Takhle se propadly prodeje elektromobilů v Hongkongu po odebrání všech dotací

Hongkong byl pro elektromobily díky štědrým daňovým úlevám jedním z rájů. Tesla si tu mnula ruce, teď bude ráda za jedno každé prodané auto.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Takhle se propadly prodeje elektromobilů v Hongkongu po odebrání všech dotací

20.6.2017 | Petr Prokopec | 15 příspěvků

Takhle se propadly prodeje elektromobilů v Hongkongu po odebrání všech dotací

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Hongkong byl pro elektromobily díky štědrým daňovým úlevám jedním z rájů. Tesla si tu mnula ruce, teď bude ráda za jedno každé prodané auto.

Někteří mají pocit, že elektromobily začínají být konkurenceschopné a dokáží oslovovat stále větší množství zákazníků svými nespornými přednostmi. Podobně nesporně ale oslovují také oportunisticky smýšlející klientelu, která jim nedává přednost jen proto, že by po nich toužila. V jejím případě se elektrická auta stávající žádoucími primárně kvůli všemožným nestandardním podporám, která je činí nejen srovnatelně drahými, ale kolikrát i levnějšími či jinak výhodnějšími na pořízení a provoz než ta konvenční. Třeba Norové by o tom mohli vyprávět.

Skalní příznivci elektromobility vám budou tvrdit, že takových lidí není mnoho, příklady ze světa ale ukazují něco trochu jiného - stačí elektromobilům sebrat byť jen část štědrých výhod a jejich prodej razantně klesá. O tom jsme se mohli přesvědčit vcelku nedávno na dánském případě, kde byly podpory právě jen omezeny. A dnes si posvítíme na Hongkong, kde došlo ještě k razantnějším změnám.

Tam 1. dubna letošního roku platí nová daňová pravidla, která elektromobilům fakticky sebrala jejich ekonomické výhody. Úlevy stále existují, avšak pouze pro ta elektrická auta, jejichž cena nepřesáhne 97 500 HKD (cca 295 tisíc korun). Tento limit by jistě stačil k pořízení řady malých konvenčních hatchbacků, mezi elektromobily ale nestačí dvěma slovy na nic. Tak nízko s cenou zkrátka ještě nikdo nesestoupil a v dohledné době ani nesestoupí - ostatně stačí jen vzpomenout, že chystaná Tesla Model 3 bude bez dotací k mání za zhruba 37 500 USD (883 000 Kč). V Hongkongu tedy již elektromobily s úlevami počítat nemohou, vůbec.

Změny se tedy pochopitelně dotkly i Tesly Model S, jejíž cena v rámci nového zdanění přes noc vylétla z 570 000 HKD (1,725 mil. Kč) na více než 900 000 HKD (2,723 mil. Kč). Tedy o něco více než 50 procent. To zase není tak moc u auta, které si prý mnozí dobře situovaní lidé kupují prostě proto, že chtějí, jenže i tato změna měla registrace naprosto zásadní vliv - klesly na absolutní nulu.

Kdyby to bylo z 10 nebo 50 kusů, mávnete nad tím rukou, jenže pokud se podíváme na březnové prodeje elektromobilů, pak ty činily 2 964 kusů. A kromě dvaceti aut přitom ve všech případech šlo o Model S či Model X. Propad je to tedy naprosto extrémní, skoro neuvěřitelný, ze skoro 3 tisíc vozů za měsíc na žádný.

Jak jste si všimli, prakticky veškeré elektromobily prodávané v Hongkongu byly Tesly. I proto vláda nakonec ke zrušení daňových úlev přistoupila, neboť dle jejích slov lidé, kteří si kupují vozy americké značky, mají i řadu dalších aut. A proto prý není možné, aby Hongkong podporoval záliby těchto milionářů ve sběratelství. To pro Teslu jistě znamená nemalou facku a také probuzení ze sna - o její auta je za standardních podmínek, alespoň v Hongkongu, mizivý zájem. Dá se navíc předpokládat, že nejinak tomu bude i v květnu, byť úplně na nule snad odbyt nezůstane.

Jak jsme tedy zmínili již mnohokrát, čas elektromobilů zkrátka ještě nepřišel a do konce této dekády tomu jinak nebude. Hongkongský případ nám to jen potvrzuje. Tamní vláda k odstranění dotací přistoupila kvůli snaze o snížení dopravních zácp ve městě. Překvapivě nezvýšila daně ostatních aut, které se ale na celkových hongkongských registracích podílejí z 98,7 procent, teď už tedy ze 100 procent...


Takhle se propadly prodeje elektromobilů v Hongkongu po odebrání všech dotací - 1 - Elektromobily Hong Kong Tesla prodeje 01Takhle se propadly prodeje elektromobilů v Hongkongu po odebrání všech dotací - 2 - Elektromobily Hong Kong Tesla prodeje 02Takhle se propadly prodeje elektromobilů v Hongkongu po odebrání všech dotací - 3 - Elektromobily Hong Kong Tesla prodeje 03
Hong Kong byl pro Teslu jedním z významných odbytišť, teď pro ni není prakticky ničím

Takhle se propadly prodeje elektromobilů v Hongkongu po odebrání všech dotací - 4 - Tesla Model S P85 P85 D poradna sada 05Takhle se propadly prodeje elektromobilů v Hongkongu po odebrání všech dotací - 5 - Tesla Model S P85 P85 D poradna sada 06Takhle se propadly prodeje elektromobilů v Hongkongu po odebrání všech dotací - 6 - Tesla Model S P85 P85 D poradna sada 07Takhle se propadly prodeje elektromobilů v Hongkongu po odebrání všech dotací - 7 - Tesla Model S P85 P85 D poradna sada 08Takhle se propadly prodeje elektromobilů v Hongkongu po odebrání všech dotací - 8 - Tesla Model S P85 P85 D poradna sada 09Takhle se propadly prodeje elektromobilů v Hongkongu po odebrání všech dotací - 9 - Tesla Model S P85 P85 D poradna sada 10Takhle se propadly prodeje elektromobilů v Hongkongu po odebrání všech dotací - 10 - Tesla Model S P85 P85 D poradna sada 11Takhle se propadly prodeje elektromobilů v Hongkongu po odebrání všech dotací - 11 - Tesla Model S P85 P85 D poradna sada 12Takhle se propadly prodeje elektromobilů v Hongkongu po odebrání všech dotací - 12 - Tesla Model S P85 P85 D poradna sada 13Takhle se propadly prodeje elektromobilů v Hongkongu po odebrání všech dotací - 13 - Tesla Model S P85 P85 D poradna sada 14Takhle se propadly prodeje elektromobilů v Hongkongu po odebrání všech dotací - 14 - Tesla Model S P85 P85 D poradna sada 15Takhle se propadly prodeje elektromobilů v Hongkongu po odebrání všech dotací - 15 - Tesla Model S P85 P85 D poradna sada 16Takhle se propadly prodeje elektromobilů v Hongkongu po odebrání všech dotací - 16 - Tesla Model S P85 P85 D poradna sada 35Takhle se propadly prodeje elektromobilů v Hongkongu po odebrání všech dotací - 17 - Tesla Model S P85 P85 D poradna sada 36Takhle se propadly prodeje elektromobilů v Hongkongu po odebrání všech dotací - 18 - Tesla Model S P85 P85 D poradna sada 37Takhle se propadly prodeje elektromobilů v Hongkongu po odebrání všech dotací - 19 - Tesla Model S P85 P85 D poradna sada 38Takhle se propadly prodeje elektromobilů v Hongkongu po odebrání všech dotací - 20 - Tesla Model S P85 P85 D poradna sada 39
Tesla Model S...

Takhle se propadly prodeje elektromobilů v Hongkongu po odebrání všech dotací - 21 - Tesla Model X windshield celni sklo 02Takhle se propadly prodeje elektromobilů v Hongkongu po odebrání všech dotací - 22 - Tesla Model X windshield celni sklo 03Takhle se propadly prodeje elektromobilů v Hongkongu po odebrání všech dotací - 23 - Tesla Model X windshield celni sklo 04Takhle se propadly prodeje elektromobilů v Hongkongu po odebrání všech dotací - 24 - Tesla Model X windshield celni sklo 05Takhle se propadly prodeje elektromobilů v Hongkongu po odebrání všech dotací - 25 - Tesla Model X windshield celni sklo 06Takhle se propadly prodeje elektromobilů v Hongkongu po odebrání všech dotací - 26 - Tesla Model X windshield celni sklo 07Takhle se propadly prodeje elektromobilů v Hongkongu po odebrání všech dotací - 27 - Tesla Model X windshield celni sklo 08Takhle se propadly prodeje elektromobilů v Hongkongu po odebrání všech dotací - 28 - Tesla Model X windshield celni sklo 09Takhle se propadly prodeje elektromobilů v Hongkongu po odebrání všech dotací - 29 - Tesla Model X windshield celni sklo 10Takhle se propadly prodeje elektromobilů v Hongkongu po odebrání všech dotací - 30 - Tesla Model X windshield celni sklo 11Takhle se propadly prodeje elektromobilů v Hongkongu po odebrání všech dotací - 31 - Tesla Model X windshield celni sklo 12Takhle se propadly prodeje elektromobilů v Hongkongu po odebrání všech dotací - 32 - Tesla Model X windshield celni sklo 13Takhle se propadly prodeje elektromobilů v Hongkongu po odebrání všech dotací - 33 - Tesla Model X windshield celni sklo 14Takhle se propadly prodeje elektromobilů v Hongkongu po odebrání všech dotací - 34 - Tesla Model X windshield celni sklo 15Takhle se propadly prodeje elektromobilů v Hongkongu po odebrání všech dotací - 35 - Tesla Model X windshield celni sklo 16
...a Model X tvořily takřka veškeré hongkongské registrace elektromobilů. Tamní vláda ale učinila konec dotacím, pročež prodeje klesly na absolutní nulu

Zdroj: Inside EV's

Petr Prokopec

Diskuze 15 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.