Home > Rubriky a sekce > Bleskovky > Článek
Nejlepší ochrana proti krádežím aut mimo Evropu opět zabrala, zloději odešli s prázdnou
5.5.2021 | Mirek Mazal
U nás si se zabezpečením aut často lámeme hlavu, v řadě jiných zemích to mají slušní lidé jednodušší. Stačí, aby si koupili auto s manuálním řazením a pro mnohé nepřekonatelná ochrana je na světě.
Zatímco v Evropě mívají zloději aut problémy s ovládáním občas nepříliš intuitivních automatů, na jiných kontinentech je to přesně naopak. V Americe, v Asii nebo v Austrálii si obyčejné vozy s ručním řazením kupují jednotky procent lidí, a tak spousta řidičů se třemi pedály nikdy nepřijde do styku. Lapkové nejsou výjimkou, takže s manuální převodovkou obvykle neumí pracovat. Když pak vidí auto s „fofrklackem”, raději se obrací na pětníku nebo tápou a riskují další problémy.
Může to znít jako pověra, dnešní příběh z praxe ale hovoří o něčem jiném. Jeho poněkud tragikomickými hrdiny jsou dva ozbrojení zloději, kteří se v Bentleigh, předměstí australského Melbourne, včera vrhli na 30letého majitele auta přímo před jeho domem s tím, aby jim vydal jeho vůz. Dotyčný neodporoval, zloděje ale zjevně ani nenapadlo, že kupec vyhlédnutého Hyundai i20 generace IB nemá problém s tím, aby si převodové stupně měnil sám. A do auta si tedy poručil manuální převodovku.
Zloději tak sice do Hyundai usedli a pokusili se s ním odjet, podle svědků jim ale za podivných zvuků opakovaně zhasl motor. Sousedé, kteří rychle pochopili, co se děje, zavolali policii a zloději po chvíli marného zkoušení raději auto nechali kousek od místa činu a prchli po svých. Po dotyčných nyní policie pátrá.
Zní to tragikomicky a je to tragikomické, má to ale oporu v realitě. Podle autoklubu RAC (Royal Automobile Club of Victoria) naprostá většina Australanů s čerstvými „papíry” už ani nemá možnost vůz s manuálem řídit - počet vydaných řidičáků s oprávněním pro tento typ automobilu klesl z 38 % v roce 2010 na pouhých 12 % v roce 2019 a dá se předpokládat, že dále klesá. Jakkoli tedy neznáme věk zlodějů, lze předpokládat, že patří spíše k později narozeným, kteří už v Austrálii ani nepřichází s auty s ručním řazením do styku. Pokud tedy nejde o nadšence, kteří si na manuály potrpí i tam.



Zloději chtěli obrat 30letého majitele o jeho Hyundai i20, jenže tento muž měl ve voze ruční řazení. A to se ukázalo být nepřekonatelnou ochranou. Ilustrační foto: Hyundai
Zdroj: Car Advice
Bleskovky
  Porsche si nechalo patentovat nový jízdní režim, který působí jako aprílový žert, je ale míněn smrtelně vážně
2.11.2025
  Nejsilnější a nejrychlejší VW Golf GTI má svou cenu, „lidová” je asi tak jako cifry na kabelkách od Diora
31.10.2025
  Nová Honda Prelude nakonec umí být i rychlá, ale jen pokud v ní vypnete funkci, která měla „fejkovat” její sportovnost
28.10.2025
Nové na MotoForum.cz
- Miguel Oliveira: Poslední domácí závod v MotoGP? včera 09:13
 - Hakim Danish místo Yamanaky včera 08:40
 - Marquez je o 2 kroky vpřed před ostatními 2.11.2025
 - Kdo je Mattia Rato? 2.11.2025
 - Honda Team Asia 2026 se dvěma nováčky 2.11.2025
 
Nejčtenější články
 Autům Kie hrozí požár z bizarních důvodů. Stačí špatná kombinace nastavení ventilace interiéru
4.10.2025
 Nadšenec ukázal, proč je „Sennova” Honda taková ikona. Se supersportem najel 21 tisíc km jako nic, byl až za polárním kruhem
4.10.2025
 V Německu po nehodě vzplála Tesla a uhořely v ní dvě malé děti. Tragédie píše tečku za jedním velkým nesmyslem
4.10.2025
 Ceny luxusního supersportu Mercedesu padly už po pár letech komicky nízko, 310 km/h můžete jezdit za míň než 180 se Škodou
4.10.2025
 Ironie osudu: Údajně terénní Kia selhala a zůstala uvíznutá v oblasti, po které je pojmenována
4.10.2025
Tiskové zprávy
- Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva 
    
    
    
  
      
      
      
    