Nové Porsche Boxster S 981 zdolalo Nordschleife za 7:58 (+ video)

Pokud máme věřit Porsche, pak je rychlejší verze jeho malého sporťáku schopná na nejnáročnějším okruhu světa zatopit třeba i 911 turbo 996.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Nové Porsche Boxster S 981 zdolalo Nordschleife za 7:58 (+ video)

14.3.2012 | Petr Miler | Přidat příspěvek

Nové Porsche Boxster S 981 zdolalo Nordschleife za 7:58 (+ video)

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Pokud máme věřit Porsche, pak je rychlejší verze jeho malého sporťáku schopná na nejnáročnějším okruhu světa zatopit třeba i 911 turbo 996.

I vyloženě sportovní auta jsou dnes stále více poplatná snaze zvládnout maximálně komfortně pohyb v běžném provozu, nezřídka jsou také těžší a hůře ovladatelná než kdy dříve. To všechno by se mělo negativně projevit především na okruhu při nejnáročnější možné jízdě, přesto se ale dozvídáme o stále lepších, až neuvěřitelně dobrých časech nových aut ze Severní smyčky německého Nürburgringu. Znamená to tedy, že naše pocity jsou mylné a vývoj kráčí přesně opačným směrem, než jak o něm pravidelně hovoříme?

Ne tak docela. Konec konců i nové Porsche 911 991 Carrera S v našem testu odhalilo několik ústupků „sportovnosti”, které především na ovladatelnost a ve výsledku i rychlost vozu z podstaty nemohou mít pozitivní vliv. Přesto je vůz na Nordschleife nehorázně rychlý, zvládá ji za 7:37, o čemž se donedávna nesnilo ani těm nejlepším supersportům.

Čím to? Předně ohromně rostou výkony vozů tohoto typu a i když by vám Colin Chapman tvrdil něco docela jiného, na rychlost vozu to pochopitelně má pozitivní vliv. Tím nejpodstatnějším faktorem jsou ale zřejmě pneumatiky, jejichž směsi dokážou zajišťovat stále lepší přilnavost, aniž by tím ztrácely jiné pozitivní vlastnosti. Svého času o tom hovořil třeba Walter Röhrl při srovnávání časů takřka unikátního Porsche Carrera GT (7:28) s dnešními konkurenty. Výkon tohoto vozu se zdá být vzhledem k jeho multimilionové cenovce mizerný, podobně rychlá jsou dnes auta se zlomkovou cenou. Ale jen dnes, Carrera GT takto jezdila v roce 2004, kdy právě pneumatiky byly na docela jiném stupni vývoje. Tehdy se ostatně na její čas levnější vozy dívaly z patřičného odstupu...

I na Nordschleife hrají pneumatiky velkou roli, však si zkuste v podstatě s jakýmkoli autem obkroužit Smyčku na obyčejných silničních pneu a pak je vyměnit za semi-slicky. Patnáct či dvacet sekund k dobru vykouzlí tato změna na dvacetikilometrovém okruhu jako nic. A podobný rozdíl (třebaže se to tak na první pohled nemusí zdát) zjevně musí být mezi obyčejnými pneumatikami dnes a před deseti lety.

Svědčí o tom i čerstvé avízo Porsche, které oznámilo, že nový Boxster S zvládl Severní smyčku za 7 minut a 58 sekund. To je pro srovnání lepší čas než u předchozí 911 Carrera S (997) nebo ještě o generaci starší 911 Turbo (996). A samozřejmě také o dost lepší výkon než u dosavadního Boxsteru S 987 - jeho časy se pohybovaly mezi 8:10 a 8:17 podle dalších podmínek a jezdce.

Na levný (z hlediska nabídky Porsche...) zuffenhausenský sporťák je to velmi dobré číslo. Automobilka jej zatím nepodložila žádným „důkazem”, ale ona to ani nemá ve zvyku - Porsche prostě musíte věřit. Ale když byla řeč o novém Boxsteru a Walteru Röhroli, přidáváme alespoň jiný snímek, na kterém jsou obě tyto veličiny k vidění pospolu na jedné z rychlostních zkoušek rallye Monte Carlo. Nordschleife to není, ale je to více než nic...


Tímto stylem asi Röhrl světovým rallye za časů skupiny B nevládl, ale Boxster se staženou střechou také není Audi Quattro...

Petr Miler

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše