Nový Civic propadl v testu Consumer Reports, Hondě se to nelíbí

Nová Honda Civic je podle Consumer Reports horší než její předchozí generace. Prý se kvůli zhoršeným kvalitativním i jízdním vlastnostem propadla z vrcholu až na samý chvost své třídy.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Nový Civic propadl v testu Consumer Reports, Hondě se to nelíbí

3.8.2011 | Petr Miler | 4 příspěvky

Nový Civic propadl v testu Consumer Reports, Hondě se to nelíbí

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Nová Honda Civic je podle Consumer Reports horší než její předchozí generace. Prý se kvůli zhoršeným kvalitativním i jízdním vlastnostem propadla z vrcholu až na samý chvost své třídy.

Ačkoli by mělo být přirozené, že jsou nové či významně přepracované modely aut být lepší než vozy, které nahrazují, v posledních letech to vždy neplatí. Především sílící regulace, jež oddalují některá konstrukční řešení od přání zákazníků, a snaha automobilek o úspory nákladů za každou cenu kolikrát způsobují, že nový model toho či onoho auta představuje jeden krok vpřed, ale dva vzad.

Že nejde o nějaký řídký jev, ale spíše o obecný trend zasahující řadu výrobců, dosvědčuje i letošní Initial Quality Study od J.D. Power, která poprvé po mnoha letech zjistila zhoršení vnímání kvality zcela nových aut ze strany zákazníků. Je to i případ nové Hondy Civic? Nevíme, ale u Consumer Reports (CR) si myslí, že ano.

V prvé řadě je třeba říci, že u CR nejsou proti Hondě a tím spíše ne Civicu jakkoli zaujatí. Po mnoho let získával Civic s karoserií sedan v jeho testech nejvyšší hodnocení a během pěti z posledních deseti let byl oceněn hodnocením „Top Pick”, tedy jako jedna z nejlepších voleb v rámci své třídy. Nová, devátá generace Civicu ale získala hodnocení pouze 61 bodů místo 78 pro tu osmou a nezískala tak ani hodnocení „Recommended”, tedy doporučené volby.

„Zatímco mnohé jiné modely jako Hyundai Elantra se ve svých nových generacích staly lepšími, Civic se zhoršil o tolik, že se dostal skoro na dno své kategorie (je předposlední, horší už je jen nový VW Jetta - pozn. red.). V našem testu nedosáhl takového hodnocení, abychom jej vůbec mohli doporučit ke koupi,” řekl k celé záležitosti David Champion z Consumer Reports.

Hlavními důvody, které CR k tomuto závěru vedly, je snížení kvality interiéru, hlučnější jízda, horší ovladatelnost, méně výkonné brzdy a neklidná jízda. Jediné, co CR chválí, je větší vnitřní prostor a nižší spotřeba paliva. To ale pro pozitivní celkové hodnocení nestačilo.

Na tomto místě je nutné dodat, že CR testoval americkou verzi Civicu. Ta s tou evropskou nemusí mít mnoho společného, i když zrovna v provedení sedan bude v Evropě alespoň na pohled velmi podobné. „Starokontinentální” Civic bude opět primárně hatchbackem, automobilka už jej začala odhalovat a s jeho představením můžeme počítat ve Frankfurtu.

Bude devátý „euroCivic” také horší než jeho osmá generace? To se uvidí, Honda si ale již dnes pochopitelně nemyslí, že by na slovech CR bylo byť jen zrnko pravdy. Ve svém tiskovém prohlášení, které k jeho zjištěním vydala, konstatuje svůj absolutní nesouhlas a tvrdí, že mezi malými sedany je nový Civic konkurenceschopnější než kdy dříve a představuje jednoznačný krok vpřed. U japonské firmy jsou také přesvědčeni, že vůz exceluje ve všech aspektech podstatných pro zákazníky těchto vozů a zdůrazňuje hlavně nízkou spotřebu paliva a pasivní bezpečnost. Do budoucna pak věří vysoké spolehlivosti vozu.

To jsou dva dosti odlišné pohledy na stejnou věc. Kterému z nich věříte více, to už necháme na vás.


Nový Civic propadl v testu Consumer Reports, Hondě se to nelíbí - 1 - Honda Civic 2012 USA Sedan 01Nový Civic propadl v testu Consumer Reports, Hondě se to nelíbí - 2 - Honda Civic 2012 USA Sedan 02Nový Civic propadl v testu Consumer Reports, Hondě se to nelíbí - 3 - Honda Civic 2012 USA Sedan 03Nový Civic propadl v testu Consumer Reports, Hondě se to nelíbí - 4 - Honda Civic 2012 USA Sedan 04Nový Civic propadl v testu Consumer Reports, Hondě se to nelíbí - 5 - Honda Civic 2012 USA Sedan 05
Honda Civic 2012 sedan v provedení pro USA. Evropská verze by měla vypadat prakticky stejně

Petr Miler

Diskuze 4 příspěvky

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.