Obří kámen, který zavalil silnici, zůstane na svém místě, cestu postaví kolem něj

Vskutku svérázné řešení nastalé patálie zvolili v americkém Coloradu. Rozhodli se přírodě neodporovat a cestu, kterou zavalil obří balvan, už v její původní podobě neobnovit.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Obří kámen, který zavalil silnici, zůstane na svém místě, cestu postaví kolem něj

12.6.2019 | Petr Miler

Obří kámen, který zavalil silnici, zůstane na svém místě, cestu postaví kolem něj

/

Vskutku svérázné řešení nastalé patálie zvolili v americkém Coloradu. Rozhodli se přírodě neodporovat a cestu, kterou zavalil obří balvan, už v její původní podobě neobnovit.

Nedávno jsme vás informovali, že jednu významnou coloradskou silnici zavalil kus skály a zcela zastavil provoz na ni. Mezi sesunutou horninou dominoval obří balvan o velikosti rodinného domu, který na rozdíl od zbytku sesunutého materiálu nebyli geotechnici schopni na místě odstřelit nebo jinak zlikvidovat. A tak se o řešení muselo rozhodovat na vyšších místech.

Závěr je docela překvapivý, neboť guvernér Colorada oznámil, že s obřím balvanem se nakonec nebude dělat nic. Jeho postupné zničení pomocí výbušnin, odvoz suti na jiné místo a oprava silnice pod ním by prý vyšla na 1,3 milionu dolarů (29,4 milionu Kč), zatímco jeho ponechání na svém místě a vystavění nové silnice kolem něj bude skoro o pětinu (200 tisíc dolarů) levnější.

Roli v rozhodování hrál jistě fakt, že přírodní úkaz nakonec nevážil „jen” 1 100 tun, ale neskutečných 3 900 tun. Guvernér říká, že z balvanu se i proto se stane Memorial Rock, tedy něco jako Památný kámen, který bude připomínat letošní události a sílu přírody. Kdy bude nová silnice kolem něj dokončena, politik neupřesnil.


Obří kámen, který zavalil silnici, zůstane na svém místě, cestu postaví kolem něj - 1 - Balvan na silnici USA reseni 01

Obří kámen, který zavalil silnici, zůstane na svém místě, cestu postaví kolem něj - 2 - Balvan na silnici USA foto 01Obří kámen, který zavalil silnici, zůstane na svém místě, cestu postaví kolem něj - 3 - Balvan na silnici USA foto 02Obří kámen, který zavalil silnici, zůstane na svém místě, cestu postaví kolem něj - 4 - Balvan na silnici USA foto 03Obří kámen, který zavalil silnici, zůstane na svém místě, cestu postaví kolem něj - 5 - Balvan na silnici USA foto 04Obří kámen, který zavalil silnici, zůstane na svém místě, cestu postaví kolem něj - 6 - Balvan na silnici USA foto 05Obří kámen, který zavalil silnici, zůstane na svém místě, cestu postaví kolem něj - 7 - Balvan na silnici USA foto 06Obří kámen, který zavalil silnici, zůstane na svém místě, cestu postaví kolem něj - 8 - Balvan na silnici USA foto 07Obří kámen, který zavalil silnici, zůstane na svém místě, cestu postaví kolem něj - 9 - Balvan na silnici USA foto 08Obří kámen, který zavalil silnici, zůstane na svém místě, cestu postaví kolem něj - 10 - Balvan na silnici USA foto 09Obří kámen, který zavalil silnici, zůstane na svém místě, cestu postaví kolem něj - 11 - Balvan na silnici USA foto 10Obří kámen, který zavalil silnici, zůstane na svém místě, cestu postaví kolem něj - 12 - Balvan na silnici USA foto 11Obří kámen, který zavalil silnici, zůstane na svém místě, cestu postaví kolem něj - 13 - Balvan na silnici USA foto 12Obří kámen, který zavalil silnici, zůstane na svém místě, cestu postaví kolem něj - 14 - Balvan na silnici USA foto 13Obří kámen, který zavalil silnici, zůstane na svém místě, cestu postaví kolem něj - 15 - Balvan na silnici USA foto 14Obří kámen, který zavalil silnici, zůstane na svém místě, cestu postaví kolem něj - 16 - Balvan na silnici USA foto 15
Více než tisícitunový balvan už se ze silnice v Coloradu nehne, levnější prý bude postavit cestu kolem něj a z kusu skály udělat památník

Zdroje: Denver Post, Colorado Department of Transportation@Facebook

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše