Pilot na mokru přezul na suché pneu dřív než všichni ostatní, převedl životní jízdu

Coubertinova slova o tom, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se, běžně málokoho dojmou, tady ale platí bezezbytku. Marco Andretti s ohledem na výsledek závodu nepředvedl nic, zúčastnil se ale mistrně.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Pilot na mokru přezul na suché pneu dřív než všichni ostatní, převedl životní jízdu

3.6.2019 | Mirek Mazal

Pilot na mokru přezul na suché pneu dřív než všichni ostatní, převedl životní jízdu

/

Coubertinova slova o tom, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se, běžně málokoho dojmou, tady ale platí bezezbytku. Marco Andretti s ohledem na výsledek závodu nepředvedl nic, zúčastnil se ale mistrně.

Excelentní řidičské umění prokázal Marco Andretti během víkendového závodu série IndyCar. Americký formulový šampionát o víkendu zavítal do Detroitu, kde se jezdilo většinou na mokrém asfaltu. Nezapomenutelný zážitek divákům připravil právě dvaatřicetiletý Američan ze stáje Herta Autosport, třebaže zdaleka nevyhrál. Po částečném vyschnutí okruhu totiž jako jediný zavelel k riskantnímu přezutí na suchou směs a pokusil se dohnat špičku startovního pole.

Andretti si vyžádal od týmových mechaniků nasazení zcela hladkých pneumatik. Takzvané slicky jsou záměrně ochuzeny o jakýkoliv vzorek a na mokru fungují asi tak dobře jako brusle na Sahaře. Kompletně rovný běhoun maximalizuje kontaktní plochu mezi pneumatikou a suchým asfaltem, v případě mokré vozovky jsou ale extrémně náchylné k aquaplaningu.

Všechny teoretické poučky Andretti jako vnuk legendárního Maria Andrettiho, mistra světa Formule 1, jistě dobře znal. Stejně dobře se je ale rozhodl ignorovat. Jako jediný ze závodníků tak vyjel na mokrou trať se slicky na obou nápravách. Všiml si osychající stopy a chtěl mít náskok před konkurenty, ale místo toho musel vytáhnout ďábelské řidičské představení, aby téměř neovladatelnou formuli vůbec udržel na trati.

Trik s brzkým přezutím mu ve výsledku nepomohl, svým představením na sebe ale strhl veškerou pozornost. Jeho jízda po zmáčeném závodišti je učebnicový tanec na hraně propasti, při které by stačila jediná trochu zpomalená reakce a bylo by po závodě. Andrettiho monopost se na trati zmítal při většině zrychlování i brzdění před zatáčkou za zděšených komentátorů, nakonec ale všechny situace ustál.

Andretti se nyní zaslouženě těší obdivu automobilového světa, i když cílovou pásku viděl jako šestnáctý. Troufl si to, co nikdo jiný a i když mu to nakonec nebylo nic platné, předvedl obrovské srdce závodníka a horu talentu snad od Lucifera.


Pilot na mokru přezul na suché pneu dřív než všichni ostatní, převedl životní jízdu - 1 - Jizda formule se slicky na mokru foto 01Pilot na mokru přezul na suché pneu dřív než všichni ostatní, převedl životní jízdu - 2 - Jizda formule se slicky na mokru foto 02Pilot na mokru přezul na suché pneu dřív než všichni ostatní, převedl životní jízdu - 3 - Jizda formule se slicky na mokru foto 03Pilot na mokru přezul na suché pneu dřív než všichni ostatní, převedl životní jízdu - 4 - Jizda formule se slicky na mokru foto 04Pilot na mokru přezul na suché pneu dřív než všichni ostatní, převedl životní jízdu - 5 - Jizda formule se slicky na mokru foto 05Pilot na mokru přezul na suché pneu dřív než všichni ostatní, převedl životní jízdu - 6 - Jizda formule se slicky na mokru foto 06Pilot na mokru přezul na suché pneu dřív než všichni ostatní, převedl životní jízdu - 7 - Jizda formule se slicky na mokru foto 07Pilot na mokru přezul na suché pneu dřív než všichni ostatní, převedl životní jízdu - 8 - Jizda formule se slicky na mokru foto 08Pilot na mokru přezul na suché pneu dřív než všichni ostatní, převedl životní jízdu - 9 - Jizda formule se slicky na mokru foto 09Pilot na mokru přezul na suché pneu dřív než všichni ostatní, převedl životní jízdu - 10 - Jizda formule se slicky na mokru foto 10
Marco Andretti ukázal bravurní jízdu na vodě. Na slickách by něco takového zvládla jen hrstka lidí z celého světa

Zdroj: R@Youtube

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše