Rolls-Royce 102EX: prototyp elektrického Phantomu pro Ženevu (+ video)

Pokusům o „elektrifikaci” svých vozů se již nevyhýbají ani ty nejluxusnější značky. Rolls-Royce letos přiveze do Ženevy elektrický Phantom EE.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Rolls-Royce 102EX: prototyp elektrického Phantomu pro Ženevu (+ video)

20.2.2011 | Petr Miler | 7 příspěvků

Rolls-Royce 102EX: prototyp elektrického Phantomu pro Ženevu (+ video)

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Pokusům o „elektrifikaci” svých vozů se již nevyhýbají ani ty nejluxusnější značky. Rolls-Royce letos přiveze do Ženevy elektrický Phantom EE.

Doplněno 21.2. Přidali jsme krátké oficiální video pojednávající o Rollsu EE.

Velké luxusní limuzíny jsou pro většinu lidí synonymem vozů lačnících po palivu a Rolls-Royce je pro změnu synonymem velkých luxusních limuzín. Právě toto vnímání by ale automobilka chtěla změnit a na ženevském autosalonu vystaví první prototyp svého vozu poháněného elektřinou.

Pokud vám proměna „Rollsu” v elektromobil nesedí, příliš tuto technologii vnímáte jako ekologickou či „alternativní”. Tichý elektromotor poskytující relativně vysoký výkon od nejnižších otáček sice nenabídne vznešenost objemných benzinových motorů s nespočtem válců, z hlediska komfortu, které je pro Rolls-Royce jistě klíčová, ale rozhodně nebude v ničem zaostávat. Právě proto automobilka připravila prototyp 102EX neboli Phantom EE (Experimental Electric), který není ničím jiným než Phantomem upraveným pro elektrický pohon.

Výrobce zatím nezveřejnil žádné technické detaily a uvedl pouze tolik, že jej plánuje předvádět svým klíčovým zákazníkům a zjišťovat, jaká od takového vozu mají očekávání. Těm by vůz pochopitelně rád přizpůsobil, předem ale říká. že chce nabídnout přijatelný dojezd vozu mezi dobitími a jeho odolnost rozmanitým povětrnostním podmínkám.

Ačkoli jsme k brzké světlé budoucnosti elektromobilů skeptičtí, je právě už tak velký a těžký vůz něčím, kde by elektrický pohon se svými současnými limity mohl alespoň trochu přijatelně fungovat. Neměl by být problém umístit do něj větší množství akumulátorů, které by zajistily dojezd v řádu stovek kilometrů. A ačkoli problém s takřka nekonečnou dobou jejich dobíjení nevymizí, své zákazníky by si pro své jiné přednosti najít mohl.

Uvidíme tedy, jaké bude mít 102EX parametry. Dozvíme se to samozřejmě 1. března v Ženevě, kde bude Phantom EE hlavním tahákem značky Rolls-Royce. Zatím si můžete prohlédnout některé jeho detaily na prvních uvolněných snímcích.


Rolls-Royce 102EX: prototyp elektrického Phantomu pro Ženevu (+ video) - 1 - Rolls-Royce 102EX Phantom EE prvni 01Rolls-Royce 102EX: prototyp elektrického Phantomu pro Ženevu (+ video) - 2 - Rolls-Royce 102EX Phantom EE prvni 02Rolls-Royce 102EX: prototyp elektrického Phantomu pro Ženevu (+ video) - 3 - Rolls-Royce 102EX Phantom EE prvni 03
Rolls-Royce 102EX

Petr Miler

Diskuze 7 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.