Home > Rubriky a sekce > Bleskovky > Článek
Saab má nový záchranný plán, prý ho spasí Pangda
16.5.2011 | Petr Miler | Přidat příspěvek
Ne, nemáme na mysli to milé zvířátko, Pangda je největší čínský prodejce aut. Právě on má zbavit Saab významné části skladových zásob a nezůstat jen při tom.
Dění okolo švédského Saabu v posledních šesti týdnech má ambice vyrovnat se nejslavnějším Hitchcockovým thrillerům. Výroba v trollhättanském závodě automobilky se před šesti týdny zastavila a dodnes nebyla obnovena. To zní docela banálně, ale v mezičase se odehrálo tolik zvratů, jenž dávaly tu naději na brzký náběh výroby a tu zase jistotu pokračování odstávky, že by vydaly už na pořádně napínavý film.
Naposledy Saab (resp. zástupci jeho majitele, firmy Spyker) oznámili, že automobilku dostane z nesnází dohoda s čínskou společností Hawtai Motors. Byl to zajímavý plán, ale ani ne za týden padl kvůli nesouhlasu části akcionářů Hawtai. Švédové i přes tento neúspěch dali najevo, že v Číně budou hledat dál a zdá se, že znovu našli.
Nový partner má poněkud komické jméno nikoli nepodobné bílo-černému medvídkovi. Jde o společnost Pangda (nebo též Pang Da) Automobile Trade, na jejím podnikání ale nic k smíchu není. Jde o vůbec největšího čínského prodejce aut, který na tamním trhu zastupuje mj. značky Toyota, Honda a Subaru a disponuje celkem 1 100 dealerstvími po celé zemi. Navíc momentálně „neví co s penězi” - po primární emisi akcií z minulého měsíce totiž Pangda sedí na více než miliardě dolarů v hotovosti a ty potřebuje vhodně investovat.
Rozšíření portfolia zastupovaných značek o Saab se Pangdě jeví jako dobrý plán, zájem o bližší partnerství s firmou pak dává smysl s ohledem na možnou budoucí expanzi - prakticky globální dealerská síť Saabu má jistě svou cenu. Jak konkrétně by tedy spojení Saabu a Pangdy probíhalo?
Čínská firma by do Saabu postupně „nalila” 110 milionů Eur. Švédové by okamžitě dostali 30 milionů za skladové vozy, které by Pangda koupila za účelem jejich dalšího prodeje. Díky tomu by Saab mohl uspokojit své věřitele z řad dodavatelů a znovu nastartovat výrobu. Dohoda dále počítá s odběrem vozů za dalších 15 milionů Eur během následujících 30 dnů a pokud vše proběhne podle plánu, koupí si Pangda 24 % akcí Spykeru za 65 milionů Eur s cílem společně pracovat na vývoji a prodeji nových modelů Saabu.
Plán je to jistě zajímavý, je ale otázkou, jestli neskončí stejně jako ten poslední. Šéf Spykeru i Saabu, Victor Muller, je přesvědčen, že tato cesta je schůdnější, neboť nevyžaduje souhlas od čínských úřadů. Pangda není výrobce a v pouhém nákupu vozů v zahraničí a jejich dalším prodeji ji nikdo nebrání. Tato transakce by se tak prý „velmi pravděpodobně” měla uskutečnit. S nákupem akcií je to složitější, zde už to bez čínského „ano” nepůjde, tato část dohody by ale na předchozí kroky neměla být přímo vázána.
Uvidíme, jak to dopadne tentokrát, Saabu ale pořád držíme palce.






Pangda by mi měla koupit i množství zatím neprodaných faceliftovaných Saabů 9-3
Zdroj: Reuters
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
V této zemi ze dne na den zrušili všechna měření rychlosti, místo nich instalují obří dopravní značky
2.12.2025
Zima v zimě zas jednou překvapila všechny. Hasiči zveřejnili fotky „největší nehody, u jaké kdy zasahovali”
1.12.2025
Boží trest za svatokrádež? Klasické Porsche předělané na elektrický pohon majiteli shořelo před domem měsíc po koupi
30.11.2025
Nové na MotoForum.cz
Nejnovější články
Bohatých Rusů se zmocnila panika, stovky jejich drahých Porsche jim najednou záhadně nejdou nastartovat
před 2 hodinami
Líbánky se dál mění v horor. Stát, který roky podporoval elektromobily, teď vybírá tučnou daň z jedné každé nabíječky
před 4 hodinami
Puristy trefí. Nadšenci nacpali do Ferrari motor 5,0 V10 TDI od VW, vznikne tak monstrum jako žádné jiné
před 5 hodinami
Trump a spol. dál ruší nařizování elektromobilů, aby snížili ceny aut. EU nemůže nereagovat, i kdyby nechtěla
před 7 hodinami
Japoncům se smáli, že předělali obyčejnou Hondu na americký muscle car, teď pro velký zájem znovu rozjíždí výrobu
před 8 hodinami
Tiskové zprávy
- Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva
