Home > Rubriky a sekce > Bleskovky > Článek
Sexismus či smysl pro realitu? Korea zavádí specifická parkovací místa pro ženy
28.5.2014 | Marek Bednář | Přidat příspěvek
Zvláštní parkovací místa pro ženy jsou větší, s růžovými čarami a na lépe osvětlených místech. Primárně je prý v hledáčku bezpečnost, ale věřte tomu.
Jihokorejské hlavní město Soul vyhradilo některá parkovací místa jen ženám-řidičkám. Je to součást velkého projektu, jak udělat město více přátelské něžnému pohlaví. Parkovací místa pro ženy údajně vznikají nikoliv jako sexistická (nebo realistická, vyberte si...) poznámka k parkovacím schopnostem některých z nich, nýbrž pro větší bezpečnost a pohodlí jich samotných. Máme ale za to, že tohle je trochu alibismus, ostatně i onu snahu o větší bezpečnost a pohodlí si lze vykládat různě.
Nazývají se „místa pro ni”, jsou širší a delší a poznáte je podle růžových čar a piktogramu postavičky v sukni. Jsou také umístěna na lépe osvětlených místech pro zlepšení bezpečnosti v noci a jsou, podobně jako místa pro auta s dětmi nebo pro invalidy, v nákupních centrech umístěna blíže výtahům či eskalátorům.
Jižní Korea však není první zemí, kterou napadlo vyhradit parkovací místa pro ženy. Čína, Kuvajt, Indonésie, Malajsie nebo nám bližší Rakousko a Itálie také něco takového provozují. V Tribergu v jihozápadním Německu před dvěma lety dokonce starosta vzbudil kontroverze zavedením míst nejen pro ženy, ale i pro muže - ta byla v podzemních parkovištích blízko sloupů, takže se do nich snáze couvalo než vjíždělo přídí, což mělo udělat parkování v nich těžší.
Jak již bylo řečeno, korejská dámská stání jsou součástí projektu, který má město přiblížit ženám. Má stát okolo 1,8 miliardy korun a jeho součástí je také položení nových, měkčích chodníků, po kterých se má snáze chodit na vysokých podpatcích. „Dodáváme ženský aspekt univerzálnímu designu a činíme věci pro ženy pohodlnější,” vysvětluje asistentka starosty pro ženské a rodinné věci Cho Eun-Hee.

Parkovací místa pro ženy v jihokorejském Soulu jsou větší, růžová a na lépe osvětlených místech
Zdroj: Auto Express
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Dražba cenných aut slavné aukční firmy se proměnila v demoliční derby poté, co jednomu z jejích řidičů „ujela noha”
včera
Nástupce tragicky zesnulého Kena Blocka se pochlubil novou brutalitou točící 9 500 otáček i s turbem, natočil s ním další Gymkhanu
5.11.2025
Srovnání hned tří moderních Porsche bez turba vám zapěje fascinující „vosí árii”, chybu neuděláte ani s jedním z nich
4.11.2025
Nové na MotoForum.cz
- Kdo bude posledním šampionem MotoE? včera 22:08
- Záchranné laso pro Filipa Salače včera 11:36
- GP Portugalska: Všechno je připraveno pro Pedra Acostu 5.11.2025
- V Moto2 je rozdíl mezi lídrem a druhým pouhých 9 bodů 5.11.2025
- Grand Prix se vrací do Evropy 4.11.2025
Nejnovější články
Další na odstřel: Ford má po letech ztrát a trápení bez náhrady ukončit výrobu svého klíčového elektromobilu
před 2 hodinami
Původně jen elektrický silák se začal prodávat i ve spalovací verzi. A najednou je z něj nejlevnější takhle silné a rychlé auto
včera
Jeep žádá majitele statisíců aut z posledních let, aby je parkovali daleko od domů, mohou shořet
včera
A tak se to prostě stane: Automobilka odpískala příchod hned dvou hotových elektrických modelů pro nezájem
včera
K mání je dodnes zcela nejetá Mazda z časů sametové revoluce, dokonalý stroj času nikdo ani pořádně nevybalil
včera
Živá témata na fóru
- Má někdo zkušenost s nákupem ojetého auta z Německa přes malého dovozce? 11.07. 08:10 - mlunovozík
- Lampárna (stěžovatelna) 11.07. 07:05 - Stepan
- Policejní kontroly a měření 11.07. 06:36 - řidičBOB
- Nástroj k nákupu auta (STK,SPZ,VIN) 11.06. 16:27 - jreh
- Rychlodotazy 11.06. 10:02 - řidičBOB
- Řidiči, co to mají v ruce... 11.05. 20:57 - abgx1
- BMW Divize 11.05. 10:19 - pavproch
- Zimní/letní? Už máte přezuto? 11.04. 18:24 - Stepan
