Škoda Citigo RS: a co kdyby přece jen? (+ ilustrace)

Ostrá verze nejmenší a nejlevnější škodovky se zdá být čirou fantazií. S potvrzením brzkého příchodu Volkswagenu up! GT se ale až tak imaginární být nejeví.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Škoda Citigo RS: a co kdyby přece jen? (+ ilustrace)

27.1.2012 | Petr Miler | Přidat příspěvek

Škoda Citigo RS: a co kdyby přece jen? (+ ilustrace)

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Ostrá verze nejmenší a nejlevnější škodovky se zdá být čirou fantazií. S potvrzením brzkého příchodu Volkswagenu up! GT se ale až tak imaginární být nejeví.

Po přečtení našeho testu Škody Citigo zřejmě pochopíte, že tento vůz není zrovna vysněnou volbou jedinců, kterým místo krve koluje v žilách vysokooktanový benzin. Je to zkrátka jednoduché levné auto hlavně pro městské přesuny, které se více než čím jiným odmění po všech stránkách nenáročným provozem.

I přes tento dopředu známý fakt se hned po představení Citigo objevily spekulace o tom, jestli automobilka přijde také s jeho přiostřenou verzí RS. Máme za to, že byly do jedné míněny s nadsázkou, a proto jsme jim svého času nevěnovali velkou pozornost, nyní si ale dovolíme také trochu přisadit.

Tento týden totiž Volkswagen potvrdil brzké zahájení produkce modelu up! GT a nám se hned záhy podařilo získat jeho téměř úplné, zatím utajované specifikace. I když podobný papír může z tiskárny vytáhnout kde kdo, věřte tomu, že tento je stoprocentně autentický a zobrazuje informace o up! GT přesně v té podobě, v jaké je nyní vede v patrnosti sám Volkswagen. A jak jistě víte, Škoda Citigo a VW up! jsou prakticky stejná auta jen s trochu jinými karoseriemi, takže když s ostřejší verzí přijde VW...

I tak je spíše nepravděpodobné, že by stejnou techniku pustil škodovce, ale co kdyby přece jen? Však Škoda dnes nabízí Fabii i Octavii RS a své sportovně laděné provedení nenabízí jen Superb, u kterého je to ale vcelku pochopitelné. Tak proč by nakonec nemohlo jako RS vzniknout i auto, jenž bude přirozeně volbou spíše starších řidičů, ale automobilka mu bude chtít dopřát trochu mladistvé image.

V jiném světle se rázem jeví i dřívější ilustrace Theophilia China, který si již loni zkusit Citigo RS namaloval. Dopřál mu po vzoru Fabie RS černé kryty vnějších zpětných zrcátek, stejně laděnou střechu, upravenou přední kapotu a jiný nárazník. K tomu trochu snížený podvozek a větší kola opět z Fabie.

Po technické stránce by Citigo RS dostalo dozajista stejnou techniku jako up! GT. Pod kapotou by se tedy uhnízdil přeplňovaný motor 1,0 TSI s výkonem 81 kW (110 koní), jenž by vozu o suché hmotnosti 885 kg zajistil ve spojení s šestistupňovou manuální převodovkou zrychlení na stovku za 8,5 sekundy. K tomu maximální rychlost 195 km/h a alespoň teoreticky dosažitelná spotřeba 4,5 litru benzinu na 100 km...

I když je to stále jen teorie, jak by se vám takový vůz zamlouval? Podle nás by přinejmenším opravdu zvládl postavit Citigo do trochu jiného světla a ani to by pro automobilku jistě nebylo k zahození. Jak ovšem ona sama vyhodnotí jeho ekonomický potenciál a zda by s jeho výrobou vůbec souhlasil mateřský koncern, to je stále ve hvězdách...


Škoda Citigo RS: a co kdyby přece jen? (+ ilustrace) - 1 - Skoda Citigo RS ilustrace
Škoda Citigo RS na starší ilustraci

Škoda Citigo RS: a co kdyby přece jen? (+ ilustrace) - 2 - Volkswagen up GT specifikace fin
Takto by vypadaly specifikace ostrého prcka v českém balení

Ilustrace: Theophilus Chin

Petr Miler

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.