Soud nařídil Tesle okamžitě zastavit výstavbu nové továrny v Německu

Jakékoli aktivity Tesly by alespoň podle představ Elona Muska měly ekologicky smýšlející jedince těšit, v Německu ale narazil. O zastavení výstavby nové Gigafactory usilují právě ekologové.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Soud nařídil Tesle okamžitě zastavit výstavbu nové továrny v Německu

18.2.2020 | Mirek Mazal

Soud nařídil Tesle okamžitě zastavit výstavbu nové továrny v Německu

/

Jakékoli aktivity Tesly by alespoň podle představ Elona Muska měly ekologicky smýšlející jedince těšit, v Německu ale narazil. O zastavení výstavby nové Gigafactory usilují právě ekologové.

Německý soud s okamžitou platností nařídil společnosti Tesla zastavit výstavbu její nové továrny nedaleko Berlína. Podle stěžovatelů z řad ekologické organizace Grüne Liga Brandenburg dochází postupem firmy k nevratnému drancování lesní půdy v místě stavby. Příroda po hektarech ustupuje první evropské továrně na Muskovy elektromobily a ekologičtí aktivisté jsou od začátku proti. Teď dosáhli prvního hmatatelného úspěchu.

Nařízení justice přišlo poté, co státní úřad pro životní prostředí povolil vyčištění 92 hektarů zeleného porostu v průmyslové zóně GVZ Berlin-Ost Freienbrink, ne u všech se to ale setkalo s nadšením. Soud takto nerozhodl s konečnou platností, učinil tak předběžně kvůli tomu, že kácení lesa postupovalo velmi rychle a do vynesení standardního verdiktu by les byl už pokácený. Argumentace ekologů stojí mj. na tom, že k výstavbě Gigafactory jako takové zatím nebylo uděleno územní rozhodnutí, což znamená, že čistění pozemků - byť povolené - může být nakonec úplně zbytečné.

Jak jsme již zmínili, proti postupu Tesly se ohradila místní ekologická skupina Grüne Liga Brandenburg. „Nemělo by se předpokládat, že návrh na právní ochranu předložený Zelenou ligou postrádá šanci na úspěch,“ prohlásil soud v odůvodnění svého rozhodnutí. Politici z CDU-CSU jsou rozhodnutím rozčarováni a varují před možným vážným a dlouhodobým poškozením image Německa jako dobrého místa k podnikání.

Osobní antipatie vůči výrobnímu závodu na auta i baterie pravidelně vyjadřuje i opozice složená z stovek místních občanů. Účastníci protestů upozorňují na ničení ekosystému včetně zvýšeného nebezpečí pro divokou zvěř a podzemní zásoby vody. Konečné rozhodnutí soudu by mělo padnout každým dnem.


Soud nařídil Tesle okamžitě zastavit výstavbu nové továrny v Německu - 1 - Zastaveni odlesnovani pro Gigafactory v Nemecku 01Soud nařídil Tesle okamžitě zastavit výstavbu nové továrny v Německu - 2 - Zastaveni odlesnovani pro Gigafactory v Nemecku 02Soud nařídil Tesle okamžitě zastavit výstavbu nové továrny v Německu - 3 - Zastaveni odlesnovani pro Gigafactory v Nemecku 03Soud nařídil Tesle okamžitě zastavit výstavbu nové továrny v Německu - 4 - Zastaveni odlesnovani pro Gigafactory v Nemecku 04Soud nařídil Tesle okamžitě zastavit výstavbu nové továrny v Německu - 5 - Zastaveni odlesnovani pro Gigafactory v Nemecku 05Soud nařídil Tesle okamžitě zastavit výstavbu nové továrny v Německu - 6 - Zastaveni odlesnovani pro Gigafactory v Nemecku 06
Ekologové zatím uspěli s protesty proti kácení stromů kvůli stavbě nové továrny Tesla, proti té pravidelně demonstrují i někteří místní občané

Zdroje: Reuters

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše