Takhle pracoval nohama Senna v Hondě NSX, dokonalé meziplyny ale nedával (video)

Technika jízdy se v závislosti na koncepci pohonu podstatně liší, avšak nikdy se v zadokolce s manuálem neobejdete bez práce nohou. Takhle to dělal Senna.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Takhle pracoval nohama Senna v Hondě NSX, dokonalé meziplyny ale nedával (video)

11.6.2014 | Adam Šrámek | 14 příspěvků

Takhle pracoval nohama Senna v Hondě NSX, dokonalé meziplyny ale nedával (video)

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Technika jízdy se v závislosti na koncepci pohonu podstatně liší, avšak nikdy se v zadokolce s manuálem neobejdete bez práce nohou. Takhle to dělal Senna.

Sportovní jízda neznamená pouhé drcení plynu k podlaze a točení volantem, i když si to s tím mnozí často a rádi pletou. Vždycky jde především o precizní stopu a maximální nadvládu na vozidlem, které si pro nejlepší časy musíte ochočit minimálně tak dobře jako ostré plemeno psa, jinak půjde vždycky jen a pouze o „kejhák“. Vybroušený styl jízdy závisí na mnoha dílčích technikách a každý řidič, jenž by chtěl být lepší než ostatní musí všechny postupně zvládnout.

Pedály neslouží jen k tomu, abyste jeli rychleji nebo pomaleji. Mohou vám pomoci zatáčet, udržet balanc vozu na hraně a samozřejmě modulovat výkon motoru v závislosti na pohonu a trakci v konkrétních podmínkách. S manuální převodovkou se pojí třetí - spojkový pedál, ale každý nehybridní nebo jinak postižený člověk má pouze dvě nohy. Z toho pramení technika, kterou zručnější řidiči toužící po nadvládě nad vlastním autem musí zvládat.

Představte si situaci, kdy se blížíte vysokou rychlostí k šikaně, kdy je třeba brzdit a současně podřazovat tak, abyste měli připravený co nejvhodnější rychlostní stupeň na průjezd zatáčkou a výjezd z ní. Navíc brzdění může probíhat třeba i v ne zcela přímé stopě. S tím se pojí potřeba zpomalování a zároveň podřazování, což nelze správně provést jinak než s pomocí meziplynů při brzdění - pokud budete řadit bez nich, nepůjde to dostatečně rychle (kvůli synchronům, ale i nutnosti pomalu pouštět spojku, což lze ještě částečně vyřešit podřazením o více stupňů naráz), zejména ale budete hnanou nápravu zatěžovat dodatečnými rázy od motoru, které vám při deceleraci budou vůz „rozhazovat”. Hlavně u zadokolek a hlavně při brzdění při současném mírném zatáčení může jít o fatální problém, který nevyřešíte jinak než příliš pomalou jízdou, nebo ztrátou kontroly nad autem.

Při brzdění tedy musíte při jejím použití pravou nohou brzdit a souběžně s tím šlapat spojku a plyn. To lze provést technikou „pata-špička“ (tedy originálně Heel and Toe), v závislosti na rozložení pedálů a noze řidiče lze využívat i řešení, kterému by více slušelo označení „špička-špička”. Dělat tohle všechno najednou, přesně a při maximálně ostrém brzdění není snadné, mistři řemesla vám ale ukážou, že to není nic nemožného.

K návratu k tomuto mnohokrát probíranému tématu nás přimělo remasterované video s dávno zesnulým Ayrtonem Sennou, který kdysi předváděl možnosti jím spoluvyvíjené Hondy NSX. Brazilec působící velmi výrazně v šampionátech Formule 1 tvrdil o sobě, že je zrozen pro to vyhrávat, což se mu možná před dvaceti lety stalo osudným. Nic to však nemění na tom, že byl skvělým řidičem a techniku pata-špička zvládal, což se ostatně dá předpokládat - bez ní by tehdejší ef-jedničky bravurně ovládal jen stěží, měly manuální převodovky a tři pedály.

Rozhodně mu to jde a video zachycující zejména tuto část jeho práce s vozem je mistrovství svého druhu, nelze si ale nevšimnout, že ani on s meziplyny nepracuje chrurgicky přesně. Nepoužívá dvojité vyšlapávání spojky, čímž zbytečně zaměstnává synchrony a ani samotné meziplyny někdy netrefuje optimálně. Pro srovnání nabízíme i naše video z někdejšího testu hravého Peugeotu RCZ, kde jsme se na práci s pedály také soustředili. Můžete se na něm od 45. sekundy nebo později od 3. minuty podívat i na meziplyny při brzdění při maximálně intenzivním brzdění z 230 km/h s dvojitým vyšlapáváním spojky - takto je to ještě lepší, rychlejší, přesnější.

Řízení auta je ale pochopitelně velmi komplexní činnost a je třeba zvládat přesně mnohem více činností než jen řazení, brzdění nebo správné „telegrafování” plynem v zatáčkách. Zrovna u ostrých zadokolek je to ale dost podstatná část úspěchu, jeden z klíčových stavebních kamenů...

Ayrton Senna a práce s pedály v Hondě NSX

Dvojité vyšlapávání spojky u RCZ (od 0:45 či od 3:00)


Takhle pracoval nohama Senna v Hondě NSX, dokonalé meziplyny ale nedával (video) - 1 - Meziplyny Senna NSX video 01Takhle pracoval nohama Senna v Hondě NSX, dokonalé meziplyny ale nedával (video) - 2 - Meziplyny Senna NSX video 02
Ayrton Senna ukazuje na videu meziplyny, byť zcela precizními je nazvat nelze. Je zde ale také vidět, jak šikovně pracuje v zatáčkách s plynem - u silné zadokolky je to prakticky nezbytné

Zdroj: Motor Authority

Adam Šrámek

Diskuze 14 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.