Home > Rubriky a sekce > Bleskovky > Článek
Tesla Roadster končí, zatím bez náhrady
28.5.2011 | Petr Miler | Přidat příspěvek
Tesla poněkud překvapivě oznámila brzké ukončení výroby modelu Roadster a všech jeho modifikací. Příští rok uvede do prodeje sedan Model S a ještě letos představí koncept crossoveru Model X.
Tesla v souvislosti s plány na další emisi akcií zveřejnila své záměry pro další léta. A nejsou prosté překvapení. Rozruch vzbudilo především prohlášení, že první alespoň trochu sériově vyráběný elektrický sporťák Tesla Roadster je na konci své životní cesty. Automobilka ukončí jeho výrobu letos v prosinci a to bez jakékoli náhrady. A když říkáme jakékoli, myslíme to doslova - firma nebude od konce roku vyrábět vůbec nic a počítá s tím, že během dalších měsíců bude pouze rozprodávat skladové zásoby Roadsteru.
Vůz, který jsme pro vás loni krátce otestovali, se tak stane historií s necelými dvěma tisíci vyrobenými kusy „na krku”, zatím bylo prodáno pouze 1 650 exemplářů v 31 zemích světa. Firma tento krok nijak dále nekomentovala, zřejmě ale do budoucna vsadí především na větší a praktičtější Model S, který by se měl začít vyrábět v polovině příštího roku. S cenou pouze 57 400 dolarů (49 900 dolarů po započtení americké federální dotace) půjde o mnohem dostupnější vůz, než kterým je dnes Roadster (ten stojí v Americe 109 000 dolarů), navíc nebude cílit pouze na dovádivé jedince zmatené pseudoekologickou image vozu.
Platforma Model S navíc poslouží i jako základ dalších modelů značky. Hovoří se o kabrioletu, MPV a jakémsi specifickém SUV. Právě poslední jmenovaný vůz má být ve formě konceptu Model X představen ještě před koncem letoška s předpokládaným uvedením do prodeje v roce 2014. Šéf firmy Elon Musk o něm prohlásil, že půjde o vůz spojující praktičnost MPV s líbivostí SUV, bude tedy jistojistě crossoverem právě na pomezí zmíněných tříd. O tom ostatně svědčí i jeho název - Model S je sedanem, Model X bude křížencem.
O plánech Tesly bychom mohli hovořit ještě dlouho, některé části jejího prohlášení ale připomínají spíše pohádku. Líbivá je třeba ta o plánované schopnosti Model S ujet na jedno nabití 300 mil (téměř 500 kilometrů) nebo 45 minutách potřebných pro plné dobití akumulátorů. Z přiložených snímků ostatně můžete vidět, že to není první pohádka Tesly o elektrickém sedanu, Model S se měl původně dostat do výroby již letos...
Automobilka na každý pád tvrdí, že registruje 4 600 nezávazných objednávek od zákazníků, kteří je podložili nejméně 5 000 dolary vratné zálohy. To zní o poznání lépe než 1 650 prodaných Roadsterů za několik let, firma má ale v plánu vyrábět 20 000 vozů Model S ročně. Tomu je současný stav ještě dosti vzdálen.






Tesla Roadster to má spočítané, výroba vozu letos skončí












Loňské oficiální fotografie chystané Tesly Model S
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Porsche si nechalo patentovat nový jízdní režim, který působí jako aprílový žert, je ale míněn smrtelně vážně
před hodinou
Nejsilnější a nejrychlejší VW Golf GTI má svou cenu, „lidová” je asi tak jako cifry na kabelkách od Diora
31.10.2025
Nová Honda Prelude nakonec umí být i rychlá, ale jen pokud v ní vypnete funkci, která měla „fejkovat” její sportovnost
28.10.2025
Nové na MotoForum.cz
- Zdravotní stav Noaha Dettwilera se stále zlepšuje včera 10:36
- ESRR 2026 - 2x Hořice 31.10.2025
- Úspěšný test Bulegy v MotoGP 31.10.2025
- Koho uvidíme 2026 v MS-Moto3? 30.10.2025
- Týmy a jezdci WSBK 2026 30.10.2025
Nejnovější články
VW i Porsche už tam jsou, Audi je následuje. Za tři roky přišlo o 75 procent svých zisků a míří do ztráty, prodeje dál klesají
před 27 minutami
Porsche si nechalo patentovat nový jízdní režim, který působí jako aprílový žert, je ale míněn smrtelně vážně
před hodinou
Největší hrozbou pro autoprůmysl je EU, ne Čína, říká nový šéf Stellantisu. Volá po návratu spalovacích motorů
včera
Nešťastně zaříznutá vlajková loď amerických křižníků silnic chytila druhý dech, za 850 tisíc Kč je to neskutečný kus auta
včera
Jeden z největších průšvihů dějin aut, který si výrobce bral zpět a šrotoval, byl nalezen v zuboženém stavu. Prodal se za miliony
včera
Živá témata na fóru
- Policejni Passaty, Superby a neoznacena merici vozidla #2 11.01. 21:57 - Truck Daškam
- Za kolik jezdíte s benzínem? 11.01. 21:25 - abgx1
- Pneu koutek 11.01. 20:55 - abgx1
- Zimní/letní? Už máte přezuto? 11.01. 13:18 - pavproch
- ojeté auto kolem 300tis, s místem na lyže uvnitř 10.30. 15:55 - delphin
- Další zajímavá autovidea 10.29. 18:44 - Brus
- Onboard videa 10.29. 12:24 - Truck Daškam
- Politický koutek 10.28. 13:04 - Carrert93
