Home > Rubriky a sekce > Bleskovky > Článek
Volkswagen California je překvapivě úspěšný, za 10 let se prodalo 50 tisíc kusů
1.8.2014 | Marek Bednář | Přidat příspěvek
California je sice okrajovým modelem v nabídce užitkových VW, i tak ale očividně sklízí úspěchy. Letos vznikne odhadem 8 100 kusů, nejvíce od roku 2004.
Volkswagen již deset let nabízí dodávku přestavěnou na obytný vůz. Říká jí California a aktuálně je k mání ve dvou verzích: California Beach, která nabídne spíše základní vybavení pro občasné přespání, a California, která je již plnohodnotným obytným vozem. Je mnohem lépe vybavena, nabídne například kuchyňky s ledničkou, vařičem a tekoucí vodou.
Obě dvě můžete mít s benzínovými nebo naftovými dvoulitry s výkony od 102 do 204 koní, s manuálními pěti- a šestikvalty či sedmistupňovými převodovkami DSG a s pohonem předních nebo všech kol. Občasný návštěvník českého webu Volkswagenu si Californie asi moc nevšimne, do značné míry i proto, že je schovaná na webu užitkových vozů VW. A patří tam k těm nejdražším strojům, které si můžete objednat - základní California Beach s nejslabším motorem přijde na 1,07 milionu korun, zatímco za „plnotučnou” Californii dáte nejméně 1,55 milionu. A vrchol leží těsně pod 1,9 mil. korun.
Člověk by očekával, že California bude zcela okrajovou záležitostí, a asi to při objemech produkce Volkswagenu také tak bude. Přesto však Wolfsburg za deset let do světa pustil již 50 tisíc Californií. Z tohoto počtu je zhruba 13 tisíc verzí Beach a zbytek tvoří varianta s plnou výbavou. Letošní rok také bude pro tento model také zatím nejúspěšnější - VW odhaduje, že prodá asi 8 100 kusů. Současná generace, tedy T5, je také nejúspěšnější Californií, kterou Volkswagen kdy vyráběl - generace T3 vzniklo 22 tisíc a T4 se prodalo 39 tisíc.
Výroba Californií je u Volkswagenu pod palcemi divize Special Vehicles, která se stará i o jiné přestavby vozů Transporter a Multivan pro speciální účely. Staví například policejní auta, sanitky, taxíky, vozidla pro přepravu různě postižených osob nebo verzi Multivan Business, který je v podstatě luxusní konferenční místností na kolech. Padesátá tisící California je vyšší, lépe vybavenou verzí se 140koňovým turbodieselem, pohonem předních kol a sedmistupňovou převodovkou DSG. Zvenčí dostala šedou barvu Natural Grey a součástí příplatkové výbavy je balíček BlueMotion. VW ji vystaví na Caravan Salonu v Düsseldorfu, který se bude konat na přelomu srpna a září tohoto roku.




Volkswagen vyrobil již 50 tisíc obytných dodávek California. Současná generace je na trhu od roku 2004
California v "plnotučné" verzi nabídne kuchyňku, markýzu a nocleh pro čtyři lidi
Chudší California Beach se hodí spíše k nouzovému přespání. Je také o statisíce levnější
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Putin říká, že automobilky Volkswagen a Porsche umírají, podle něj úplně zbytečně
před hodinouMuž zkusil se svým Mercedesem zdolat slavné Španělské schody v Římě, dojel překvapivě daleko
18.6.2025Marnost: Porsche se chlubí „rekordem” elektromobilu z okruhu, na kterém dostal 5sekundový „kouř” od o 2,5 milionu levnějšího spalovacího auta
17.6.2025
Nejnovější články
Lewis Hamilton se rozplývá nad novým vrcholným Ferrari, zákazníci to ale obvykle vidí docela jinak
před 48 minutamiPutin říká, že automobilky Volkswagen a Porsche umírají, podle něj úplně zbytečně
před hodinouAuto, které EU už roky zkouší zabít svými absurdními pravidly, se do Evropy znovu dokázalo vrátit oknem
před 2 hodinamiŠéf Mercedesu pod tlakem definitivně odpískal nahrazení spalovacích aut elektrickými. Asi bude lepší nabízet obojí, říká po sérii fiasek
před 4 hodinamiSupersport za 75 milionů je pro majitele taková katastrofa, že chce po ujetí 441 km auto vrátit za plnou cenu
včera
Živá témata na fóru
- Sraz AutoForařů na Nurburgring Nordschleife 06.20. 07:40 - Vrooom
- Policejní kontroly a měření 06.19. 21:38 - petr_riha
- Sraz Autoforum.cz dotaznik - miesto 06.19. 20:38 - M.Z.
- automat 4x4 "ku stavbe" 06.19. 11:31 - M.Z.
- Fiat a vše kolem nich 06.19. 11:01 - pavproch
- Policejni Passaty, Superby a neoznacena merici vozidla #2 06.18. 21:12 - Brus
- Řidiči, co to mají v ruce... 06.17. 23:01 - Truck Daškam
- Autopojištění - kalkulace 06.17. 22:56 - Vojta1988