Američany fascinuje stará československá reklama na motocykly značky Jawa

Doby, kdy byla aktuální, jsou dávno pryč, ale moment, kdy fascinuje publikum, evidentně teprve přišel. Jen současní zákazníci nejsou tak šťastní, jak by si asi dnešní Jawa představovala.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Američany fascinuje stará československá reklama na motocykly značky Jawa

29.8.2020 | Petr Miler

Američany fascinuje stará československá reklama na motocykly značky Jawa

/

Foto: Jawa Motorcycles@Youtube

Doby, kdy byla aktuální, jsou dávno pryč, ale moment, kdy fascinuje publikum, evidentně teprve přišel. Jen současní zákazníci nejsou tak šťastní, jak by si asi dnešní Jawa představovala.

Když se dnes výrobce jakéhokoli dopravního prostředku bude chtít pochlubit odolností svých strojů, pravděpodobně sáhne po záběrech ze svých vývojových center, kde ve skoro laboratorně čistém prostředí za pomocí exaktních metod simuluje zátěž nějaké motorky, auta či náklaďáku na promyšlených strojích. A pochopitelně, vše za přísných bezpečnostních opatření.

Když se tímtéž chtěla před mnoha dekádami pochlubit tehdy československá Jawa, ukázala, jak parta chlapů jezdí s motorkami po schodech, trápí je kdesi na louce a nebo s nimi dělá zdánlivé nesmysly v písku. A proces finální kontroly před expedicí nové Jawa k zákazníkovi? Bodrý chlapík v čepici motorku rozjede na válcové zkušebně na 90 km/h, tak nějak mimochodem u toho seřídí světla a kdyby pod sebou neměl nádrž s benzinem, snad si u toho ještě zapálí cigaretu. Kdyby takto dělal stejnou věc někdo dnes, zřejmě by jej na na hodinu vyhodili.

Přesně tím je fascinován web Ride Apart patřící americké skupině Motorsport.com. Jeho redaktor Janaki Jitchotvisut, který navzdory svému jménu tráví většinu života v Chicagu, stěží může uvěřit, že tohle sloužilo někdy na začátku 60. let jako reklamní spot pro podporu image Jawy na exportních trzích. Značka dále připomíná své sportovní úspěchy na mnoha úrovních a konstatuje, že na vývoji se podílí František Šťastný, jedno z tehdejších jezdeckých es nejen socialistického bloku.

Je to jistě pozoruhodná připomínka i pro nás, přesto má trochu hořký nádech. Video totiž zveřejnila současná firma Jawa Motorcycles, která působí hlavně na indickém trhu. A úplně ideální čas si nevybrala. Její zdánlivě úspěšný návrat totiž neprobíhá ani trochu hladce a problémem je hlavně kvalita výroby a spolehlivost vyráběných motocyklů. Lidé tak tento spot dávají firmě spíše „sežrat”, když v reakcích tvrdí věci jako: „Kéž by moderní stroje byly aspoň z poloviny tak spolehlivé jako tyto legendární motorky.”

Na pozoruhodnosti klipu samotného to ale nic nemění, nakonec, podívejte se na něj sami. Optikou dnešního, někdy až příliš vyumělkovaného marketingu je to osvěžující závan přirozenosti.


Američany fascinuje stará československá reklama na motocykly značky Jawa - 1 - Jawa stara reklama fascinace USA 2020 01Američany fascinuje stará československá reklama na motocykly značky Jawa - 2 - Jawa stara reklama fascinace USA 2020 02Američany fascinuje stará československá reklama na motocykly značky Jawa - 3 - Jawa stara reklama fascinace USA 2020 03Američany fascinuje stará československá reklama na motocykly značky Jawa - 4 - Jawa stara reklama fascinace USA 2020 04Američany fascinuje stará československá reklama na motocykly značky Jawa - 5 - Jawa stara reklama fascinace USA 2020 05Američany fascinuje stará československá reklama na motocykly značky Jawa - 6 - Jawa stara reklama fascinace USA 2020 06Američany fascinuje stará československá reklama na motocykly značky Jawa - 7 - Jawa stara reklama fascinace USA 2020 07Američany fascinuje stará československá reklama na motocykly značky Jawa - 8 - Jawa stara reklama fascinace USA 2020 08Američany fascinuje stará československá reklama na motocykly značky Jawa - 9 - Jawa stara reklama fascinace USA 2020 09Američany fascinuje stará československá reklama na motocykly značky Jawa - 10 - Jawa stara reklama fascinace USA 2020 10Američany fascinuje stará československá reklama na motocykly značky Jawa - 11 - Jawa stara reklama fascinace USA 2020 11Američany fascinuje stará československá reklama na motocykly značky Jawa - 12 - Jawa stara reklama fascinace USA 2020 12Američany fascinuje stará československá reklama na motocykly značky Jawa - 13 - Jawa stara reklama fascinace USA 2020 13Američany fascinuje stará československá reklama na motocykly značky Jawa - 14 - Jawa stara reklama fascinace USA 2020 14Američany fascinuje stará československá reklama na motocykly značky Jawa - 15 - Jawa stara reklama fascinace USA 2020 15
Zejména dobové záběry z testování Jaw zaujaly až za oceánem, podobné propagační video by dnes do éteru nikdo nevypustil ani náhodou. Foto: Jawa Motorcycles@Youtube

Zdroj: Ride Apart

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše