Auto, které Češi postavili pro Stalina, bylo nalezeno. 64 let skrývalo zprávu v blatníku

Smutný konec měl automobil, který byl darem československého lidu ke Stalinovým 70. narozeninám. Nebyl to ale konec úplný, teď je zas jako nový.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Auto, které Češi postavili pro Stalina, bylo nalezeno. 64 let skrývalo zprávu v blatníku

24.12.2019 | Mirek Mazal

Auto, které Češi postavili pro Stalina, bylo nalezeno. 64 let skrývalo zprávu v blatníku

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Smutný konec měl automobil, který byl darem československého lidu ke Stalinovým 70. narozeninám. Nebyl to ale konec úplný, teď je zas jako nový.

Loni jsme mohli vzpomenout 75. výročí smrti jednoho z nejkrutějších vládců dějin, Josifa Vissarionoviče Džugašviliho alias Stalina. Gruzínský rodák se ve 20. letech minulého století chopil vlády nad SSSR a začal naplňovat své představy o fungování největší země světa. Výsledkem bylo, že jeho vlastním přičiněním zemřely miliony lidí - přesné odhady se rozcházejí, bezpochyby ale má ruce od krve jako málokdo jiný.

I když takový člověk z podstaty nezasluhoval nic dobrého, oficiální vztah Československa k němu byl diktován poddaností tehdejšího zřízení Sovětskému svazu. Místní papaláši byli pod kontrolou Sovětů a na důkaz své oddanosti posílali Stalinovi dary vyrobené v poslušném satelitu. Jejich postup následovaly stovky dalších lidí a podniků, a tak se stalo, že Čechoslováci zkonstruovali i exkluzivní automobil právě pro Stalina.

Čtyřmístný vůz dnes už neexistující značky Aero dostal Stalin v roce 1949 jako překvapení k 70. narozeninám. Po válce byl Džugašvili nejvlivnějším politikem světa, proto k jeho nohám padala narozeninová přání z celé zeměkoule. Naše kotlina nezůstala pozadu, všechny významné podniky chtěly mít splněno a na moskevskou adresu odeslaly dary. Dělníci továrny v Letově u Prahy u toho nechyběli a na jimi postavený Minor se právě díváte.

Vážně není obyčejný. Konstruktéři ovlivněni všeobecným nadšením našli inspiraci pro novou chromovanou mřížku, použili elegantnější nárazník, vytvořili nový přístrojový panel, přidali kryty zadních kol a vylepšili sériový volant, který měl padnout do rukou samotnému Stalinovi. Na zhotovení se podíleli nejlepší klempíři, truhláři, čalouníci, mechanici a montéři.

Do Moskvy byl vypraven jednosměrný vlak se všemi dary, na sovětské území jich přijelo celkem 528 a mezi nimi i Minor. Jubilejní výbor rozděloval všechny prezenty a rozmisťoval je do muzea, aniž by je sám Stalin viděl, natož pak použil. Československý automobil nebyl výjimkou - skončil v Polytechnickém muzeu v automobilovém oddělení, kde zůstal do diktátorovy smrti.

Většina jubilejních darů po pohřbu Stalina změnila své působiště, zesnulý diktátor přestal být novým vedením země v oblibě. Dvoudveřový osobák od českých dělníků se tak ocitl v prodeji a v roce 1975 zmizel ze světa. V létě roku 2013 se ale objevil. Jediný nezaměnitelný Minor byl okamžitě rozpoznatelný. Jeho majitel řekl, že auto kdysi pracovalo v moskevských porodnicích a následně se ocitlo v rukou soukromých vlastníků. V letech 1975 až 2013 Aero nehybně stálo v kůlnou na zahradě bez povšimnutí. Za léta na jednom místě dost zrezivělo, ale na autě zůstala většina z originálních dílů.

Zdálo se, že je to jeho konec, unikátní památka ale byla díky bohu převezena do centra památkové obnovy k opravě. Překvapením pro restaurátory byl nález v uzavřené dutině pravého předního blatníku - šlo zprávu dělníků z Letova, napsanou na kus papíru a nalepenou přímo na kov: „Soudruhu Jozifu Stalinovi k 70. výročí posílají pracující Čechoslováci z Prahy, 2. 12. 1949.“ Že si ani tu „soudruh Stalin” dozajista nikdy nepřečetl, nemusíme dodávat.

Andrej Belov, který měl restaurování stroje na starosti, sdělil, že díly jsou překvapivě kompletní beze stop po kutilských zásazích. Předělání elektroinstalace a elektrických zařízení na dvanáct voltů se prý nepočítá, všechny původní komponenty byly zachovány. Přežila i karoserie, která dává možnost restaurovat vše do původní podoby. Navzdory skutečnosti, že karoserii napadla rez a hniloba, zachovala si všechny dřevěné prvky, které půjdou zkopírovat a nahradit je novým obložením.

Restaurátoři se hned pustili do renovace a díky dobrému základu mohli vrátit lesk všem částem Minoru. Práci definitivně dokončili letos. Z daru, který vznikl rukama českých dělníků, následně zakotvil v muzeu a skončil v osobních rukou zbídačený na promáčené zahradě, se stal odkaz jedné éry. Podařilo se oživit vzpomínku na kruté časy jedné kapitoly světových dějin, ze kterých se celá země vzpamatovává ještě dnes. Podívejte se na výsledek sami, auto je vážně znovu jako nové. Teď už asi muzeum neopustí.


Auto, které Češi postavili pro Stalina, bylo nalezeno. 64 let skrývalo zprávu v blatníku - 1 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 01Auto, které Češi postavili pro Stalina, bylo nalezeno. 64 let skrývalo zprávu v blatníku - 2 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 02Auto, které Češi postavili pro Stalina, bylo nalezeno. 64 let skrývalo zprávu v blatníku - 3 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 03Auto, které Češi postavili pro Stalina, bylo nalezeno. 64 let skrývalo zprávu v blatníku - 4 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 04
Aero Minor byl předán Stalinovi s osobním přáním k jeho 70. narozeninám

Auto, které Češi postavili pro Stalina, bylo nalezeno. 64 let skrývalo zprávu v blatníku - 5 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 05Auto, které Češi postavili pro Stalina, bylo nalezeno. 64 let skrývalo zprávu v blatníku - 6 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 06Auto, které Češi postavili pro Stalina, bylo nalezeno. 64 let skrývalo zprávu v blatníku - 7 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 07Auto, které Češi postavili pro Stalina, bylo nalezeno. 64 let skrývalo zprávu v blatníku - 8 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 08Auto, které Češi postavili pro Stalina, bylo nalezeno. 64 let skrývalo zprávu v blatníku - 9 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 09Auto, které Češi postavili pro Stalina, bylo nalezeno. 64 let skrývalo zprávu v blatníku - 10 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 10Auto, které Češi postavili pro Stalina, bylo nalezeno. 64 let skrývalo zprávu v blatníku - 11 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 11
po smrti despoty na 38 let upadl v zapomnění. Náhodně byl objeven zničený na zahradě v zuboženém stavu i se vzkazem v blatníku přímo pro samotného Stalina

Auto, které Češi postavili pro Stalina, bylo nalezeno. 64 let skrývalo zprávu v blatníku - 12 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 13Auto, které Češi postavili pro Stalina, bylo nalezeno. 64 let skrývalo zprávu v blatníku - 13 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 14Auto, které Češi postavili pro Stalina, bylo nalezeno. 64 let skrývalo zprávu v blatníku - 14 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 15Auto, které Češi postavili pro Stalina, bylo nalezeno. 64 let skrývalo zprávu v blatníku - 15 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 16Auto, které Češi postavili pro Stalina, bylo nalezeno. 64 let skrývalo zprávu v blatníku - 16 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 17Auto, které Češi postavili pro Stalina, bylo nalezeno. 64 let skrývalo zprávu v blatníku - 17 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 18Auto, které Češi postavili pro Stalina, bylo nalezeno. 64 let skrývalo zprávu v blatníku - 18 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 19Auto, které Češi postavili pro Stalina, bylo nalezeno. 64 let skrývalo zprávu v blatníku - 19 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 20Auto, které Češi postavili pro Stalina, bylo nalezeno. 64 let skrývalo zprávu v blatníku - 20 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 21Auto, které Češi postavili pro Stalina, bylo nalezeno. 64 let skrývalo zprávu v blatníku - 21 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 22Auto, které Češi postavili pro Stalina, bylo nalezeno. 64 let skrývalo zprávu v blatníku - 22 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 23Auto, které Češi postavili pro Stalina, bylo nalezeno. 64 let skrývalo zprávu v blatníku - 23 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 24Auto, které Češi postavili pro Stalina, bylo nalezeno. 64 let skrývalo zprávu v blatníku - 24 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 25Auto, které Češi postavili pro Stalina, bylo nalezeno. 64 let skrývalo zprávu v blatníku - 25 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 26Auto, které Češi postavili pro Stalina, bylo nalezeno. 64 let skrývalo zprávu v blatníku - 26 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 27Auto, které Češi postavili pro Stalina, bylo nalezeno. 64 let skrývalo zprávu v blatníku - 27 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 28Auto, které Češi postavili pro Stalina, bylo nalezeno. 64 let skrývalo zprávu v blatníku - 28 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 29Auto, které Češi postavili pro Stalina, bylo nalezeno. 64 let skrývalo zprávu v blatníku - 29 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 30Auto, které Češi postavili pro Stalina, bylo nalezeno. 64 let skrývalo zprávu v blatníku - 30 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 31Auto, které Češi postavili pro Stalina, bylo nalezeno. 64 let skrývalo zprávu v blatníku - 31 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 32
Dostal ale řádnou ozdravnou kúru...

Auto, které Češi postavili pro Stalina, bylo nalezeno. 64 let skrývalo zprávu v blatníku - 32 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 33Auto, které Češi postavili pro Stalina, bylo nalezeno. 64 let skrývalo zprávu v blatníku - 33 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 34Auto, které Češi postavili pro Stalina, bylo nalezeno. 64 let skrývalo zprávu v blatníku - 34 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 35Auto, které Češi postavili pro Stalina, bylo nalezeno. 64 let skrývalo zprávu v blatníku - 35 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 36Auto, které Češi postavili pro Stalina, bylo nalezeno. 64 let skrývalo zprávu v blatníku - 36 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 37Auto, které Češi postavili pro Stalina, bylo nalezeno. 64 let skrývalo zprávu v blatníku - 37 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 38Auto, které Češi postavili pro Stalina, bylo nalezeno. 64 let skrývalo zprávu v blatníku - 38 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 39Auto, které Češi postavili pro Stalina, bylo nalezeno. 64 let skrývalo zprávu v blatníku - 39 - Aero Minor dar pro Stalina nalezen a obnoven 40
...a teď může znovu zářit jako v časech Stalinových kulatin

Zdroj: Oldjack@Drive2

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše