Jezděte jako Stalin, k mání je papalášský ZIS-110. Stojí neskutečné peníze

Tuto luxusní sovětskou limuzínu mohli svého času osedlat jen ti největší komunističtí prominenti, i sám Stalin. Jedna v originálním stavu je k mání.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Jezděte jako Stalin, k mání je papalášský ZIS-110. Stojí neskutečné peníze

5.4.2017 | Marek Bednář | 8 příspěvků

Jezděte jako Stalin, k mání je papalášský ZIS-110. Stojí neskutečné peníze

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Tuto luxusní sovětskou limuzínu mohli svého času osedlat jen ti největší komunističtí prominenti, i sám Stalin. Jedna v originálním stavu je k mání.

Staré italské či britské sporťáky, prodávané za desítky i stovky milionů Kč nejsou nic až tak zvláštního, naposledy včera jsme o jednom takovém psali. Dnes tu ale máme něco trochu jiného, ovšem také pořádně drahého - starou sovětskou limuzínu prodávanou za ohromujících 8 550 000 Eur, tedy asi 231,3 milionu korun. Něco takového se vážně nevidí každý den.

Před sebou máme těsně poválečný ZIS-110 ve velmi zachovalém původním stavu. Vůz je to údajně inspirovaný americkým Packardem Super Eight, který Stalin dostal darem od Roosevelta. Říká se také, že ZIS-110 je věrná kopie onoho Packardu, nebo že se stavěl na staré výrobní lince pro onen Packard, zaslané do SSSR v roce 1944, ale nic takového není potvrzeno, takže to považujme spíš za fámy.

Faktem ale je, že jméno výrobce tohoto je zkratkou označení „Zavod Imeni Stalina”, tedy „Závod pojmenovaný po Stalinovi” a přímo sám „generalissimus” s jedním takovým jezdil. A ani zbylí uživatelé některých z mála vyrobených exemplářů nebyli neznámými osobami, za všechny jmenujme Chruščeva, Mao Ce-tunga, Josipa Broze Tita, Wilhelma Piecka nebo Envera Hodžu.

Konkrétní historii tohoto kousku neznáme, hovoří jen o tom, že to pochází z počátku výroby, a jako datum první registrace uvádí leden 1946. Vůz dnes stojí v Kolíně nad Rýnem, ale část registrační značky, kterou vidíme na fotkách, východoněmeckou značku nepřipomíná, spíše to odhadujeme na východní Evropu. Komu konkrétně patřil, by bylo zajímavé znát, protože nikdo „normální” to být nemohl - i jako ojeté si jej později mohli koupit třeba zasloužilí umělci, pro proletariát určeno nebylo.

Po technické stránce víme víc - pod kapotou je šestilitrový řadový osmiválec, který dává 141 koní a přes třístupňovou manuální převodovku pohání zadní kola. Vůz je 6 metrů dlouhý a váží téměř 2,6 tuny. Tenhle konkrétní má prý najeto 180 tisíc kilometrů, což na auto podobného ražení není vůbec málo.

Jeho stav je ale působivý - je prý zcela originální s veškerou žádoucí patinou, na to je v opravdu velmi dobré kondici. I chrom je ve velmi dobrém stavu. Trochu péče bude potřeba věnovat leda interiéru a pneumatiky vypadají, že by zasloužily minimálně vyčistit bílé boky.

Jak už jsme zmínili, auto je k mání skoro za čtvrt miliardy Kč a za tak velké peníze by prodávající měl mít v rukávu nějaký trumf. Třeba, že tohle auto vozilo samotného Stalina nebo jinou takto postavenou osobu bývalého východního bloku. Vyloučit to nelze, podívejte se na vnitřní uspořádání - toto je verze pro zadního cestujícího, který znamená více než jiní...


Jezděte jako Stalin, k mání je papalášský ZIS-110. Stojí neskutečné peníze - 1 - zis-110 prodej 180kkm 01Jezděte jako Stalin, k mání je papalášský ZIS-110. Stojí neskutečné peníze - 2 - zis-110 prodej 180kkm 02Jezděte jako Stalin, k mání je papalášský ZIS-110. Stojí neskutečné peníze - 3 - zis-110 prodej 180kkm 03Jezděte jako Stalin, k mání je papalášský ZIS-110. Stojí neskutečné peníze - 4 - zis-110 prodej 180kkm 04Jezděte jako Stalin, k mání je papalášský ZIS-110. Stojí neskutečné peníze - 5 - zis-110 prodej 180kkm 05
ZIS-110 na prodej se nevidí vůbec, natož v takto zachovalém originálním stavu v „prezidentské” verzi

Jezděte jako Stalin, k mání je papalášský ZIS-110. Stojí neskutečné peníze - 6 - zis-110 ilu 01Jezděte jako Stalin, k mání je papalášský ZIS-110. Stojí neskutečné peníze - 7 - zis-110 ilu 02Jezděte jako Stalin, k mání je papalášský ZIS-110. Stojí neskutečné peníze - 8 - zis-110 ilu 03Jezděte jako Stalin, k mání je papalášský ZIS-110. Stojí neskutečné peníze - 9 - zis-110 ilu 04Jezděte jako Stalin, k mání je papalášský ZIS-110. Stojí neskutečné peníze - 10 - zis-110 ilu 05Jezděte jako Stalin, k mání je papalášský ZIS-110. Stojí neskutečné peníze - 11 - zis-110 ilu 06Jezděte jako Stalin, k mání je papalášský ZIS-110. Stojí neskutečné peníze - 12 - zis-110 ilu 07
Historické fotky ZISu-110 ukazují základní provedení

Zdroj: Mobile.de

Marek Bednář

Diskuze 8 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše