Auto z SSSR s tachometrem do 320 km/h skutečně vzniklo, ani moc nepřehánělo

I když si podle cejchování tachometru dělají představu o rychlosti vozu leda děti, v tomto případě dynamické parametry naznačovalo docela přesně.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Auto z SSSR s tachometrem do 320 km/h skutečně vzniklo, ani moc nepřehánělo

14.4.2019 | Petr Miler

Auto z SSSR s tachometrem do 320 km/h skutečně vzniklo, ani moc nepřehánělo

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

I když si podle cejchování tachometru dělají představu o rychlosti vozu leda děti, v tomto případě dynamické parametry naznačovalo docela přesně.

Sověti nevyráběli jen odolnější Fiaty 124 a od nich odvozená auta, jak jsme nejednou probírali. Pracovali také na sportovních vozech, které byly leckdy velmi zajímavé, ale komunistická vláda výrobě podobných aut celkem pochopitelně nepřála. Ostatně, u nás to bylo podobné a nebýt komunistů, mohla se třeba aspoň malosériově vyrábět Tatra JK 2500. Nechme ale „co by bylo, kdyby” a podívejme se na stroj, který měl v 60. letech pokořit sovětské rychlostní rekordy, ZIL 112S. A nevznikl pouze na papíře, skutečně se vyráběl.

Tenhle stroj, který až nápadně připomíná italské sporťáky 50. a 60. let a také trochu ikonickou AC Cobru, přišel se spoustou technických věcí jako první auto v Sovětském svazu. Mezi ty podstatné patřily např. kotoučové brzdy, diferenciál s omezenou svorností nebo radiální pneumatiky - nic takového do té doby žádné sovětské silniční auto nemělo.

Technický základ tu nebyl příliš složitý, šasí tvořil klasický trubkový rám se sklolaminátovou karoserií. Ta byla velmi povedená a postranní výfuky, které vidíme od svodů až po koncovku, jsou vážně „cool”. Poháněná náprava byla zadní a motor seděl vpředu, pochopitelně. Byl jím, jak napovídá i počet svodů, vidlicový osmiválec.

Spolupracoval s manuálním tříkvaltem ze Zisu 110 a v diferenciálu bylo prý možno snadno a rychle měnit finální převod podle trati, na které měl vůz jezdit. Zadní náprava byla typu De Dion, u závodních a sportovních aut hodně používaná, nakonec ji měla i zmíněná Tatra JK 2500. Vpředu bylo kompletní zavěšení s řízením z trochu jiného sovětského stroje, Volhy GAZ-21. Pro takové sdílení součástek byl jednoduchý důvod - vývoj takto unikátních strojů neměl v SSSR prioritu, nebylo na něj vynakládáno tolik peněz, takže se stavělo z toho, co tehdejší automobilový průmysl nabídl. Pro ty z nás, kteří ještě poznali komunistické Československo, nic až tak překvapivého.

Motor pocházel z limuzíny ZIL 111, měl objem 5 980 ccm čtyři karburátory K-85 a dával 230 koní. Laminátový vůz vážil akceptovatelných 1 330 kilogramů, takže si dovedete představit, že zrovna pomalý nebyl, zejména na Sovětský svaz roku 1961. Na stovce byl tento stroj za 9 sekund a maximálka verze se šestilitrem byla prý okolo 260 km/h.

Proč mluvíme o „verzi se šestilitrem”? Vznikly totiž celkem dva kusy ZILu 112S - jeden bílý a druhý modrý. Právě ten druhý stroj, představený v roce 1963, přišel s kotoučovými brzdami na obou nápravách a pod kapotou měl osmiválec ZIL 114 o objemu dokonce sedm litrů. Výkon se zvedl na 270 koní a maximálka měla činit 270 km/h. Připomínáme, že jsme stále v Sovětském svazu za doby tuhé totality, před více než 50 léty.

Jeden z prvních pokusů o rychlostní rekord se uskutečnil v roce 1962 s prvním 112S, doplněným o hliníkový plech na podvozku a plexisklový hardtop pro co nejlepší aerodynamiku. Konstruktéři vyrazili na jezero Baskunčak, které mělo být vyschlé, ale zrovna v roce 1962 tam silně pršelo a podklad nebyl dostatečně pevný na to, aby vůz zvládl rychlosti vyšší než 230 km/h.

Druhý vůz se silnějším motorem a také s ochranným rámem pro případ převrácení - první ho neměl - se účastnil různých závodů a stanovil údajně pět rychlostních rekordů tehdejší SSSR. Jedním z nich byla průměrná rychlost ve vytrvalostní podniku na Němanském okruhu, kde zaznamenal hodnotu 127,75 km/h. To se dnes může zdát na závodní stroj docela málo, ale připomeňme dobové brzdy, pneumatiky a také samotnou dobu - jsme pořád v šedesátých letech.

V roce 1965 se podařilo také dosáhnout několika dalších rekordů, další pokus o maximálku se však neuskutečnil. Všechno bylo připraveno, a to včetně nově postavené čtrnáctikilometrové dráhy testovacího polygonu Dmitrov. Jenže než přišel čas pokusu, začala zima, začalo sněžit a muselo se čekat na další rok. Dříve však vedení automobilky ZIL rozhodlo, že do motorsportu peníze investovat nebude a projekt modelu 112S byl ukončen, i když sériová produkce nebyla alespoň ničím neuskutečnitelným.

Výroba se tedy zastavila na dvou kusech. Určitou dobu byl jeden z nich vystaven v muzeu v Rize, kde byl nalakovaný na červeno - to nebyla jeho originální barva. Později se oběma autům dostalo určité renovace, při které byly nastříkány do laků, jaké měly původně - jeden je krémový a druhý je modrý. Informace o jejich aktuálním výskytu bohužel nemáme.


Auto z SSSR s tachometrem do 320 km/h skutečně vzniklo, ani moc nepřehánělo - 1 - zil 112s 02Auto z SSSR s tachometrem do 320 km/h skutečně vzniklo, ani moc nepřehánělo - 2 - zil 112s 01Auto z SSSR s tachometrem do 320 km/h skutečně vzniklo, ani moc nepřehánělo - 3 - zil 112s 05Auto z SSSR s tachometrem do 320 km/h skutečně vzniklo, ani moc nepřehánělo - 4 - zil 112s 06Auto z SSSR s tachometrem do 320 km/h skutečně vzniklo, ani moc nepřehánělo - 5 - zil 112s 07Auto z SSSR s tachometrem do 320 km/h skutečně vzniklo, ani moc nepřehánělo - 6 - zil 112s 08Auto z SSSR s tachometrem do 320 km/h skutečně vzniklo, ani moc nepřehánělo - 7 - zil 112s 08aAuto z SSSR s tachometrem do 320 km/h skutečně vzniklo, ani moc nepřehánělo - 8 - zil 112s 08bAuto z SSSR s tachometrem do 320 km/h skutečně vzniklo, ani moc nepřehánělo - 9 - zil 112s 09Auto z SSSR s tachometrem do 320 km/h skutečně vzniklo, ani moc nepřehánělo - 10 - zil 112s 10Auto z SSSR s tachometrem do 320 km/h skutečně vzniklo, ani moc nepřehánělo - 11 - zil 112s 11Auto z SSSR s tachometrem do 320 km/h skutečně vzniklo, ani moc nepřehánělo - 12 - zil 112s 12Auto z SSSR s tachometrem do 320 km/h skutečně vzniklo, ani moc nepřehánělo - 13 - zil 112s 13Auto z SSSR s tachometrem do 320 km/h skutečně vzniklo, ani moc nepřehánělo - 14 - zil 112s 03Auto z SSSR s tachometrem do 320 km/h skutečně vzniklo, ani moc nepřehánělo - 15 - zil 112s 04
ZIL 112S byl na SSSR 60. let pozoruhodným autem, vznikly ale jen dva kusy

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.