Chcete opravdu levné „auto”? Rus si postavil parní tříkolku, jezdí na dřevo

(+ videa) Napadlo vás někdy postavit si parní stroj ze starých bojlerů? Mladý Rus to udělal a dal tomu kola a volant. Výsledek je opravdu pozoruhodný.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Chcete opravdu levné „auto”? Rus si postavil parní tříkolku, jezdí na dřevo

13.6.2016 | Marek Bednář | 8 příspěvků

Chcete opravdu levné „auto”? Rus si postavil parní tříkolku, jezdí na dřevo

/

(+ videa) Napadlo vás někdy postavit si parní stroj ze starých bojlerů? Mladý Rus to udělal a dal tomu kola a volant. Výsledek je opravdu pozoruhodný.

Elektrokola jsou docela běžná věc. Podomácku vyrobené motokáry taky existují a občas člověk narazí i na malou, doma svařenou motorku, která má třeba motor z proslulého Pionýra. Ale aby si někdo postavil tříkolku s parním pohonem, vidíme prvně. Je to docela kuriózní, i na Rusko, kde tahle věc vznikla. Ovšem to podstatné tu je - má kola a jezdí. A dokonce je luxusně vybavená - má vyhřívanou sedačku.

Čtete správně, to, co si můžete detailně prohlédnout na videu níže, je parní stroj na třech kolech. Ruský mladík Sergej Alexejev vzal svářečku, pár starých bojlerů nebo něčeho na ten způsob a vyrobil z toho parní stroj. Vpředu jsou dvě kola, kterými pilot otáčí volantem, principielně podobně jako v normálním autě. Vzadu jedno, poháněné parním pístem stejně jako lokomotiva. Původ kol odhadujeme na malou motorku.

Funguje to jednoduše - pod sedačkou se zatopí dřevem, odtud také ono vyhřívání sedačky, které není tak úplně vypínatelné, ale je tu. Nahoře vzniká pára, kterou pak obyčejným pákovým ventilem, trubkami a hadicemi pustíte do pístu - a jede se. Oranžovou bedýnku pod volantem odhadujeme buď na zavazadlový prostor, nebo na palivovou nádrž. Nebo oboje, podle situace.

Stroj asi nebude moc rychlý, zrychlení na stovku tu vůbec nečekejte, ale i 30 km/h za volantem téhle věci bude šílená rychlost a úžasný zážitek. Je to totiž v podstatě pojízdná hromada šrotu, ale přesto je to tak zajímavé, že se na tom opravdu chceme svézt. Informací není mnoho, ale tohle vozítko přežije jakoukoliv ropnou krizi. A mohlo by si zahrát v nějakém postapokalyptickém filmu.

Na kanálu Sergeje Alexejeva vidíme ještě jeden parní stroj, tentokrát určený pro pohyb ve vodě. Je to malý parník, malý člun, vybavený generátorem páry v přední půlce a lodním šroubem, kterým otáčí parní píst, vzadu. Plavidlo to asi není dokonale stabilní a kurz je potřeba korigovat pádly jako v kánoi, ale stroj to je také pozoruhodný...


Chcete opravdu levné „auto”? Rus si postavil parní tříkolku, jezdí na dřevo - 1 - Parni auto Rusko video dalsi 01Chcete opravdu levné „auto”? Rus si postavil parní tříkolku, jezdí na dřevo - 2 - Parni auto Rusko video dalsi 02Chcete opravdu levné „auto”? Rus si postavil parní tříkolku, jezdí na dřevo - 3 - Parni auto Rusko video dalsi 03Chcete opravdu levné „auto”? Rus si postavil parní tříkolku, jezdí na dřevo - 4 - Parni auto Rusko video dalsi 04Chcete opravdu levné „auto”? Rus si postavil parní tříkolku, jezdí na dřevo - 5 - Parni auto Rusko video dalsi 05Chcete opravdu levné „auto”? Rus si postavil parní tříkolku, jezdí na dřevo - 6 - Parni auto Rusko video dalsi 06Chcete opravdu levné „auto”? Rus si postavil parní tříkolku, jezdí na dřevo - 7 - Parni auto Rusko video dalsi 07Chcete opravdu levné „auto”? Rus si postavil parní tříkolku, jezdí na dřevo - 8 - Parni auto Rusko video dalsi 08Chcete opravdu levné „auto”? Rus si postavil parní tříkolku, jezdí na dřevo - 9 - Parni auto Rusko video dalsi 09Chcete opravdu levné „auto”? Rus si postavil parní tříkolku, jezdí na dřevo - 10 - Parni auto Rusko video dalsi 10Chcete opravdu levné „auto”? Rus si postavil parní tříkolku, jezdí na dřevo - 11 - Parni auto Rusko video dalsi 11Chcete opravdu levné „auto”? Rus si postavil parní tříkolku, jezdí na dřevo - 12 - Parni auto Rusko video dalsi 12Chcete opravdu levné „auto”? Rus si postavil parní tříkolku, jezdí na dřevo - 13 - Parni auto Rusko video dalsi 13Chcete opravdu levné „auto”? Rus si postavil parní tříkolku, jezdí na dřevo - 14 - Parni auto Rusko video dalsi 14Chcete opravdu levné „auto”? Rus si postavil parní tříkolku, jezdí na dřevo - 15 - Parni auto Rusko video dalsi 15Chcete opravdu levné „auto”? Rus si postavil parní tříkolku, jezdí na dřevo - 16 - Parni auto Rusko video dalsi 16Chcete opravdu levné „auto”? Rus si postavil parní tříkolku, jezdí na dřevo - 17 - Parni auto Rusko video dalsi 17Chcete opravdu levné „auto”? Rus si postavil parní tříkolku, jezdí na dřevo - 18 - Parni auto Rusko video dalsi 18Chcete opravdu levné „auto”? Rus si postavil parní tříkolku, jezdí na dřevo - 19 - Parni auto Rusko video dalsi 19Chcete opravdu levné „auto”? Rus si postavil parní tříkolku, jezdí na dřevo - 20 - Parni auto Rusko video dalsi 20
Zní to možná trochu sebedestruktivně, ale opravdu bychom se na téhle věci chtěli projet

Marek Bednář

Diskuze 8 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše