Desátý kus jednoho z nejkrásnějších aut historie hnil dekády v lese, teď je jako nový

O fantastickou záchranu vzácného stroje se postarali britští restaurátoři. Z auta už nezbývalo skoro nic, teď je jako nové. I zakladatel klubu majitelů Jaguarů říká, že něco takového ještě neviděl.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Desátý kus jednoho z nejkrásnějších aut historie hnil dekády v lese, teď je jako nový

1.9.2020 | Mirek Mazal

Desátý kus jednoho z nejkrásnějších aut historie hnil dekády v lese, teď je jako nový

/

Foto: E-Type UK

O fantastickou záchranu vzácného stroje se postarali britští restaurátoři. Z auta už nezbývalo skoro nic, teď je jako nové. I zakladatel klubu majitelů Jaguarů říká, že něco takového ještě neviděl.

Auta jezdí po světě už něco málo přes 100 let a za tu dobu na sebe stihla vzít nejrozmanitější podoby a tvary. Budeme-li ale hledat ta historicky nejkrásnější, není zase tak těžké ukázat na několik konkrétních strojů. A jedním z nich určitě bude Jaguar E-Type.

Sportovní model s pevnou střechou i bez ní se stal legendou už v době své čtrnáct let trvající výroby mezi léty 1961 a 1975. Jeho sláva trvá dodnes, téměř šest desetiletí neutuchajícího obdivu pokračuje dále obsazováním prvních příček v různorodých anketách o nejhezčí vůz v dějinách automobilismu. Tato pocta je odrazem krásného designu a použité techniky, obojí lze stále označit za nadčasové.

Jeden ze symbolů automobilismu byl více než 30 let uvězněn v lese na jihozápadu Anglie. E-Type s pořadovým číslem 10 zůstal dlouho pohlcený přírodou, protože se nenašel nikdo, kdo by odepsanému vraku zajistil návrat do síně slávy. Sloupky kostry zkorodovaly, střecha se propadla, interiér shnil, karoserii pokryly rostliny a kořeny prorostly až do 4,2litrového motoru, na takovou ikonu zkrátka nedůstojný osud.

Zdánlivého odpadu si všimli zkušení restaurátoři z firmy E-Type UK ve Velké Británii a přijali mamutí úkol zdevastovanou vzácnost opravit. Už samotná záchrana zbytků z křoví vyžadovala nemalé úsilí následované starostmi se sháněním náhradních dílů. Bylo nutné ručně vyrobit všechny nedochované součástky, klíčové části automobilového pokladu naštěstí nechyběly.

Znovu postavený skelet nabral léta obdivované tvar a desítky let strávené na větru a dešti rázem nebyly poznat. Připravená karoserie putovala do lakovny, odkud se veterán vrátil ve stříbrné barvě Opalescent Silver Grey. Nános decentního laku byl poté přibližně 60 hodin leštěn, aby se exteriér zrcadlil snad ještě více než z výroby.

Abnormální kus práce se byl třeba i pod dlouhou přední kapotou, kde okolo původní hlavy válců přibylo mnoho nových dílů zářící do okolí svým leskem. Restaurátoři nechali osadit 4,2litrovou jednotku zakázkovým nerezovým sportovním výfukem, aby šestiválcová symfonie správně vynikla. Lepší dynamiku proti sérii slibuje odlehčená klika a modernizovaná pětistupňová převodovka.

Doladění auta do naprosto dokonalé podoby stále pokračuje, zakladatel britského klubu zaměřeného výhradně na Jaguary E-Type ale už před dokončením náročného úkolu autorům vysekl poklonu, něco takového prý ani on dosud neviděl. Podobná proměna vždy potěší a uznání a respekt je to nejmenší, čím můžeme záchrance desátého provedení jednoho z nejhezčích aut planety odměnit.


Desátý kus jednoho z nejkrásnějších aut historie hnil dekády v lese, teď je jako nový - 1 - Jaguar E-Type renovace vraku foto 01Desátý kus jednoho z nejkrásnějších aut historie hnil dekády v lese, teď je jako nový - 2 - Jaguar E-Type renovace vraku foto 02Desátý kus jednoho z nejkrásnějších aut historie hnil dekády v lese, teď je jako nový - 3 - Jaguar E-Type renovace vraku foto 03Desátý kus jednoho z nejkrásnějších aut historie hnil dekády v lese, teď je jako nový - 4 - Jaguar E-Type renovace vraku foto 04Desátý kus jednoho z nejkrásnějších aut historie hnil dekády v lese, teď je jako nový - 5 - Jaguar E-Type renovace vraku foto 05Desátý kus jednoho z nejkrásnějších aut historie hnil dekády v lese, teď je jako nový - 6 - Jaguar E-Type renovace vraku foto 06Desátý kus jednoho z nejkrásnějších aut historie hnil dekády v lese, teď je jako nový - 7 - Jaguar E-Type renovace vraku foto 07Desátý kus jednoho z nejkrásnějších aut historie hnil dekády v lese, teď je jako nový - 8 - Jaguar E-Type renovace vraku foto 08Desátý kus jednoho z nejkrásnějších aut historie hnil dekády v lese, teď je jako nový - 9 - Jaguar E-Type renovace vraku foto 09Desátý kus jednoho z nejkrásnějších aut historie hnil dekády v lese, teď je jako nový - 10 - Jaguar E-Type renovace vraku foto 10Desátý kus jednoho z nejkrásnějších aut historie hnil dekády v lese, teď je jako nový - 11 - Jaguar E-Type renovace vraku foto 11Desátý kus jednoho z nejkrásnějších aut historie hnil dekády v lese, teď je jako nový - 12 - Jaguar E-Type renovace vraku foto 12Desátý kus jednoho z nejkrásnějších aut historie hnil dekády v lese, teď je jako nový - 13 - Jaguar E-Type renovace vraku foto 13Desátý kus jednoho z nejkrásnějších aut historie hnil dekády v lese, teď je jako nový - 14 - Jaguar E-Type renovace vraku foto 14
Desátý kus jednoho z nejkrásnějších aut historie hnil dekády v lese, teď je jako nový - 15 - Jaguar E-Type renovace vraku 21Desátý kus jednoho z nejkrásnějších aut historie hnil dekády v lese, teď je jako nový - 16 - Jaguar E-Type renovace vraku foto 17Desátý kus jednoho z nejkrásnějších aut historie hnil dekády v lese, teď je jako nový - 17 - Jaguar E-Type renovace vraku foto 18Desátý kus jednoho z nejkrásnějších aut historie hnil dekády v lese, teď je jako nový - 18 - Jaguar E-Type renovace vraku foto 19Desátý kus jednoho z nejkrásnějších aut historie hnil dekády v lese, teď je jako nový - 19 - Jaguar E-Type renovace vraku foto 20Desátý kus jednoho z nejkrásnějších aut historie hnil dekády v lese, teď je jako nový - 20 - Jaguar E-Type renovace vraku foto 15Desátý kus jednoho z nejkrásnějších aut historie hnil dekády v lese, teď je jako nový - 21 - Jaguar E-Type renovace vraku foto 16Desátý kus jednoho z nejkrásnějších aut historie hnil dekády v lese, teď je jako nový - 22 - Jaguar E-Type renovace vraku 22Desátý kus jednoho z nejkrásnějších aut historie hnil dekády v lese, teď je jako nový - 23 - Jaguar E-Type renovace vraku 23Desátý kus jednoho z nejkrásnějších aut historie hnil dekády v lese, teď je jako nový - 24 - Jaguar E-Type renovace vraku 24Desátý kus jednoho z nejkrásnějších aut historie hnil dekády v lese, teď je jako nový - 25 - Jaguar E-Type renovace vraku 25
Jaguar E-Type se líbí od prvního okamžiku své existence až dodnes. Bůh ví, proč vzácný 10. vyrobený kus zůstal dekády v křoví, po letech práce je ale jako nový, už se dolaďují jen poslední detaily. Foto: E-Type UK

Zdroj: E-Type UK

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše