Francie truchlí, zemřel autor skoro všech hezkých Peugeotů posledních dekád

Neskutečných 47 let pracoval pro jednu jedinou automobilku Gérard Welter. Za tu dobu se podepsal pod design řady výjimečných Peugeotů, od 205 až po RCZ.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Francie truchlí, zemřel autor skoro všech hezkých Peugeotů posledních dekád

5.2.2018 | Mirek Mazal | 1 příspěvek

Francie truchlí, zemřel autor skoro všech hezkých Peugeotů posledních dekád

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Neskutečných 47 let pracoval pro jednu jedinou automobilku Gérard Welter. Za tu dobu se podepsal pod design řady výjimečných Peugeotů, od 205 až po RCZ.

Jeden z nejúspěšnějších francouzských automobilových designérů všech dob je po smrti. Minulý týden ve věku 75 let zemřel Gérard Welter, který po neskutečných 47 let obohacoval svými nápady produkci Peugeotu i svět závodních aut. A na závěr své aktivní kariéry v letech 1998-2007 vedl i celé designové oddělení automobilky.

Příběh jeho života je příběhem oddanosti jediné značce. Pro francouzskou firmu začal pracovat již ve svých 17 letech v roce 1960. A do roku 2007, kdy se odebral do důchodu, své působiště nezměnil, třebaže když jedné „bokovce” nemohl odolat. Byl totiž nejen nadaným designérem, ale i schopným konstruktérem a právě jeho porozumění vzhledu i technice vedlo k často brilantnímu skloubení těchto dvou jinak dost odlišných disciplín.

Pro značku se lvem ve znaku stvořil designy spousty dodnes ceněných aut. Podepsal se mimo jiné pod modely 304, 604, 205, 305, 405 nebo 406. Jeho posledním zářezem by model RCZ s povedenou dvojitě vyboulenou střechou, možná vůbec to nejhezčí, co Peugeot v poslední dekádě poslal do výroby.

Své kvality ale prokázal už podstatně dříve. Nesmazatelnou stopu do historie automobilismu otisk stvořením už zmíněného Peugeotu 205. Na scéně se kompaktní hatchback, nejikoničtější Welterovo dílo objevilo v roce 1983. Během 14 let výroby pak v 7 zemích světa vzniklo 5,3 milionu exemplářů. Úspěch dal vzniknout silnější verzi 205 GTi, která se proslavila hravostí a konkurenceschopností pro VW Golf GTi.

Kromě konvenčních projektů se zaměřoval na speciality. S kolegou Michelem Meunierem vytvořili sportovní závodní vůz WM-Peugeot. Měli v plánu zaujmout a jako výbornou reklamu si vymysleli překonání rychlosti 400 km/h. Za podpory řady dobrovolníků, mechaniků na částečný úvazek a drobné pomoci zaměstnavatele v Peugeotu se pokus vydařil. Vůz dosahoval maximální rychlosti 405 km/h v sekci Les Hunaudières okruhu Le Sarthe a od roku 1988 zůstává nepřekonaným rychlostním rekordem zaznamenaným v Le Mans.

Svůj pohled na ideální způsob stavby rychlých vozů dokázal Gérard přenést i na závodní tratě mimo asfaltové okruhy. Stojí totiž za návrhem nejúspěšnějšího auta rallyové skupiny B - Peugeotu 205 T16. Malý hatchback tvářící se svým vzhledem jako sériová 205, měl motor uprostřed a pohon všech kol. Nízká hmotnost (okolo 900 kg) a různé výkonové verze (maximálně 530 koní) byly těmi správnými ingrediencemi, které na lopatky položily i ikonické Audi Quattro. Peugeot 205 T16 ve své době neměl konkurenci a vyhrával nejen skupinu B, ale navíc Rallye Paříž-Dakar a Pikes Peak. Tam nakonec uspěl i Ari Vatanen s Peugeotem 405 T16, dalším skvělým Welterovým dílem

Život tohoto muže byl protkán výjimečnými stroji a snad jen kniha by stačila na důkladné připomenutí všech. Tímto stručným ohlédnutím jsme Gérardu Welterovi chtěli věnovat alespoň krátkou vzpomínku a ve stručnosti připomenout dílo trochu opomíjeného muže. Bez jeho průkopnických myšlenek by Peugeot stěží kdy dosáhl svých největších komerčních i sportovních úspěchů posledních dekád.


Francie truchlí, zemřel autor skoro všech hezkých Peugeotů posledních dekád - 1 - Grrard Welter zemrel ve veku 75 let 2018 Perex
Gérard Welter na vrcholu své kariéry u Peugeotu

Francie truchlí, zemřel autor skoro všech hezkých Peugeotů posledních dekád - 2 - Grrard Welter zemrel ve veku 75 let 01Francie truchlí, zemřel autor skoro všech hezkých Peugeotů posledních dekád - 3 - Grrard Welter zemrel ve veku 75 let 02Francie truchlí, zemřel autor skoro všech hezkých Peugeotů posledních dekád - 4 - Grrard Welter zemrel ve veku 75 let 03Francie truchlí, zemřel autor skoro všech hezkých Peugeotů posledních dekád - 5 - Grrard Welter zemrel ve veku 75 let 04Francie truchlí, zemřel autor skoro všech hezkých Peugeotů posledních dekád - 6 - Grrard Welter zemrel ve veku 75 let 05Francie truchlí, zemřel autor skoro všech hezkých Peugeotů posledních dekád - 7 - Grrard Welter zemrel ve veku 75 let 06Francie truchlí, zemřel autor skoro všech hezkých Peugeotů posledních dekád - 8 - Grrard Welter zemrel ve veku 75 let 07Francie truchlí, zemřel autor skoro všech hezkých Peugeotů posledních dekád - 9 - Grrard Welter zemrel ve veku 75 let 08Francie truchlí, zemřel autor skoro všech hezkých Peugeotů posledních dekád - 10 - Grrard Welter zemrel ve veku 75 let 09Francie truchlí, zemřel autor skoro všech hezkých Peugeotů posledních dekád - 11 - autamizi peugeot 405 01Francie truchlí, zemřel autor skoro všech hezkých Peugeotů posledních dekád - 12 - autamizi peugeot 405 02Francie truchlí, zemřel autor skoro všech hezkých Peugeotů posledních dekád - 13 - autamizi peugeot 405 03Francie truchlí, zemřel autor skoro všech hezkých Peugeotů posledních dekád - 14 - RCZTHP31Francie truchlí, zemřel autor skoro všech hezkých Peugeotů posledních dekád - 15 - RCZTHP02Francie truchlí, zemřel autor skoro všech hezkých Peugeotů posledních dekád - 16 - RCZTHP23
Peugeot 205 vyšel z hlavy zesnulého Gérarda Weltera, kromě dalších modelů. Uměl vymýšlet i rychlá auta, která smetla ze stupně vítězů všechny protivníky. Placatý WM drží v Le Mans rychlostní rekord

Zdroj: Motoring

Mirek Mazal

Diskuze 1 příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše