Jak skončil slavný KITT z Knight Ridera? Jedno z ikonických aut našli na smetišti

Žádná replika nebo napodobenina, toto je opravdový originální KITT. Jeho osud je docela pohnutý, před sešrotováním ho zachránil jen pozorný nadšenec.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Jak skončil slavný KITT z Knight Ridera? Jedno z ikonických aut našli na smetišti

21.5.2019 | Mirek Mazal

Jak skončil slavný KITT z Knight Ridera? Jedno z ikonických aut našli na smetišti

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Žádná replika nebo napodobenina, toto je opravdový originální KITT. Jeho osud je docela pohnutý, před sešrotováním ho zachránil jen pozorný nadšenec.

Na světě jezdí jen pramálo obecně známějších automobilů, než je černý KITT ze seriálu Knight Rider. I když poslední díl původní série byl odvysílán už před více než 32 léty (přesně 4. dubna 1986), dodnes si i naprostý automobilový analfabet vybaví při pohledu na černé tvary Pontiacu Firebird Davida Hasselhoffa v roli Michaela Knighta, který bojuje se svým inteligentním motorovým parťákem proti nepravostem na planetě Zemi.

KITT alias Knight Industries Two Thousand se stal díky tomuto pořadu stejně slavný jako sám Hasselhoff. Kompletně černý automobil s typickým červeným pulsujícím světlem v seriálu uměl komunikovat a v zásobě schovával speciální funkce po vzoru aut Jamese Bonda. Každý díl předvedl nové efekty a kamerové triky. Michael Knight se svým kolegou nikdy neprohráli, protože už automobil byl neporazitelný díky někdy i nadpřirozeným schopnostem. O Hasselhoffovi ani nemluvě...

Jako malí kluci jsme kdysi hltali každý díl na „ilegálně” přijímaných rakouských nebo německých kanálech a snili svůj sen, jak jednou před domem zaparkujeme svůj sporťák s dlouhou kapotou, který mluví a střílí rakety. Leckdo si později postavil svou repliku, dodnes ale existuje i pár originálních KITTů, které se kdysi objevily přímo před kamerami a do dnešních dnů kupodivu přežívají v prakticky původní podobě.

Na záběrech níže můžete vidět prý ten nejoriginálnější z dochovaných skutečných automobilů, které v 80. letech v seriálu účinkovaly. Dnes parkuje v garáži u Joa Hunta - velkého nadšence seriálu z osmdesátých let. Celkem se za čtyři roky natáčení Knight Ridera na place vystřídala asi dvacítka KITTů a nepřekvapí, že většina z nich byla zničena už při natáčení. Přežít jich mělo pět a toto je jeden z posledních použitých. I ten zažil tvrdý život kaskadéra během natáčení automobilových honiček, který byly doménou epizod Knight Ridera, s ohledem na pozdější nasazení ale nebyl zcela zničen.

Jak už jsme zmínili, filmaři ve skutečnosti použili jako základ ke stavbě chytrých vozu třetí generaci Pontiacu Firebird. Tento exemplář nebyl výjimkou a vznikl jako základní verze bez sundavací střechy. Samozřejmě se musela domontovat barevná futuristická palubní deska s typickými rohy místo kulatého volantu. Pod dlouhou kapotou s červeným světlem se nacházel pětilitrový osmiválec s třístupňovou automatickou převodovkou. Podvozek musel dostat dodatečné výztuhy, aby auto vydrželo nárazy z natáčení akčních scén. Brzdový systém dokázal nezávisle odpojit jednu z os, aby hlavní hrdina mohl pálit gumy v oblaků dýmu nebo lépe zvládal otočky o 180 stupňů.

Po skončení natáčení byla dokončena modifikace do podoby úplného KITTu a auto bylo po dalších 10 let využíváno pro propagační účely studií Universal. Po zásluze ztělesněný dětský sen ale nakonec neputoval do muzea či na podobné místo, kde byste jej čekali. Měl namířeno do šrotu, odstaveného představitele spravedlivého světa ale naštěstí zachránil televizní maniak Joe Hunt. Ten zrenovoval všechny části a vrátil zašlému vozu lesk z nejslavnějšího období, přičemž zanechal původní úpravy od filmařů.

Tohoto pokladu si všiml i slavný americký moderátor a automobilový nadšenec Jay Leno, který se osobně podíval na zrestaurovaný originál, jemuž po světě jezdí už jen čtyři další sourozenci. Sám Leon dostal možnost vyvenčit čtyřmístné kupé na americké silnici. Zrovna okolo nejel žádný padouch, proto nebyla možnost využít skrytých nadpřirozených schopností KITTu, ale i tak to byl jistě výjimečný zážitek za volantem auta se vskutku výjimečným osudem. Zprostředkovaně dopřát si jej můžete níže, s odstupem 33 let je to pozoruhodná vzpomínka na závěr jedné velké epochy televizní zábavy...


Jak skončil slavný KITT z Knight Ridera? Jedno z ikonických aut našli na smetišti - 1 - Pontiac Firebird jak originalni Kitt v USA 01Jak skončil slavný KITT z Knight Ridera? Jedno z ikonických aut našli na smetišti - 2 - Pontiac Firebird jak originalni Kitt v USA 02Jak skončil slavný KITT z Knight Ridera? Jedno z ikonických aut našli na smetišti - 3 - Pontiac Firebird jak originalni Kitt v USA 03Jak skončil slavný KITT z Knight Ridera? Jedno z ikonických aut našli na smetišti - 4 - Pontiac Firebird jak originalni Kitt v USA 04Jak skončil slavný KITT z Knight Ridera? Jedno z ikonických aut našli na smetišti - 5 - Pontiac Firebird jak originalni Kitt v USA 05Jak skončil slavný KITT z Knight Ridera? Jedno z ikonických aut našli na smetišti - 6 - Pontiac Firebird jak originalni Kitt v USA 06Jak skončil slavný KITT z Knight Ridera? Jedno z ikonických aut našli na smetišti - 7 - Pontiac Firebird jak originalni Kitt v USA 07
Originální pojízdný KITT vypadá díky Joevi Huntovi jako připravený vstoupit zpět před kameru, měl ale hodně namále

Zdroj: Jay Leno's Garage@Youtube

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše