Jeden z nejvzácnějších Jeepů stojí opuštěný na farmě, hrozí mu smutný konec

Nerozhodnost majitele může odsoudit k zániku vůz, o němž mnozí pochybují, že vůbec existuje. Fotky jasně dokládají, že ano, adekvátně nakládáno s ním ale není.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Jeden z nejvzácnějších Jeepů stojí opuštěný na farmě, hrozí mu smutný konec

15.10.2019 | Mirek Mazal

Jeden z nejvzácnějších Jeepů stojí opuštěný na farmě, hrozí mu smutný konec

/

Nerozhodnost majitele může odsoudit k zániku vůz, o němž mnozí pochybují, že vůbec existuje. Fotky jasně dokládají, že ano, adekvátně nakládáno s ním ale není.

Automatické převodovky v USA dlouhodobě převládají, a tak je dnes naprostá většina aut z výroby vybavena pouze dvojicí pedálů a voličem jízdního režimu. U některých typů aut, jako jsou off-roady a SUV, pak dominují už dávno. Proto překvapuje, že existuje ne až tak staré, typicky americké SUV s kulatou hlavicí mezi sedadly zdobenou vyrytými symboly pěti rychlostních stupňů.

Jde o Jeep Grand Cherokee, který je tak rozšířený, že se za ním na americkém kontinentu nikdo neotáčí. Tohle SUV místní zdánlivě nemá čím překvapit, jeden méně využívaný kus farmáře Dustina Sawyera je však tolik neobyčejný, že se na něj jezdí koukat znalci z okolních států. Na větru a dešti totiž parkuje svatý grál z roku 1994 s unikátní manuální převodovkou.

Grand Cherokee první generace ZJ se vyráběl mezi lety 1993 až 1998. Pouze v roce 1993 a 1994 vzniklo několik exemplářů vybavených čtyřlitrovým řadovým šestiválcem AMC 242, který byl zcela nečekaně napojen na manuální převodovou skříň Aisin AX-15 s pěti přímo řazenými rychlostmi. Přítomnost tří pedálů činí z tohoto konkrétního auta jeden z nejvzácnějších Jeepů, který by si měl užívat sucha klimatizované garáže a ne stát na dešti mezi křovinami.

Sawyer s manželkou koupili vzácný stroj od původních majitelů v roce 2001 a ještě deset let vůz každý den zvládal odvádět svou práci s levou nohou řidiče na spojce. U majitelů pak manuál vystřídal klasický automat v jiných vozech stejné značky. Cherokee už měl být několikrát prodán, ale jeho majitel si to několikrát rozmyslel právě kvůli tomu, o jakou vzácnost se jedná.

Dnes nevyužívaný jednorožec fascinuje fanouškovskou komunitu. „Všichni o ZJ s manuálem mluví, ale nikdy ho nikdo neviděl,” říká farmář. Sám se nemůže definitivně rozhoupat ke konečnému řešení záchrany či prodeje zapálenému srdcaři, který vozu zajistí lepší péči. Odstavený Jeep tak stále naléhavěji potřebuje pořádný servis, protože kromě několika poruch začíná silně korodovat od mokrého podloží. Nosné části se zbarvují do hněda a někde jsou už velké díry. Škoda takového stroje, snad se i pod tlakem jiných fanoušků majitel odhodlá k řešení, které vozu zajistí lepší zítřky.


Jeden z nejvzácnějších Jeepů stojí opuštěný na farmě, hrozí mu smutný konec - 1 - Jeep Grand Cherokee ZJ 1994 s manualem 01Jeden z nejvzácnějších Jeepů stojí opuštěný na farmě, hrozí mu smutný konec - 2 - Jeep Grand Cherokee ZJ 1994 s manualem 02Jeden z nejvzácnějších Jeepů stojí opuštěný na farmě, hrozí mu smutný konec - 3 - Jeep Grand Cherokee ZJ 1994 s manualem 03Jeden z nejvzácnějších Jeepů stojí opuštěný na farmě, hrozí mu smutný konec - 4 - Jeep Grand Cherokee ZJ 1994 s manualem 04Jeden z nejvzácnějších Jeepů stojí opuštěný na farmě, hrozí mu smutný konec - 5 - Jeep Grand Cherokee ZJ 1994 s manualem 05Jeden z nejvzácnějších Jeepů stojí opuštěný na farmě, hrozí mu smutný konec - 6 - Jeep Grand Cherokee ZJ 1994 s manualem 06Jeden z nejvzácnějších Jeepů stojí opuštěný na farmě, hrozí mu smutný konec - 7 - Jeep Grand Cherokee ZJ 1994 s manualem 07Jeden z nejvzácnějších Jeepů stojí opuštěný na farmě, hrozí mu smutný konec - 8 - Jeep Grand Cherokee ZJ 1994 s manualem 08Jeden z nejvzácnějších Jeepů stojí opuštěný na farmě, hrozí mu smutný konec - 9 - Jeep Grand Cherokee ZJ 1994 s manualem 09Jeden z nejvzácnějších Jeepů stojí opuštěný na farmě, hrozí mu smutný konec - 10 - Jeep Grand Cherokee ZJ 1994 s manualem 10Jeden z nejvzácnějších Jeepů stojí opuštěný na farmě, hrozí mu smutný konec - 11 - Jeep Grand Cherokee ZJ 1994 s manualem 11Jeden z nejvzácnějších Jeepů stojí opuštěný na farmě, hrozí mu smutný konec - 12 - Jeep Grand Cherokee ZJ 1994 s manualem 12Jeden z nejvzácnějších Jeepů stojí opuštěný na farmě, hrozí mu smutný konec - 13 - Jeep Grand Cherokee ZJ 1994 s manualem 13Jeden z nejvzácnějších Jeepů stojí opuštěný na farmě, hrozí mu smutný konec - 14 - Jeep Grand Cherokee ZJ 1994 s manualem 14
Jeep Grand Cherokee s manuální pětistupňovou převodovkou je velká rarita. Přesto stačí ještě pár let nerozhodnosti a tento už nebude

Zdroj: Jalopnik

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše