Jedna součást druhého nejvzácnějšího superauta Ferrari dodnes vyvolává otázky

Možná si myslíte, že tohle auto znáte do posledního detailu, ale všimli jste si někdy této věci v interiéru? Je hodně zvláštní a hodně drahá.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Jedna součást druhého nejvzácnějšího superauta Ferrari dodnes vyvolává otázky

2.6.2018 | Mirek Mazal | 4 příspěvky

Jedna součást druhého nejvzácnějšího superauta Ferrari dodnes vyvolává otázky

/

Možná si myslíte, že tohle auto znáte do posledního detailu, ale všimli jste si někdy této věci v interiéru? Je hodně zvláštní a hodně drahá.

Vůz vyrobený při příležitosti padesátiletého výročí založení automobilky z Maranella je dobře známou veličinou. Vznikl pod jménem Ferrari F50 a vyroben byl v pouhých 349 kusech - ze superaut Ferrari je tak druhým nejvzácnějším strojem po 288 GTO. Silniční auto s 4,7litrovým dvanáctiválcem s kořeny ve Formuli 1 bylo popsáno ze všech úhlů pohledu, ale na jeden detail se zapomíná.

Můžete namítnout, že na autě najdeme je mnoho zajímavějších částí, jako agregát, technika podvozku nebo brzdy, ale byla by škoda zapomenout na vnitřní zpětné zrcátko. Jeho nesouměrný tvar připomíná ledvinu, jezírko na golfovém hřišti anebo fazoli. Původ tajemného tvaru doprovází několik teorií, ovšem nikdo asi nezná tu správnou.

Otázka původu nerovnoměrného oválu na předním okně zřejmě zůstane nezodpovězená, můžeme se ale podivovat ceně tohoto prvku. Náhradní zrcátko s katalogovým číslem 64675810 na Ferrari F50 vyjde na 1 031,49 dolarů. Jinak řečeno mechanické zpětné zrcátko bez jediné elektronické funkce s uměleckým vzhledem stojí v přepočtu skoro 23 tisíc korun českých. Celkem hodnotný přehlížený detail.

Sám Enzo říkával: „Neprodávám auta, prodávám motory. Ten zbytek přidávám zdarma, protože motory musí něco pohánět.” Trochu se spletl, minimálně jeho následovníci zrcátka zdarma nedávají. Ale v rámci dnešní hodnoty F50 je 22 tisíc drobná suma, nemyslíte?

Za tu cenu by se hodilo vědět, kde se záhyby na zrcátku vzaly a jaký měly mít smysl. Tedy pokud vůbec nějaký měly. Možná jen designérům tohoto auta přišlo nevhodné použít na tak neobyčejném voze cokoli obyčejného...


Jedna součást druhého nejvzácnějšího superauta Ferrari dodnes vyvolává otázky - 1 - Ferrari F50 zpetne zrcatko cena a tvar 01Jedna součást druhého nejvzácnějšího superauta Ferrari dodnes vyvolává otázky - 2 - Ferrari F50 zpetne zrcatko cena a tvar 02Jedna součást druhého nejvzácnějšího superauta Ferrari dodnes vyvolává otázky - 3 - Ferrari F50 zpetne zrcatko cena a tvar 03Jedna součást druhého nejvzácnějšího superauta Ferrari dodnes vyvolává otázky - 4 - Ferrari F50 zpetne zrcatko cena a tvar 04Jedna součást druhého nejvzácnějšího superauta Ferrari dodnes vyvolává otázky - 5 - Ferrari F50 zpetne zrcatko cena a tvar 05Jedna součást druhého nejvzácnějšího superauta Ferrari dodnes vyvolává otázky - 6 - Ferrari F50 zpetne zrcatko cena a tvar 06Jedna součást druhého nejvzácnějšího superauta Ferrari dodnes vyvolává otázky - 7 - Ferrari F50 zpetne zrcatko cena a tvar 07Jedna součást druhého nejvzácnějšího superauta Ferrari dodnes vyvolává otázky - 8 - Ferrari F50 zpetne zrcatko cena a tvar 08Jedna součást druhého nejvzácnějšího superauta Ferrari dodnes vyvolává otázky - 9 - Ferrari F50 zpetne zrcatko cena a tvar 09Jedna součást druhého nejvzácnějšího superauta Ferrari dodnes vyvolává otázky - 10 - Ferrari F50 zpetne zrcatko cena a tvar 10Jedna součást druhého nejvzácnějšího superauta Ferrari dodnes vyvolává otázky - 11 - Ferrari F50 zpetne zrcatko cena a tvar 11Jedna součást druhého nejvzácnějšího superauta Ferrari dodnes vyvolává otázky - 12 - Ferrari F50 zpetne zrcatko cena a tvar 12Jedna součást druhého nejvzácnějšího superauta Ferrari dodnes vyvolává otázky - 13 - Ferrari F50 zpetne zrcatko cena a tvar lepsi 01
Osově souměrný design F50 narušuje vyboulené zrcátko. Jaký má smysl, dnes nikdo neví

Zdroj: Jalopnik

Mirek Mazal

Diskuze 4 příspěvky

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše