Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany

(+ video) Tohle není letadlo, není to loď, ani vznášedlo. Je to ekranoplán, jedinečný stroj schopný pohybu nad zemí rychlostí až 500 km/h.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany

31.12.2015 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(+ video) Tohle není letadlo, není to loď, ani vznášedlo. Je to ekranoplán, jedinečný stroj schopný pohybu nad zemí rychlostí až 500 km/h.

Celý rok píšeme o autech. Když ale hledáme témata pro naše články, zaujme nás i spousta jiných věcí, o kterých bychom vám rádi pověděli. Bohužel pro to není prostor - tím časovým počínaje a nevhodností psát na magazínu se jménem „Autoforum” o čemkoli jiném než o autech konče. V poslední den roku ale děláme výjimku a pravidelně se díváme i do vod, které jinak necháváme být. Loni jsme psali o proudovém vlaku, letos nám nedal spát jiný pozoruhodný dopravní prostředek. Tak pozoruhodný, že jej nelze zatřídit do žádné z kategorií, které jsou lidem široce známy.

Snad všichni vědí, co je to loď a letadlo. Většina lidí také ví, že existuje hydroplán, letadlo schopné přistávat na vodě. A spousta lidí také zná vznášedla, stroje, které se mohou pohybovat po vodě i po souši prostřednictvím obrovského polštáře, naplněného vzduchem. O čem jste ale možná nikdy neslyšeli, je ekranoplán. Není to ani jeden ze zmíněných prostředků, jakkoli připomene hned několik z nich. A není to dost dobře ani jejich kombinace, je to zcela specifický druh.

Jeho začátky se datují do 60. let minulého století do Sovětského svazu. Inženýr Rastislav Jevgenijevič Alexejev chtěl vylepšit, zejména zrychlit cestování po vodě, a tak na spodky lodí namontoval křídla. Když se loď pohybovala dostatečně rychle, pomocí těchto křídel se trup zvedl nad hladinu a právě jen tato křídla byla pod vodou. Plavidla tak mohla dosáhnout rychlostí až 100 km/h, což bylo do té doby kvůli velkému odporu vody nevídané.

Zde ale neskončil. V Nižném Novgorodě spolu s týmem dalších konstruktérů navrhl ekranoplán - stroj, který se nad hladinu uměl vznést zcela. Ekranoplán není letadlo, protože nedokáže skutečně létat vysoko nad zemí. Není to loď, protože se nepohybuje tak úplně po vodě a je vážně rychlý. Není to ani vznášedlo, protože se nemůže zastavit, aniž by dosedl zpátky na hladinu.

První prototyp ekranoplánu použitelné velikosti se jmenoval KM. Na Západě dostal přezdívku „Kaspický netvor”, protože ho jako první spatřil americký vojenský satelit na hladině Kaspického moře; to se psal rok 1967 a probíhaly testy. Samozřejmostí byla snaha Sovětů o co nejlepší utajení testování, protože se mělo jednat o vojenský projekt a nejen, že studená válka byla v plném proudu, Američané také zrovna přímo bojovali s komunisty ve Vietnamu.

A do toho ukázal satelit obrázky něčeho, co připomíná letadlo, ale není to letadlo a pohybuje se to těsně nad vodou rychlostí okolo 500 km/h. Takže to není ani loď, protože loď by se takhle rychle hýbat nemohla, zejména když je takhle velká. A na to, aby to bylo obyčejné letadlo, zase měl KM příliš krátká křídla; ve vzduchu by ho neudržela. Nikdo si nebyl jistý, o co přesně se jedná.

Vývoj a testování prvních prototypů ekranoplánu probíhalo v tehdy dobře utajené lokalitě u města Čkalovsk v Novgorodské oblasti, které leží na břehu Gorkovské přehrady na Volze. Ta je dlouhá 440 kilometrů a její hladina má plochu 1 590 km2. Testy ovšem probíhaly i v laboratořích, které musely být postaveny speciálně pro ekranoplán. Nic podobného dřív nebylo vyvíjeno; princip ekranoplánu byl známý již nějakou dobu, až v 60. letech se ale Sověti pustili do vývoje skutečného, funkčního stroje - ten nikdo dříve postavit nezvládl.

Zatímco letadlo může letět, protože nad křídly je nižší tlak vzduchu než pod nimi, zjednodušeně řečeno, princip fungování ekranoplánu stojí na tzv. ground effect, česky přízemním efektu. Do aerodynamiky je tedy zahrnut i povrch, nad kterým se pohybuje, a mezi jeho krátkými křídly a povrchem se vytvoří „polštář” vyššího tlaku, který ekranoplán zvedne nad hladinu vody. Křídla ale můžou být tak krátká právě proto, že využívají povrch, v tomto případě hladinu moře, jako odrazovou plochu. Vzduch mířící pod křídlo se tak odráží mezi křídlem a povrchem.

Aby tohoto vzduchu bylo co nejvíce a aby se ekranoplán vůbec mohl začít pohybovat, na přední část trupu podobného letadlu jsou instalovány motory, buď proudové, nebo vrtulové. Prototyp KM má po čtyřech proudových motorech na každé straně. Dostaly klapky pro směřování proudu vzduchu, který tak mohl mířit přímo dozadu pro nabrání dopředné rychlosti, anebo mírně dolů, pod křídla. Právě dostatečnou dopřednou rychlost ekranoplán potřebuje, aby se mohl vznést nad hladinu.

Stroj tedy zrychluje a křídla ho tlačí stále více nahoru, až ho zvednou z hladiny úplně. V tuto chvíli je možné snížit tah motorů na třetinu, protože už není potřeba překonávat odpor vody. Konkrétně KM může zrychlit až na 500 km/h - nic tak rychlého, co by alespoň připomínalo loď, neexistuje. Stále se přitom pohybuje těsně nad vodní hladinou, což přináší řadu výhod. Předně ho nezachytí radary, protože se pohybuje jednoduše příliš nízko, ani sonary, protože není ve vodě. A také není možné ho zasáhnout torpédy ani protiletadlovými děly, není reálné jej zničit námořními minami; jednou z mála možností jsou rakety vzduch-země - jenže to by ho někdo musel vidět.

Právě tato kombinace vlastností Sověty lákala. Ekranoplán mohl být schopný převážet velké množství nákladu - např. vojáků a vojenských vozidel - na velké vzdálenosti během relativně krátké doby. Zároveň by nebyl odhalitelný radarem, z výše zmíněných důvodů, ani sestřelitelný torpédem z ponorky. Musel by ho objevit satelit a pak by bylo nutné vyslat stíhačky, aby ho sestřelily ze vzduchu - a to bude samozřejmě nějakou dobu trvat, pravděpodobně déle, než by splnil svou misi.

U Čkalovska na Gorkého přehradě bylo testováno mnoho prototypů ekranoplánu. Některé byly pochopitelně rozbity. A některé startovaly i ze souše, pokud ta byla pokryta sněhem. Ekranoplánu je totiž do značné míry jedno, jestli letí nad vodou nebo nad pevnou zemí, pokud je povrch hladký. Některé prototypy tak měly i kola a byly s to pohybu po zemi i v nízké rychlosti.

Postupně se konstruktéři propracovávali k již zmíněnému KM, které bylo na Gorkého přehradu příliš velké a muselo být testováno na Kaspickém moři. Na to bylo dopraveno po Volze bez křídel, za přísného utajení a jen v noci, aby nebylo vidět, že lodě vůbec něco přepravují. A samozřejmě bylo všechno zakryto, aby nebylo vidět, co to je. Přeprava trvala měsíc. Právě z testů KM na Kaspickém moři pořídili Američané první obrázek. Výpočty zjistili, že krátká křídla nejsou nedokončená, že tak malá mají být. Ale že s takovýmito křídly tahle věc nemůže létat. Přesto létala; nijak vysoko, ale létala.

Pilotování KM bylo velmi náročné, vzpomíná Vladimir Loginov, jeden z testovacích pilotů. Pro oči je únavné pohybovat se tak rychle a tak blízko hladině a muset na ní všechno sledovat. Musíte hlídat výšku a rychlost. Velké lodě vidíte dobře, ale malé loďky jsou v rychlosti viditelné dost špatně. Do toho musíte komunikovat rádiem a sledovat přístroje. A hlídat, abyste i kromě lodí do ničeho nenarazili - to byly také nevýhody, které předznamenaly jeho budoucí zkázu.

KM byl prototyp pro všechny následující ekranoplány. Jedním z jeho důležitých vývojových stupňů byl A-90 Orljonok, tedy „malý orel”, „orlík”. Právě ten byl vyvinut tak, aby mohl přepravovat vojáky a vojenskou techniku. Mohl také přeletět námořní miny a tak zaútočit na nepřipraveného nepřítele. Nastoupit mohlo 150 vojáků, naloženo mohlo být 28 tun nákladu. Vnitřní prostor se otevíral odklopením přední části s radarem a pilotní kabinou na stranu.

O jeho pohon se staraly dva proudové motory Kuzněcov NK-8-4K, každý o tahu 103 kN, a jedna vrtule Kuzněcov NK-12MK o tahu 152 kN. Proudové motory byly umístěny v přední části, vrtule byla na ocasu. Orljonky se začaly testovat v roce 1972, také na Kaspickém moři. Vzniklo celkem pět kusů - první byl statický, nelétal. Druhý, označený S-23 byl první testovaný a v roce 1975 při zkouškách narazil do velké vlny na vodě a byl poškozen.

Na palubě tohoto prototypu byl zrovna i Rastislav Alexejev. To bylo přísně zakázáno; konstruktéři nesměli být přítomni při zkušebních letech z důvodu obav vedení armády o jejich životy. Kdyby se jim cokoliv stalo, nebyli tak snadno nahraditelní jako piloti. Minimálně Loginov však Alexejeva na palubu brával. „Musel přece vědět, jak se jeho výtvor chová při letu, aby ho mohl dále vylepšit,” vysvětluje Loginov. A právě po nehodě prototypu S-23 se Alexejev ujal řízení a poškozený stroj dovedl zpátky do přístavu. Právě fakt, že byl i přes zákaz na palubě, ovšem bylo použito jako zámika pro jeho odstranění z šéfkonstruktérského křesla.

Třetí Orljonok, S-21, byl zrestaurovaný prototyp S-23, který létal od roku 1978 až do roku 1992, kdy byl zničen při nehodě. A zbylé dva byly prototypy S-25 a S-26, dokončené v letech 1979, resp. 1980. Ty zůstaly v aktivní službě sovětské, později ruské armádě nejméně do roku 1993.

Ani to ovšem nebyl konec ekranoplánů. V roce 1987 se objevil model typu Lun, nazvaný MD-160. Jeho design také pocházel z KM, dokonce měl v přední části také osm proudových motorů, tentokrát to byly kousky Kuzněcov NK-87, každý o 127,4 kN tahu. Navíc ale nesl na „hřbetě” šest raket P-270 Moskit, které byly schopny nést jak konvenční, tak termonukleární hlavice.

Existovaly plány na stavbu druhého Lunu, který měl mít název Spasitel a měl být rychle se pohybující mobilní nemocnicí. Ty se však neuskutečnily; Lun vznikl pouze jeden, v roce 1987 se stal členem černomořské flotily sovětského námořnictva. Sloužil tam do konce 90. let a od té doby stojí nevyužit na základně v městě Kaspijsk.

Lun MD-160 byl poslední ekranoplán vyvinutý sovětskou armádou. V 80. letech byly zdroje určené na vývoj ekranoplánů přemístěny na vývoj jaderných ponorek. Po pádu železné opony se na poli ekranoplánů nedělo dlouho nic, až nyní se některé soukromé firmy snaží postavit podobné stroje, ovšem výrazně menší a lehčí - a určené pro civilní, nikoliv vojenské využití. Zatím ale není nikdo jiný, kdo by skutečně funkční ekranoplán takových rozměrů a schopností, postavil.

Rastislav Jevgenijevič Alexejev zemřel tragicky v roce 1980. Ve stejném roce byl při nehodě také zničen původní prototyp velkého ekranoplánu, označený KM. Jeden z Orljonků nyní stojí v moskevském Muzeu vojenského námořnictva Ruska, je dokonce vidět i na Mapách Google. A ten monstrózní Lun? Podívejte se na přiložené fotky, jeho konec je smutný...

Fotografie vývoje jednotlivých verzí ekranoplánu v čase


Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 1 - ekranoplan km 01Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 2 - ekranoplan km 01aKaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 3 - ekranoplan km 02Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 4 - ekranoplan km 03Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 5 - ekranoplan km 04Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 6 - ekranoplan km 05Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 7 - ekranoplan km 06Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 8 - ekranoplan km 07Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 9 - ekranoplan km 08Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 10 - ekranoplan km 09Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 11 - ekranoplan km 10
Toto je největší ze všech prototypů, KM. Právě on si získal přezdívku „Kaspický netvor”

Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 12 - ekranoplan a90 orljonok 01Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 13 - ekranoplan a90 orljonok 02Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 14 - ekranoplan a90 orljonok 03Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 15 - ekranoplan a90 orljonok 04Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 16 - ekranoplan a90 orljonok 05Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 17 - ekranoplan a90 orljonok 06Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 18 - ekranoplan a90 orljonok 06aKaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 19 - ekranoplan a90 orljonok 07Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 20 - ekranoplan a90 orljonok 08Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 21 - ekranoplan a90 orljonok 09Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 22 - ekranoplan a90 orljonok 10Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 23 - ekranoplan a90 orljonok 11Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 24 - ekranoplan a90 orljonok 11avKaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 25 - ekranoplan a90 orljonok 12
Ekranoplánů A90 Orljonok vzniklo celkem pět

Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 26 - ekranoplan a90 orljonok dnes 01Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 27 - ekranoplan a90 orljonok dnes 02Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 28 - ekranoplan a90 orljonok dnes 03Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 29 - ekranoplan a90 orljonok dnes 04Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 30 - ekranoplan a90 orljonok dnes 05Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 31 - ekranoplan a90 orljonok dnes 06Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 32 - ekranoplan a90 orljonok dnes 07
Jeden je dnes vystavený v Moskvě

Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 33 - ekranoplan lun md-160 01Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 34 - ekranoplan lun md-160 02Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 35 - ekranoplan lun md-160 03Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 36 - ekranoplan lun md-160 04Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 37 - ekranoplan lun md-160 05
Lun MD-160 vznikl jen jeden

Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 38 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 001Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 39 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 002Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 40 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 003Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 41 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 004Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 42 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 005Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 43 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 006Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 44 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 007Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 45 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 008Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 46 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 009Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 47 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 010Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 48 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 011Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 49 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 012Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 50 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 013Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 51 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 014Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 52 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 015Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 53 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 016Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 54 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 017Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 55 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 018Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 56 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 019Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 57 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 020Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 58 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 021Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 59 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 022Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 60 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 023Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 61 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 024Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 62 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 025Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 63 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 026Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 64 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 027Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 65 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 028Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 66 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 029Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 67 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 030Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 68 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 031Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 69 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 033Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 70 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 034Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 71 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 035Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 72 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 036Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 73 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 037Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 74 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 038Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 75 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 039Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 76 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 040Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 77 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 041Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 78 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 042Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 79 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 043Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 80 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 044Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 81 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 045Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 82 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 046Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 83 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 047Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 84 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 048Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 85 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 049Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 86 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 050Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 87 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 051Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 88 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 052Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 89 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 053Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 90 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 054Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 91 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 055Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 92 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 056Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 93 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 057Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 94 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 058Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 95 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 059Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 96 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 060Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 97 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 061Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 98 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 062Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 99 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 063Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 100 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 064Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 101 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 065Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 102 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 066Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 103 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 067Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 104 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 068Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 105 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 069Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 106 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 070Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 107 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 071Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 108 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 072Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 109 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 073Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 110 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 074Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 111 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 075Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 112 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 076Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 113 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 077Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 114 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 078Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 115 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 079Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 116 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 080Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 117 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 081Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 118 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 082Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 119 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 083Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 120 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 084Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 121 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 085Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 122 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 086Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 123 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 087Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 124 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 088Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 125 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 089Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 126 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 090Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 127 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 091Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 128 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 092Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 129 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 093Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 130 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 094Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 131 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 095Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 132 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 096Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 133 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 097Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 134 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 098Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 135 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 099Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 136 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 100Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 137 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 101Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 138 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 102Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 139 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 103Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 140 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 104Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 141 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 105Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 142 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 106Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 143 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 107Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 144 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 108Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 145 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 109Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 146 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 110Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 147 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 111Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 148 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 112Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 149 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 113Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 150 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 114Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 151 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 115Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 152 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 116Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 153 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 117Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 154 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 118Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 155 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 119Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 156 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 120Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 157 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 121Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 158 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 122Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 159 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 123Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 160 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 124Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 161 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 125Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 162 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 126Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 163 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 127Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 164 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 128Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 165 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 129Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 166 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 130Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 167 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 131Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 168 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 132Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 169 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 133Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 170 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 134Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 171 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 135Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 172 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 136Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 173 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 137Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 174 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 138Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 175 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 139Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 176 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 140Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 177 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 141Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 178 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 142Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 179 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 143Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 180 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 144Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 181 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 145Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 182 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 146Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 183 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 147Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 184 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 148Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 185 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 149Kaspický netvor: sovětský pokus o převrat v dopravě mátl Američany - 186 - Ekranoplan Lun MD 160 dnes lepsi 150
Dnes je z něj v podstatě hromada šrotu, bohužel

Foto dnešního Lunu: Igor113

Marek Bednář

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.