Maybach Zeppelin 57 a 62: špičkový luxus

S názvem Zeppelin přichází na trh zcela nové provedení luxusní limuzíny Maybach, která je dostupná ve dvou rozvorových verzích. S každou z nich můžete, podobně jako vzducholodí, doslova „plout krajinou“.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Maybach Zeppelin 57 a 62: špičkový luxus

4.1.2010 | Zdeněk Vedral | Přidat příspěvek

Maybach Zeppelin 57 a 62: špičkový luxus

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

S názvem Zeppelin přichází na trh zcela nové provedení luxusní limuzíny Maybach, která je dostupná ve dvou rozvorových verzích. S každou z nich můžete, podobně jako vzducholodí, doslova „plout krajinou“.

Na podzimním frankfurtském autosalonu se představily dva opravdové skvosty Maybach Zeppelin 57 a jeho větší dvojče s označením 62. Ti, kdo stuttgartskou automobilku znají, asi tuší, odkud vítr vane. Ostatní je hned zpočátku nutno upozornit, že se jedná o značku i automobil pro tzv. „horních pár set vyvolených“. Tento punc a s ním všechny atributy vrcholného luxusu provázejí německou firmu již od jejího založení. Tím se dostáváme k předloze zmíněných novinek. V roce 1930 totiž ohromil svět model Maybach Zeppelin (DS8). Luxusním provedením, spolehlivostí a výkonem okouzlil i mnohé přední představitele předválečného Německa. Jeho mladší kolegové jsou ale ještě vybavenější.

Vnější vzhled novinky nezklame, ale ani příliš neoslní. Dříve bylo Maybachu jemně vyčítáno, že se zaměřuje hlavně na interiér a exteriér malinko pokulhává. To se výrobce nyní snaží změnit především dvoubarevným lakem, který se skládá ze základní barvy a z podélného pruhu na boku vozidla. Volba tónů barev je samozřejmě na zákazníkovi. Zvenčí upoutají i dvacetipalcová chromovaná kola, či hranatý tvar zpětných zrcátek, kvůli tiššímu provozu.

Pokud jde o interiér, je souborem těch nejluxusnějších doplňků a uspokojí i tu nejnáročnější klientelu. Na mnoha místech vnitřního prostoru jsou umístěné nápisy Zeppelin, které působí příjemným dojmem a evokují kvalitu a exkluzivitu. Za zmínku určitě stojí koberečky z ovčí vlny, které mají cestující pod nohama. Potěší také vybavení limuzíny bezdrátovým internetem, DVD přehrávačem, či možností připojení počítače. Dále je třeba zmínit patent firmy Maybach, a to rozprašovač parfému. Malá nádobka, umístěná v zadní části vozidla, dokáže podle přání klienta za krátkou chvíli provonět celý automobil. Samozřejmě jsou na výběr různé vůně, které dodává firma Givaudan. Skvělou vlastností těchto parfémů ovšem je, že se nevpíjí do oděvů ani do sedadel. Zato cena za přidání tohoto doplňku do výbavy vozidla už tak skvělá není. Maybach svůj nápad ocenil na necelé 4000 eur. Standardním doplňkem jsou dva poháry na šampaňské ze stříbra s vyrytým nápisem Zeppelin a chladicím boxem, což se do třídy těchto aut dokonale hodí. Interiér je vyveden v kontrastu béžové a černé kůže, doplněný o prvky z pravého dřeva. Tento pohled si můžete užít z polohovatelných sedadel, vybavených masážními programy. Většinu doplňků, jak již to u podobných automobilů bývá, si může budoucí majitel zvolit podle svého vkusu.

Maybach Zeppelin pohání dvanáctiválcový motor o obsahu šesti litrů za pomoci dvou turbodmychadel. A jaký že je výsledný výkon? Skvělých 640 koňských sil (nebo chcete-li 471 kW). Točivý moment byl uměle přiškrcen kvůli ochraně a zaručení spolehlivosti automatické převodovky na rovných 1000 N.m. Nejvyšší rychlost je samozřejmě elektronicky omezena na 275 km/h u modelu 57 a 250 km/h u modelu 62. Objem palivové nádrže 110 litrů má pak zajisté souvislost s udávanou průměrnou spotřebou 16,4 l/100km.

Luxusní novinka spatří světlo světa pouze v limitované edici 100 kusů, proto ani nepřekvapí vysoká cena vozu, která je pro německý trh uváděna 406 000 eur (v aktuálním kurzu přibližně 10,5 milionu korun) za model 57 a 473 200 eur (12,3 mil. Kč) za model 62.


Maybach Zeppelin 57 a 62: špičkový luxus - 1 - Zeppelin01Maybach Zeppelin 57 a 62: špičkový luxus - 2 - Zeppelin02Maybach Zeppelin 57 a 62: špičkový luxus - 3 - Zeppelin04Maybach Zeppelin 57 a 62: špičkový luxus - 4 - Zeppelin05Maybach Zeppelin 57 a 62: špičkový luxus - 5 - Zeppelin06Maybach Zeppelin 57 a 62: špičkový luxus - 6 - Zeppelin08Maybach Zeppelin 57 a 62: špičkový luxus - 7 - Zeppelin09Maybach Zeppelin 57 a 62: špičkový luxus - 8 - Zeppelin10Maybach Zeppelin 57 a 62: špičkový luxus - 9 - Zeppelin11Maybach Zeppelin 57 a 62: špičkový luxus - 10 - Zeppelin12

Stručná historie značky Maybach

Celým názvem Maybach-Motorenbau GmbH je německá automobilka vyrábějící luxusní vozy. V roce 1909 ji založil Wilhelm Maybach se svým synem Karlem Maybachem, který zastával ředitelský post. Firma byla zpočátku dceřinou společností slavného Zeppelinu, vystupující až do roku 1918 pod názvem Luftfahrzeug-Motorenbau GmbH. V dnešní době automobilku vlastní Daimler AG, stejně jako například značku Mercedes-Benz. Jejich nejslavnější model s názvem DS8 byl špičkou tehdejší doby a zároveň předchůdcem současného modelu 57. Byl poháněn dvanáctiválcem o výkonu celých 200 koní a při váze necelé tři tuny dosahoval rychlosti 170 km/h.

Maybach Zeppelin 57 a 62: špičkový luxus - 11 - Zeppelin07

Zdeněk Vedral

Diskuze Přidat příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše