Fanda natočil závody moderních formulí kamerou z roku 1968 a hned vypadají líp

Připadají vám moderní automobilové závody nezáživné? Možná se na ně stačí podívat jinou optikou, v tomto případě doslova. Klání formulí natočené 51 let starou kamerou vypadá lépe než na moderních záběrech.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Fanda natočil závody moderních formulí kamerou z roku 1968 a hned vypadají líp

8.8.2019 | Mirek Mazal

Fanda natočil závody moderních formulí kamerou z roku 1968 a hned vypadají líp

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Připadají vám moderní automobilové závody nezáživné? Možná se na ně stačí podívat jinou optikou, v tomto případě doslova. Klání formulí natočené 51 let starou kamerou vypadá lépe než na moderních záběrech.

Automobilový fanoušek Nick Shirrell vytáhl z futrálu funkční kameru z období datovaného do časů pražského jara. Konzervativní filmař se technikou z roku 1968 pokusil zachytit současnost na automobilovém závodišti, aby nám ukázal, že svět se možná nezměnil tak moc, jako jeho vnímání. Roztřepané záběry připomínají počátky televizní zábavy, neostré obrazy skvěle doplňují dobový komentář lehce zašuměným hlasem a vhodně zvolená hudba v úvodu.

Podařené dílo s uměle vytvořenou patinou přitom ukazuje řadu moderních aut spojených se závodem letošního ročníku IndyCaru. Na trati se prohnaly nejnovější Mazdy MX5 ND, po nich projely rychlé formule a u okruhu plného vyvinutých bezpečnostních opatření asistoval pick-up Ford poslední generace. Ukázka letecké techniky nebo pokročilý servis závodních monopostů také vypadá zajímavě starým pohledem. Rozmazané záběry ukázaly mimo jiné auta diváků, na louce byly k vidění například modely Ferrari nebo Lamborghini, které vznikly dlouho po okupaci Československa.

Autor díla uvedl, že na výrobu povedeného videa použil vysloužilý Canon 1218 Super 8 a film Kodak 50D, tato technika přišla na trh v dubnu zmíněného roku 1968. Výsledek skutečně navozuje pocit, že dnešní závodní i civilní automobily odcestovaly časem do doby komunistické nadvlády. Rázem jako by nebylo podstatné, že na záběrech jsou auta z mnohem pozdějších časů, o výsledný dojem se stará hlavně forma. Přitom i fakticky se svět za pět dekád změnil skoro nekonečně - nejrychlejším autem světa bylo v době zrodu zmíněné kamery Lamborghini Miura P400 jedoucí 275 km/h, to dnes udělá ostrý kompakt zbavený omezovače.

Zprostředkování reality kamerou z druhé poloviny šedesátých let tak ve výsledku nejlépe dokazuje, že realita tehdy nemusela být v některých ohledech lepší, než ta dnešní, jak by se z dobových záběrů mohlo zdát. Byl jen zkrátka jinak zachycený - v případě televizní techniky stačí méně snímků za sekundu, méně ostrosti a tedy méně viditelných detailů a moderní závody rázem vypadají dramatičtěji. Však posuďte sami...


Fanda natočil závody moderních formulí kamerou z roku 1968 a hned vypadají líp - 1 - Zabery moderniho zavodu starou kamerou 01Fanda natočil závody moderních formulí kamerou z roku 1968 a hned vypadají líp - 2 - Zabery moderniho zavodu starou kamerou 02Fanda natočil závody moderních formulí kamerou z roku 1968 a hned vypadají líp - 3 - Zabery moderniho zavodu starou kamerou 03Fanda natočil závody moderních formulí kamerou z roku 1968 a hned vypadají líp - 4 - Zabery moderniho zavodu starou kamerou 04Fanda natočil závody moderních formulí kamerou z roku 1968 a hned vypadají líp - 5 - Zabery moderniho zavodu starou kamerou 05Fanda natočil závody moderních formulí kamerou z roku 1968 a hned vypadají líp - 6 - Zabery moderniho zavodu starou kamerou 06Fanda natočil závody moderních formulí kamerou z roku 1968 a hned vypadají líp - 7 - Zabery moderniho zavodu starou kamerou 07Fanda natočil závody moderních formulí kamerou z roku 1968 a hned vypadají líp - 8 - Zabery moderniho zavodu starou kamerou 08Fanda natočil závody moderních formulí kamerou z roku 1968 a hned vypadají líp - 9 - Zabery moderniho zavodu starou kamerou 09Fanda natočil závody moderních formulí kamerou z roku 1968 a hned vypadají líp - 10 - Zabery moderniho zavodu starou kamerou 10Fanda natočil závody moderních formulí kamerou z roku 1968 a hned vypadají líp - 11 - Zabery moderniho zavodu starou kamerou 11Fanda natočil závody moderních formulí kamerou z roku 1968 a hned vypadají líp - 12 - Zabery moderniho zavodu starou kamerou 12Fanda natočil závody moderních formulí kamerou z roku 1968 a hned vypadají líp - 13 - Zabery moderniho zavodu starou kamerou 13Fanda natočil závody moderních formulí kamerou z roku 1968 a hned vypadají líp - 14 - Zabery moderniho zavodu starou kamerou 14
Působivé záběry jako z archivu pochází z letošního léta, což nejlépe dosvědčují některá zachycená auta

Zdroj: Nick Shirrell@Youtube

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše