Nejslavnější český vlak stvořil výrobce aut. Výjimečný stroj se až teď dočkal záchrany

I když k sobě vlaky a auta nemusí mít v některých ohledech daleko, v tomto případě jej vyrobila přímo automobilka, Tatru. Teď se začíná psát další kapitola jeho historie.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Nejslavnější český vlak stvořil výrobce aut. Výjimečný stroj se až teď dočkal záchrany

10.2.2018 | Mirek Mazal | 9 příspěvků

Nejslavnější český vlak stvořil výrobce aut. Výjimečný stroj se až teď dočkal záchrany

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

I když k sobě vlaky a auta nemusí mít v některých ohledech daleko, v tomto případě jej vyrobila přímo automobilka, Tatru. Teď se začíná psát další kapitola jeho historie.

Technická pýcha Československa, kolejový vlak „Slovenská strela”, předloni oslavila 80 let od prvních kilometrů na železnici. Na mysli teď máme jeho původní provedení z roku 1936, které pracovalo s velmi pokrokovým diesel-elektrickým pohonem, skýtalo mimořádný komfort zahrnující i tehdy neobvyklý bufet a zabaleno bylo do zcela jedinečné, aerodynamické karoserie.

Za tímto dílem stáli konstruktéři Hans Ledwinka a Josef Sousedík, kteří vlak stvořili v dílnách automobilky Tatra. Ledwinka vymodeloval přední partie po vzoru osobních automobilů a Sousedík, zvaný „český Edison”, se postaral o technickou podstatu. Výsledkem byl stroj jedinečný vizuálně i technicky, který při testech dosahoval rychlosti až 148 km/h. Pro běžné použití byla ale jeho maximální rychlost omezena na 130 km/h.

I tak byl na svou dobu velmi rychlý a s poněkud méně dramaticky znějícím oficiálním jménem „Železniční motorový vůz M290.0” pendloval mezi Prahou a Bratislavou. Odtud dostal ono dodnes používané, výstižné jméno a trať zdolával s dříve nepoznanou a donedávna i nepřekonanou rychlostí. „Jezdil s jedinou zastávkou v Brně. Tehdy to byl nejrychlejší spoj vůbec, který se pohyboval po československých kolejích. Překonaly jej až moderní vlaky, jako je Pendolino,“ říká Pavel Dvořák, kurátor výstavy Slovenské strely na Novojičínsku.

Vlak dosahoval průměrné rychlosti přes 90 km/h, takže doba jízdy i s přestávkou v Brně trvala z Prahy do Bratislavy nejprve 4 hodiny a 51 minut. A později byla zkrácena až na 4 hodiny a 18 minut. Jeho poslední zastávkou se stal prostor u muzea Tatry v Kopřivnici, kde stál po dekády venku a bojujíc s korozí čekal na zázrak. a ten se kupodivu stal.

Firmě Tatra Trucks byla totiž tento týden přidělena dotace 79,4 milionů korun na revitalizaci do pojízdného stavu a výstavbu speciálního depozitáře. A i když pro dotace v jakémkoli smyslu nehoříme, na tuhle věc přispějeme rádi. Rekonstrukční práce by měly začít už letos, pokračovat budou i po další roky. „Jsme velice rádi, že se nám podařilo získat dotaci na revitalizaci tak významné kulturní památky jakou je Slovenská strela. Historie a tradice jsou pro naši firmu velice důležité, uděláme tedy vše pro to, abychom revitalizaci zahájili co nejdříve,“ řekl Radek Strouhal, generální ředitel Tatra Trucks.

Vlak, který je Národní kulturní památkou, se navíc kromě opravy konečně dočká i důstojného zázemí. Tatra připravila projektovou dokumentaci k budově, ve které bude vlak umístěn, celkové náklady se vyšplhaly na 118 milionů Kč. „Máme připravený restaurátorský záměr a v nejbližších dnech uskutečníme výběrové řízení na dodavatele restaurátorských prací,“ dodává k projektu Strouhal.

Tím budoucí plány nekončí, tradiční česká chlouba chystá ještě jednu velkolepou novinku. Kromě vyjednání peněz na opravu Slovenské strely se podařilo získat dotaci na výstavbu nového muzea automobilů Tatra. Majitelé chtějí zachovat odkaz do budoucna, proto věnují nemalé prostředky na podporu tradic automobilky a záchranu historických exemplářů.

Nové prostory vzniknou jako pobočka Muzea Novojičínska pod vedením Moravskoslezského kraje. Tatra Trucks pro tento účel uvolnila pozemek s halou bývalé slévárny, navíc také počítá s využitím vedlejších ploch. Celkové náklady na stavbu muzea jsou odhadnuty na 123 mil. Kč, 85 % procent bude znovu poskytnuto z dotací.

Snaha vybudovat odpovídající zázemí a opravit Strelu, která v něm najde nový domov, vede k zajištění tohoto stroje pro další generace, které by jej také měly mít možnost poznat na vlastní oči. Oba projekty by měly být dokončeny v roce 2020. V nevyhovujících prostorech dosud parkovalo cca 60 osobních a nákladních automobilů ze všech etap výroby doplněné podvozky, motory, modely, designérskými návrhy a trofejemi ze sportovních klání. „Tatra má v tuto chvíli 200 veteránů, vlastně možných exponátů, které ale není kam umístit,“ popisuje mluvčí automobily Andrej Čírtek. Sedmé nejnavštěvovanější muzeum v Česku tak konečně bude moci roztáhnout křídla...


Nejslavnější český vlak stvořil výrobce aut. Výjimečný stroj se až teď dočkal záchrany - 1 - Tatra Slovenska strela oprava muzeum dalsi 02Nejslavnější český vlak stvořil výrobce aut. Výjimečný stroj se až teď dočkal záchrany - 2 - Tatra Slovenska strela oprava muzeum dalsi 01Nejslavnější český vlak stvořil výrobce aut. Výjimečný stroj se až teď dočkal záchrany - 3 - Tatra opravi Slovenskou strelu a postavi muzeum 09Nejslavnější český vlak stvořil výrobce aut. Výjimečný stroj se až teď dočkal záchrany - 4 - Tatra Slovenska strela oprava muzeum dalsi 06Nejslavnější český vlak stvořil výrobce aut. Výjimečný stroj se až teď dočkal záchrany - 5 - Tatra Slovenska strela oprava muzeum dalsi 07Nejslavnější český vlak stvořil výrobce aut. Výjimečný stroj se až teď dočkal záchrany - 6 - Tatra Slovenska strela oprava muzeum dalsi 08Nejslavnější český vlak stvořil výrobce aut. Výjimečný stroj se až teď dočkal záchrany - 7 - Tatra Slovenska strela oprava muzeum dalsi 09Nejslavnější český vlak stvořil výrobce aut. Výjimečný stroj se až teď dočkal záchrany - 8 - Tatra Slovenska strela oprava muzeum dalsi 10Nejslavnější český vlak stvořil výrobce aut. Výjimečný stroj se až teď dočkal záchrany - 9 - Tatra Slovenska strela oprava muzeum dalsi 11Nejslavnější český vlak stvořil výrobce aut. Výjimečný stroj se až teď dočkal záchrany - 10 - Tatra Slovenska strela oprava muzeum dalsi 12Nejslavnější český vlak stvořil výrobce aut. Výjimečný stroj se až teď dočkal záchrany - 11 - Tatra Slovenska strela oprava muzeum dalsi 13Nejslavnější český vlak stvořil výrobce aut. Výjimečný stroj se až teď dočkal záchrany - 12 - Tatra Slovenska strela oprava muzeum dalsi 14
Železniční motorový vůz M290.0 alias Slovenská strela na historických záběrech

Nejslavnější český vlak stvořil výrobce aut. Výjimečný stroj se až teď dočkal záchrany - 13 - Tatra Slovenska strela oprava muzeum dalsi 03Nejslavnější český vlak stvořil výrobce aut. Výjimečný stroj se až teď dočkal záchrany - 14 - Tatra Slovenska strela oprava muzeum dalsi 04Nejslavnější český vlak stvořil výrobce aut. Výjimečný stroj se až teď dočkal záchrany - 15 - Tatra opravi Slovenskou strelu a postavi muzeum 10Nejslavnější český vlak stvořil výrobce aut. Výjimečný stroj se až teď dočkal záchrany - 16 - Tatra opravi Slovenskou strelu a postavi muzeum 11Nejslavnější český vlak stvořil výrobce aut. Výjimečný stroj se až teď dočkal záchrany - 17 - Tatra Slovenska strela oprava muzeum dalsi 15Nejslavnější český vlak stvořil výrobce aut. Výjimečný stroj se až teď dočkal záchrany - 18 - Tatra Slovenska strela oprava muzeum dalsi 16Nejslavnější český vlak stvořil výrobce aut. Výjimečný stroj se až teď dočkal záchrany - 19 - Tatra Slovenska strela oprava muzeum dalsi 17Nejslavnější český vlak stvořil výrobce aut. Výjimečný stroj se až teď dočkal záchrany - 20 - Tatra Slovenska strela oprava muzeum dalsi 18Nejslavnější český vlak stvořil výrobce aut. Výjimečný stroj se až teď dočkal záchrany - 21 - Tatra Slovenska strela oprava muzeum dalsi 19Nejslavnější český vlak stvořil výrobce aut. Výjimečný stroj se až teď dočkal záchrany - 22 - Tatra Slovenska strela oprava muzeum dalsi 20Nejslavnější český vlak stvořil výrobce aut. Výjimečný stroj se až teď dočkal záchrany - 23 - Tatra Slovenska strela oprava muzeum dalsi 05Nejslavnější český vlak stvořil výrobce aut. Výjimečný stroj se až teď dočkal záchrany - 24 - Tatra Slovenska strela oprava muzeum dalsi 21Nejslavnější český vlak stvořil výrobce aut. Výjimečný stroj se až teď dočkal záchrany - 25 - Tatra Slovenska strela oprava muzeum dalsi 22
Na tomto místě a v tomto stavu se vlak dožil dnešních dnů

Nejslavnější český vlak stvořil výrobce aut. Výjimečný stroj se až teď dočkal záchrany - 26 - Tatra opravi Slovenskou strelu a postavi muzeum 02Nejslavnější český vlak stvořil výrobce aut. Výjimečný stroj se až teď dočkal záchrany - 27 - Tatra opravi Slovenskou strelu a postavi muzeum 03Nejslavnější český vlak stvořil výrobce aut. Výjimečný stroj se až teď dočkal záchrany - 28 - Tatra opravi Slovenskou strelu a postavi muzeum 04Nejslavnější český vlak stvořil výrobce aut. Výjimečný stroj se až teď dočkal záchrany - 29 - Tatra opravi Slovenskou strelu a postavi muzeum 05Nejslavnější český vlak stvořil výrobce aut. Výjimečný stroj se až teď dočkal záchrany - 30 - Tatra opravi Slovenskou strelu a postavi muzeum 06Nejslavnější český vlak stvořil výrobce aut. Výjimečný stroj se až teď dočkal záchrany - 31 - Tatra opravi Slovenskou strelu a postavi muzeum 07Nejslavnější český vlak stvořil výrobce aut. Výjimečný stroj se až teď dočkal záchrany - 32 - Tatra opravi Slovenskou strelu a postavi muzeum 08
Nyní se chystá jeho renovace a dostane též mnohem důstojnější zázemí

Nejslavnější český vlak stvořil výrobce aut. Výjimečný stroj se až teď dočkal záchrany - 33 - Tatra opravi Slovenskou strelu a postavi muzeum 13Nejslavnější český vlak stvořil výrobce aut. Výjimečný stroj se až teď dočkal záchrany - 34 - Tatra opravi Slovenskou strelu a postavi muzeum 14
Toto jsou prostory staré slévárny, které se změní na nové muzeum Tatry

Mirek Mazal

Diskuze 9 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.