Nejúžasnější způsoby samočinného čištění světel: I praktická funkce může mít styl

Je to věc, která v prvé řadě pomáhá viditelnosti v noci a většina výrobců ji zajistí prostě tak, že do prostoru pod světlo dají ostřikovač. Jiní dokáží i z takové funkce udělat pozoruhodnou vychytávku.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Nejúžasnější způsoby samočinného čištění světel: I praktická funkce může mít styl

21.8.2019 | Mirek Mazal

Nejúžasnější způsoby samočinného čištění světel: I praktická funkce může mít styl

/

Je to věc, která v prvé řadě pomáhá viditelnosti v noci a většina výrobců ji zajistí prostě tak, že do prostoru pod světlo dají ostřikovač. Jiní dokáží i z takové funkce udělat pozoruhodnou vychytávku.

Funkční světlomety jsou pro bezpečný provoz na silnicích velmi důležité. S tímto vědomím je nutné k nim přistupovat, ať už jde o rozsvícení žárovek za jízdy, nebo neustálou údržbu reflektorů v maximálně funkčním stavu. Zejména při jízdě ve tmě je důležitá i jejich čistota, neboť špína dokáže z jinak bezvadně fungujících světlometů udělat skoro bezcenné bludičky.

Na běžnějších autech se o čistotu světel musíme pořád starat především sami, u těch lepších se ale automobilky historicky snažily pomoci jejich průsvitnosti pomocí různých systémů jejich samočinného čistění. Postupem času se dálkově řízené trysky staly běžnou součástí především dražších aut, které s nainstalovanými xenonovými výbojkami musely mít ostřik dokonce povinně.

Většina těchto řešení si nezaslouží větší pozornost, s některými způsoby omývání hlavních si ale designéři vyhráli do takové míry, že je musíme připomenout. Usadit stěrače či rozprašovače kapaliny efektivně i efektně co nejblíže ke světlům je složitá výzva, na které se projevil smysl některých automobilek pro detail. Deset nejúžasnějších systémů dokáže zaujmout různými specifickými přístupy k věci.

1. Alfa Romeo 159

Dnes už nevyráběný sedan nebo kombík střední třídy potěší oko některými způsoby tvarování či sladění designových prvků s praktickým řešením. Pro nás jsou dnes podstatné tři malé trysky umístěné přímo před kulatými světlomety. Kombinace moderny s klasikou plní svoji funkci a nenarušuje ráz předního nárazníku.


Nejúžasnější způsoby samočinného čištění světel: I praktická funkce může mít styl - 1 - Nejlepsi systemy ostriku svetel 01

2. Mercedes-Benz 500E

Hranatý sedan ve zpětném zrcátku prozradí malé stěrače ve tvaru opačného písmene L umístěné přímo na krycí skla světlometů. Ovládáním u volantu se systém jednoduše postaral o setření špinavého povlaku z větší části velkých zašpiněných světel. Nejsou zajímavé tím, že jsou jakkoli skryté, ale naopak tím, že jsou zcela „přiznané”, jsou to v podstatě zmenšené robustní stěrače čelního skla bez jakékoli snahy se tvářit, že tam nejsou. To nemusí být po chuti každému, odměnou je ale výtečné fungování.

Nejúžasnější způsoby samočinného čištění světel: I praktická funkce může mít styl - 2 - Nejlepsi systemy ostriku svetel 02

3. BMW řady 3 E30

Mycí systém starého BMW řady 3 E30 vypadá snad až příliš komplikovaně, ale fungoval. Řidič míval k službám trojici trysek ostřikovačů na každý světlomet, což je podstatně více ve srovnání se současnou jednoproudovou lázní na světlomet, a k tomu dvojici dvojiých pružných stírátek současně obsluhujících vždy celé plochy kulatých lamp.

Nejúžasnější způsoby samočinného čištění světel: I praktická funkce může mít styl - 3 - Nejlepsi systemy ostriku svetel 03

4. Saab 99

Stěrače do třetice všeho dobrého. U Saabu si s očistou setřením pohráli nejvíce, protože po obdélníkovém reflektoru jezdilo jedno celoplošné ramínko ovládané táhlem ze středu nárazníku. Pro lepší efekt byla přítomna navíc jedna silnější tryska s vodou namířená na světlomet. Je to neobvyklé, ale šikovné řešení, které svoji funkci plnilo opět skvěle.

Nejúžasnější způsoby samočinného čištění světel: I praktická funkce může mít styl - 4 - Nejlepsi systemy ostriku svetel 04

5. Lexus GS

Třetí generace Lexusu GS těží z nápaditostí designérů. Ti dokázali zabudovat vysunovací ostřik do chromového rámečku světlometu. Dálkový systém s proudem vody v zasunutém stavu není vidět. Obsluhuje ovšem hlavní osvětlení, to dodatkové v masce je moc daleko.

Nejúžasnější způsoby samočinného čištění světel: I praktická funkce může mít styl - 5 - Nejlepsi systemy ostriku svetel 05

6. Mercedes-Benz třídy G W463

Nová třída G je v mnoha ohledech stále retro a tohoto přístupu se drží i v případě čištění světel - sází na podobnou techniku jako Alfa Romeo 159. Mercedes má jen jednu malou kulatou trysku namířenou na podobně tvarovaný reflektor hlavního osvětlení. Elegantní řešení přiznaného ostřiku funguje v případě Géčka po estetické i praktické stránce.

Nejúžasnější způsoby samočinného čištění světel: I praktická funkce může mít styl - 6 - Nejlepsi systemy ostriku svetel 06

7. Mini Cooper S

Mini by zde chybělo jako jeden automobilů plný nevšedních řešení. Kulatá světla dodávají vozu jasnou tvář a stříbrné krytky blíže ke středu masky skrývají vyjíždějící hadičky s napumpovanou kapalinou do ostřikovačů. Opět vypadají, jako by tu nebyly, jsou součástí designu celého světla.

Nejúžasnější způsoby samočinného čištění světel: I praktická funkce může mít styl - 7 - Nejlepsi systemy ostriku svetel 07

8. Ferrari California

Ferrari California má zdánlivě protáhlý tvar předních světlometů, ale spodní či přední strana je ve skutečnosti useknutá a nahrazena trojúhelníkovým segmentem neprůhledné barvy. Ano, plastový kus na pokyn řidiče vyjede a smočí tekutinou celé osvětlení.

Nejúžasnější způsoby samočinného čištění světel: I praktická funkce může mít styl - 8 - Nejlepsi systemy ostriku svetel 08

9. Aston Martin DB9

Aston Martin přistoupil ke schování ostřiku podobně jako Mini a Ferrari. Část lampy vypadající jako záslepka chybějícího kusu průhledného překrytu jasných čoček je úkryt hadiček napojených na nádobku rychle ubývající kapaliny. Černé oblé záklopky kryjí sprchu pro špinavá světla.

Nejúžasnější způsoby samočinného čištění světel: I praktická funkce může mít styl - 9 - Nejlepsi systemy ostriku svetel 09

10. Bentley Bentayga

Seznam není seřazen podle žádných kritérií, ale Bentayga by si zasloužila pomyslnou zlatou medaili za současný způsob čištění světel. Ostatní výrobci se v poslední době omezili na jednoduchou montáž viditelného či skrytého omytí, ale Bentley se stará o dobrou viditelnost pořádným proudem dávkovaným masivním systémem přímo v jednom ze světel. Zasunutý ostřik není vizuálně vůbec patrný, působí jako lakovaná součást karoserie. A přitom funguje lépe než většina ostatních, tolik pozornosti systému samočinného čištění světel nikdo jiný nevěnoval.

Nejúžasnější způsoby samočinného čištění světel: I praktická funkce může mít styl - 10 - Nejlepsi systemy ostriku svetel 10

Inspirace: Drive Tribe

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše