Německá řeka vydala vraky Trabantů utopených lidmi při útěku na západ

Významný přítok Labe léta sloužil jako skrýš pro auta lidí, kteří se s z komunistického východu Německa pokusili dostat na západ. Voda až teď vydala svá tajemství.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Německá řeka vydala vraky Trabantů utopených lidmi při útěku na západ

16.8.2019 | Mirek Mazal

Německá řeka vydala vraky Trabantů utopených lidmi při útěku na západ

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Významný přítok Labe léta sloužil jako skrýš pro auta lidí, kteří se s z komunistického východu Německa pokusili dostat na západ. Voda až teď vydala svá tajemství.

Zeměměřič Thomas John seděl u stolu a bedlivě hypnotizoval barevné obrázky. Přibližováním a oddalováním obrazovky počítače postupně našel svůj cíl a prohlásil: „Tohle je opět Trabi.“ Výkonný ředitel firmy Midic vyškoleným okem dešifroval siluetu východoněmeckého vozu na dně řeky. Badatel z lodě se sonarem křižuje tekoucí a stojaté vody, kde hledá utopené poklady.

Johnův tým nedávno našel rozpadlé Trabanty pod hladinou toku Sály, který protíná spolkové země Bavorsko, Durynsko a Sasko-Anhaltsko. Po Vltavě druhý nejvýznamnější přítok Labe se stal místem posledního odpočinku aut východoněmeckých občanů prchajících za lepším směrem na západ.

Snímky řeky jsou ještě čerstvé, John přesně neprozkoumal všechna zmapovaná zákoutí. Se slovy „objevili jsme dalších sedm aut“ otevřel nový soubor. Některé Trabanty jsou stále dobře zachovalé, že mohou být vidět sonarem, zbytek připomíná šrot. Dohromady existuje zatím 13 lokalit v délce 10 kilometrů, z nichž ne všechny jsou dokonale prozkoumány.

Historici se zatím neshodnou, jak se Trabanty na toto místo dostaly. Buď šlo o důmyslnou skrýš těch, kteří prchali na západ v době tuhého komunismu přes bedlivě střežené hranice a chtěli po sobě zamést stopy. A nebo se Sála stala místem, kam lidé odložili více či méně nepotřebné vozy v momentě, kdy po uvolnění poměrů prchali na západ už svobodněji.

Zjištění okolností bude prací také pro Konstantina Carla Heidricha. „Samozřejmě, že auta zachráníme,“ říká Heidrich. Musí však dodržet postupy šetrné k životnímu prostředí. Zatím technika vynesla na břeh tři Trabanty a jeden Wartburg s registračními značkami NDR. Vytažena ale byla i modernější auta. Technika v podobě motorové lodi nebo jeřábu za pomocí profesionálních potápěčů dostala na břeh také Opel Vectra a VW Golf III, ty ale historií jistě příliš nesouvisí.

Nejen historici, ale i vodní policie spolu s agenturou pro životní prostředí vypátrat původní majitele, aby zjistila, jak se vozy na toto místo dostaly. „Po počátečním vyšetřování bylo jedno z aut hlášeno pojišťovací společností jako odcizené, původ ostatních je stále nejasný,“ uvedl jeden z vyšetřovatelů. V případě modernějších aut připadá v úvahu i to, že majitelům budou naúčtovány náklady za likvidaci neekologického odpadu, u Trabantů a Wartburgů jde spíše o historii. Tady si na výsledky bádání budeme muset počkat déle.


Německá řeka vydala vraky Trabantů utopených lidmi při útěku na západ - 1 - Vytahovani aut z reky Saly foto 01Německá řeka vydala vraky Trabantů utopených lidmi při útěku na západ - 2 - Vytahovani aut z reky Saly foto 02Německá řeka vydala vraky Trabantů utopených lidmi při útěku na západ - 3 - Vytahovani aut z reky Saly foto 03Německá řeka vydala vraky Trabantů utopených lidmi při útěku na západ - 4 - Vytahovani aut z reky Saly foto 09Německá řeka vydala vraky Trabantů utopených lidmi při útěku na západ - 5 - Vytahovani aut z reky Saly foto 10
Německá řeka Sála vydala vraky Trabantů a Wartburgu, které tam lidé svrhli při překotném úprku na západ v 80. letech

Německá řeka vydala vraky Trabantů utopených lidmi při útěku na západ - 6 - Vytahovani aut z reky Saly foto 04Německá řeka vydala vraky Trabantů utopených lidmi při útěku na západ - 7 - Vytahovani aut z reky Saly foto 05Německá řeka vydala vraky Trabantů utopených lidmi při útěku na západ - 8 - Vytahovani aut z reky Saly foto 06Německá řeka vydala vraky Trabantů utopených lidmi při útěku na západ - 9 - Vytahovani aut z reky Saly foto 07Německá řeka vydala vraky Trabantů utopených lidmi při útěku na západ - 10 - Vytahovani aut z reky Saly foto 08
Na dně řeky se ovšem dnes najdou i jiné vozy, které se tam zřejmě dostaly z méně pochopitelných pohnutek

Zdroj: Mitteldeutsche Zeitung

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše