Podívejte se do muzea Lady v Togliatti. V jedné věci je naprosto unikátní

Muzea automobilek jsou obvykle velké budovy připravené pojmout auta v mnoha patrech a ta zbylá ubytovat v depozitářích. Muzeum Lady je jiné, vše podstatné se vejde do dvou místností.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Podívejte se do muzea Lady v Togliatti. V jedné věci je naprosto unikátní

11.9.2018 | Mirek Mazal

Podívejte se do muzea Lady v Togliatti. V jedné věci je naprosto unikátní

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Muzea automobilek jsou obvykle velké budovy připravené pojmout auta v mnoha patrech a ta zbylá ubytovat v depozitářích. Muzeum Lady je jiné, vše podstatné se vejde do dvou místností.

Lada je značka automobilů vyráběných firmou AvtoVAZ, kterou dnes ovládá francouzský Renault. Od dob prvních modelů mají ruské automobily poněkud rozporuplnou pověst, u nás ale v komunistických časech platily za ty lepší, které se tu daly aspoň trochu běžně koupit. Jejich výroba probíhá ve městě Togliatti, které vzniklo v podstatě jen kvůli automobilové továrně a Lady si aut v ní vznikající původně říkala jen v případě exportních typů. V Sovětském svazu byly prodávány pod značkou Žiguli, později se ale „vývozní jméno” začalo používat pro všechny verze bez rozdílu.

K této krátké rekapitulaci historie ruské automobilky jsme se uchýlili proto, že Lada právě ve svém domovském městě otevřela muzeum. Vzhledem k její krátké a z velké části kontroverzní historii je to docela odvážný krok, však po dekády byla většina výrobků jen licencovanou kopií dávno překonaných zahraničních vozů. A ani většina postsovětské existence firmy není protkána oslnivými momenty. Přesto muzeum otevřeno bylo a vypadá přesně tak svérázně, jak minulost Lady naznačuje.

Expozice umístěná v přízemí školícího střediska AvtoVAZu, které se nachází poblíž vjezdu do továrny v Togliatti, je totiž mimořádně skromnou záležitostí. Zapomeňte na cokoli jako muzeum Porsche, které praská ve švech a stejně v něm spousta aut není. U Lady jsou naprosto všechny vystavitelné vozy soustředěny na několika metrech čtverečných ve dvou místnostech, to je vše.

V tomto je muzeum Lady zcela unikátní, i automobilka jako Lamborghini s ne o tolik delší historií a tradičně velmi skromným portfoliem má expozici bohatší. Ono ale není divu - pokud firma dekády vyráběla v podstatě jedno a to samé auto a ve svobodnějších časech zase o tolik nepřidala, nevydá expozice na víc než na hrstku nejvýznamnějších produktů doplněných zajímavými koncepty. Stísněné prostory ukazují také pár závodních speciálů, městské studie na elektřinu nebo golfové vozíky. To je vše, historii počínající v 70. letech 20. století si můžete projít v mžiku.

Lidé, kteří u zrodu muzea stáli, neměli ani moc na výběr, fabrika toho zkrátka během své relativně krátké existence mnoho nenabídla. Šéfové automobilky jsou si asi méně lákavé nabídky muzea vědomi, a tak se rozhodli muzeum, tedy obě jeho místnosti, zpřístupnit veřejnosti zcela zdarma. Aspoň že tak.


Podívejte se do muzea Lady v Togliatti. V jedné věci je naprosto unikátní - 1 - Muzeum Lada foto prvni 01Podívejte se do muzea Lady v Togliatti. V jedné věci je naprosto unikátní - 2 - Muzeum Lada foto prvni 02Podívejte se do muzea Lady v Togliatti. V jedné věci je naprosto unikátní - 3 - Muzeum Lada foto prvni 03Podívejte se do muzea Lady v Togliatti. V jedné věci je naprosto unikátní - 4 - Muzeum Lada foto prvni 04Podívejte se do muzea Lady v Togliatti. V jedné věci je naprosto unikátní - 5 - Muzeum Lada foto prvni 05Podívejte se do muzea Lady v Togliatti. V jedné věci je naprosto unikátní - 6 - Muzeum Lada foto prvni 06Podívejte se do muzea Lady v Togliatti. V jedné věci je naprosto unikátní - 7 - Muzeum Lada foto prvni 07Podívejte se do muzea Lady v Togliatti. V jedné věci je naprosto unikátní - 8 - Muzeum Lada foto prvni 08Podívejte se do muzea Lady v Togliatti. V jedné věci je naprosto unikátní - 9 - Muzeum Lada foto prvni 09Podívejte se do muzea Lady v Togliatti. V jedné věci je naprosto unikátní - 10 - Muzeum Lada foto prvni 10Podívejte se do muzea Lady v Togliatti. V jedné věci je naprosto unikátní - 11 - Muzeum Lada foto prvni 11Podívejte se do muzea Lady v Togliatti. V jedné věci je naprosto unikátní - 12 - Muzeum Lada foto prvni 12Podívejte se do muzea Lady v Togliatti. V jedné věci je naprosto unikátní - 13 - Muzeum Lada foto prvni 13Podívejte se do muzea Lady v Togliatti. V jedné věci je naprosto unikátní - 14 - Muzeum Lada foto prvni 14Podívejte se do muzea Lady v Togliatti. V jedné věci je naprosto unikátní - 15 - Muzeum Lada foto prvni 15Podívejte se do muzea Lady v Togliatti. V jedné věci je naprosto unikátní - 16 - Muzeum Lada foto prvni 16Podívejte se do muzea Lady v Togliatti. V jedné věci je naprosto unikátní - 17 - Muzeum Lada foto prvni 17Podívejte se do muzea Lady v Togliatti. V jedné věci je naprosto unikátní - 18 - Muzeum Lada foto prvni 18Podívejte se do muzea Lady v Togliatti. V jedné věci je naprosto unikátní - 19 - Muzeum Lada foto prvni 19Podívejte se do muzea Lady v Togliatti. V jedné věci je naprosto unikátní - 20 - Muzeum Lada foto prvni 20Podívejte se do muzea Lady v Togliatti. V jedné věci je naprosto unikátní - 21 - Muzeum Lada foto prvni 21Podívejte se do muzea Lady v Togliatti. V jedné věci je naprosto unikátní - 22 - Muzeum Lada foto prvni 22
Těžko se organizuje velké muzeum, když automobilka vyrábí stejná auta desítky let. Pár produkčních modeů tak v Togliatti doplňují hlavně výstavní koncepty

Zdroj: Autocar

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše