Rus nafotil hřbitov sovětských automobilů. Jeho smysl nechápou ani místní

Svérázně magické záběry pořídil na jihozápadě Ruska jeden z tamních obyvatel. Hřbitov aut z bývalé SSSR vyvolává spoustu otázek.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Rus nafotil hřbitov sovětských automobilů. Jeho smysl nechápou ani místní

19.5.2018 | Mirek Mazal | 8 příspěvků

Rus nafotil hřbitov sovětských automobilů. Jeho smysl nechápou ani místní

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Svérázně magické záběry pořídil na jihozápadě Ruska jeden z tamních obyvatel. Hřbitov aut z bývalé SSSR vyvolává spoustu otázek.

Fotograf Andrej Grebenikov z ruského Voroněže pořídil sérii snímků v areálu, kde se nachází přes sto automobilů typických pro éru Sovětského svazu. Chátrající, někdy poškozené, jindy částečně rozebrané vozy se na tomto místě povalují bez ladu a skladu a zasypány sněhem posloužily fotografovi jako působivá ilustrace jedné etapy dějin jeho rodné země.

Snímky vyvěsil na sociální síti VKontakte, jakémsi ruském Facebooku, kde se setkaly s velkým ohlasem. Některým autům chybí dveře, světla, okna, kola, jiné se válí rozmontované na boku. Příroda tu pomalu pohlcuje hlavně Lady 2101 a 2103 známé pod jménem Žiguli. Vedle prvního modelu automobilky VAZ obrázky zachycují Moskviče, GAZy, Volhy a další sovětské stroje.

Vypadá to na vrakoviště starých sovětských aut. Diskutující byli schopni místo postupně identifikovat a sami ho můžete vidět níže na starších leteckých fotkách. Nachází se tak trochu uprostřed něčeho na obchvatu města Kalač, které je od Voroněže vzdáleno asi 230 km. Pozoruhodné ovšem je, že ani místní nebyli schopni přijít s jednoznačným vysvětlením, co vlastně Grebenikov nafotil.

Pokud jde o zdroj náhradních dílů, pak asi není příliš známý. Možná někdo záměrně sbírá stará sovětská auta a vytváří něco jako americkou „zahradu aut”, čemuž by odpovídalo i to, že vozů stále přibývá. Jeden z místních říká, že kdysi tam byly jednotky vozů, na starších leteckých záběrech jich vidíme desítky, teď už jich má být přes sto a dále přibývají. Někteří tak poněkud konspiračně dodávají, že jde o skladiště vozů vykoupených v rámci někdejšího ruského šrotovného a nelze to vyloučit.

Pravdu neznáme, sám Grebenikov se k tomu nevyjádřil. Možná se tedy můžeme spokojit s poetickým vysvětlením, že jde o místo, kam staré žigulíky jezdí umírat... Realita bude zřejmě jiná, v každém případě jde o zajímavé místo, které takto nafocené nepostrádá jistý druh magie. Však se podívejte sami...


Rus nafotil hřbitov sovětských automobilů. Jeho smysl nechápou ani místní - 1 - Hrbitov aut sovetske ery 01Rus nafotil hřbitov sovětských automobilů. Jeho smysl nechápou ani místní - 2 - Hrbitov aut sovetske ery 02Rus nafotil hřbitov sovětských automobilů. Jeho smysl nechápou ani místní - 3 - Hrbitov aut sovetske ery 03Rus nafotil hřbitov sovětských automobilů. Jeho smysl nechápou ani místní - 4 - Hrbitov aut sovetske ery 04Rus nafotil hřbitov sovětských automobilů. Jeho smysl nechápou ani místní - 5 - Hrbitov aut sovetske ery 05Rus nafotil hřbitov sovětských automobilů. Jeho smysl nechápou ani místní - 6 - Hrbitov aut sovetske ery 06Rus nafotil hřbitov sovětských automobilů. Jeho smysl nechápou ani místní - 7 - Hrbitov aut sovetske ery 07
Andrej Grebenikov působivě nafotil hřbitov aut z časů SSSR. Proč vznikl, nevíme, výjimečný je ale na každý pád

Rus nafotil hřbitov sovětských automobilů. Jeho smysl nechápou ani místní - 8 - Hrbitov aut sovetske ery dalsi 01
S pomocí Rusů na síti VKontakte se místo podařilo lokalizovat. Smysl jeho existence ale ani nikdo z obyvatelů Kalače nevysvětlil

Zdroj: Andrey Grebenikov@VKontakte

Mirek Mazal

Diskuze 8 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše