Home > Rubriky a sekce > Fascinace a historie > Článek
Škoda Rapid 130 R/H létala po Ringu až 260 km/h, teď je jako nová
16.5.2015 | Marek Bednář | Přidat příspěvek
Rapid 130 R/H vznikl jen jeden jako tovární stavba pro západoněmecké závody. Jezdil i vytrvalostní podniky na Ringu a byl konkurenceschopný.
Škoda Rapid, tedy ne ta nová, ale ta z 80. let minulého století, má ještě dnes mnoho fanoušků. Ono se není zas tak co divit, na silnicích socialistického Československa byly tyto stroje aspoň jakýmsi oživením jinak nudného zástupu Žigulíků a čtyřdveřových Škodovek. Pod slupkou ale bylo už Garde v roce 1981 o dost lepší než sériové „stodvacítky” a Rapid vše posouval ještě dále.
63 koní, které nabízela třináctistovka verze Rapid 136 ve standardním provedení, nicméně nebyl absolutní vrchol, který šel z tohoto motoru vyždímat. V okruhových závodech totiž existovala skupina H, pro kterou německý závodní tým Obermann ve spolupráci se Škodovkou, tehdy pojmenovanou AZNP, vyvinul unikátní stroj. Dostal název Škoda Rapid 130 R/H a vycházel z existující soutěžní varianty 130 LR.
Oproti LR na něm ale byla spousta novinek. Předně měl karoserii Rapidu, nikoliv čtyřdveřové škodovky, a byl podstatně rozšířen. Pro lepší aerodynamické vlastnosti se také na víko motoru nastěhovalo velké křídlo, ne nepodobné kachnímu ocasu Porsche, a v něm byl chladič motorového oleje. Také vidíme integrované nárazníky a ten přední má slušně velký spoiler. A v přední kapotě je vývod horkého vzduchu od chladiče, který jednak zlepšuje funkci chlazení a jednak také prý dodává přítlaku na přední nápravě.
Chladič motorového oleje byl skutečně potřeba, protože se z třináctistovky vozu 130 LR podařilo vymáčknout až neuvěřitelných 138 koní při 8 tisících otáčkách. Točivý moment činil 138,4 Nm při 5 500 ot/min. Takových výkonů bylo dosaženo slušně velkým kompresním poměrem, konkrétně 11,9:1. Směs připravovaly nejprve dva dvojité karburátory Weber 45 DCOE, později údajně vstřikování paliva od stejné firmy. Aby motor obstál v náročných závodech, měl pětkrát uloženou klikovou hřídel - to byla jeho hlavní konstrukční novinka oproti motorům v soutěžních 130 LR.
V kabině je jen to, co je při závodě skutečně potřeba, takže volant, sedačka, pedály a pár přepínačů. Také tu je pochopitelně ochranná klec, ale jinak tu nenajdete ani jeden zbytečný gram. Výsledná hmotnost je 675 kilogramů a díky tomu se Rapid 130 R/H údajně dostal na stovku pod sedm vteřin a maximálka činila 260 km/h. Takovému číslu se ani nechce věřit, zejména pohání-li vůz pouhých 140 koní, dobové zdroje ale tak hovoří.
Ovšem, i podvozek byl od série velmi daleko. Přední náprava byla upravena pro snížení těžiště, ta zadní pochází z verze 130 LR. Tlumiče Sachs umožňují na zadní nápravě nastavit světlou výšku, vpředu je zase seřiditelný stabilizátor. Na všech kolech jsou kotoučové brzdy AP s lehkými hliníkovými třmeny a kotouče vpředu mají vnitřní chlazení. A dvoudílná kola BBS obouvají slicky Goodyear.
Třebaže by člověk od Rapidu nic takového nečekal, tenhle závodní stroj byl na okruzích skutečně konkurenceschopný. Účastnil se různých závodů ve skupině H a mezi nimi i čtyřiadvacetihodinovky na Nürburgringu, konkrétně v roce 1987. Dlouho jezdil na prvním místě své kategorie, údajně však pár minut před koncem praskl závěs zadního kola a odsunul Rapid 130 R/H na druhé místo ve své třídě, 27. celkově.
Pak zůstal v garážích závodního týmu jezdícího pod logem dealera nových vozů Obermann, ale navenek se po něm slehla zem. Až před pár lety byl objeven, stále u pana Obermanna „ve stodole” a převezen do České republiky, kde prošel kompletní renovací, kterou dokumentuje přiložené galerie. U Obermanna později jezdil v nepříliš atraktivní černé barvě, s renovací se mu však dostalo zpátky originálního nástřiku i polepů. Jste-li fandy tohoto vpravdě unikátního stroje, můžete se s ním seznámit i v jeho renovované podobě, dokumentuje ji nejen galerie, ale i video, které najdete níže.














Takto vypadal Rapid 130 R/H původně...
... takto v pozdějších závodních barvách týmu Obermann...
...a znovu takto šik je dnes. Více prozradí další snímky a videa
Renovace byla náročná a zabrala několik let, ale výsledek stojí za to
Dobové video s Rapidem R/H
S trochou práce motor Rapidu 130 R/H naskočil po dvaceti letech stání a dokonce udržel volnoběh
Po renovaci bude jistě jezdit mnohem lépe
Zdroje: skoda-virt.cz poprvé a podruhé
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Číňané na sebe naskládali sedm úplně nových aut a nechali je tak tři dny stát venku na odiv všem
před 9 hodinamiSlovinská basketbalová superstar si lebedí nad svým novým autem. Aby ne, jde o 1000koňovou raketu pro 25 vyvolených
30.4.2025George Russell ukázal své nové služební auto, čekal na něj dlouhých 8 let
30.4.2025
Nejčtenější články
Pro asi nejzábavnější moderní VW už musíte jen do bazaru, kvůli rostoucím cenám radši moc neotálejte
2.4.2025Německé automobilky čeká podle analytiků doba temna. Můžou si za to hlavně samy
3.4.2025K mání je výjimečně zachovalá italská kráska z dob, kdy jste i v kompaktu mohli mít šestiválec. Nic takového znovu nekoupíte
3.4.2025Audi zřejmě vysychá kasa, rozprodávat začalo své historické závodní speciály. Tyto jdou „na porážku” jako první
3.4.2025Dobíjecí Volva, kterým hrozí požár, jezdí i v Česku. Jejich nabíjení by se měly vyvarovat stovky zdejších majitelů
3.4.2025
Tiskové zprávy
- Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva