Strojař si postavil obytné auto podle sebe, gusta, umí věci jako žádný model v prodeji

Co uděláte, když vám nabídka sériově vyráběných aut nevyhovuje? Přece si postavíte vlastní. Takto alespoň uvažuje strojař, který ani v důchodu chvíli neposedí a stvořil na první pohled nudný, uvnitř velmi promyšlený stroj.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Strojař si postavil obytné auto podle sebe, gusta, umí věci jako žádný model v prodeji

23.8.2019 | Mirek Mazal

Strojař si postavil obytné auto podle sebe, gusta, umí věci jako žádný model v prodeji

/

Co uděláte, když vám nabídka sériově vyráběných aut nevyhovuje? Přece si postavíte vlastní. Takto alespoň uvažuje strojař, který ani v důchodu chvíli neposedí a stvořil na první pohled nudný, uvnitř velmi promyšlený stroj.

Bývalý strojní inženýr El je dnes v důchodu, na aktivní životní styl ale nezanevřel. Našel se v objevování nepoznaných míst USA za volantem své originální dodávky přestavěné na překvapivě funkční bydlení plné mistrovských vychytávek. Důvodem pro vlastní stavbu bylo to, že si z běžné dostupných karavanů prostě neuměl vybrat, žádný nenabízel to, co očekával.

Chybělo mu v nich spousta detailů, jež jsou podle něj potřebné k bydlení na cestách. Místo snížení osobních požadavků dal volný průběh nabitým zkušenostem z celoživotního zaměstnání a vyrobil si vlastní verzi mobilního domova na základech prodloužené verze standardního Dodge Sprinter. Americká obdoba evropského Mercedesu byla vyrobena v roce 2006 s 3,5litrovým motorem, dnes je vůz kromě motoru a podvozku kompletně upraven k nepoznání.

Exteriér působí nudně, ovšem to je spíše ku prospěchu věci. Za zelenou vrstvou barvy jsou sklolaminátové panely plněné pěnou, které tvoří izolovanou schránku pro posádku. Na spodní straně Sprinteru jsou až k zemi zásuvky a úložné prostory vymyšlené s ohledem na praktické využití každého volného centimetru. Zvenčí jsou dostupné různé základní prvky žití mimo civilizaci jako baterie, zásobníky, ohřívače, čerpadla, vývody, jednotky a další nepostradatelná výbava na kempování.

Perfekcionista El si vyhrál se vším, skvělé vnější detaily usnadňující veškerou obsluhu karavanu se promítly i dovnitř. V útrobách Dodge příjemně potěší vyhřívaná podlaha interiéru nabitého kutilskými fintami. Jídelní prostor dvou sedadel se stolkem se každý večer mění na plnohodnotnou manželskou postel který se vysouvá ze stropu. Naproti jídelně je hned velká kuchyňská linka s myčkou, lednicí a mikrovlnou troubou. Bokem nejčastěji obývané části se nachází plně dostačující koupelna se sprchou, umyvadlem a toaletou.

Veškeré vybavení má velmi promyšlené zpracování a ještě lepší užitnou hodnotu. Mistrovským dílem Ela je další velkoprostorová postel uložená ve stropu. Spaní pro pána domu s manželkou dosud chybělo, ale celou dobu bylo ukryté nad hlavou. Pomocí elektronického mechanismu opět skrytého hezky ve skříňce je možné ležení pomalu spustit dolů o několik desítek centimetrů, aby vznikl přístup na širokou matraci přes schůdky integrované do stěn koupelny.

Autor jedinečného uspořádání sám přiznal, že vytvořit dostatečně silné zařízení, které by spolehlivě spouštělo těžkou postel, byl technický oříšek. V každém rohu je krokový motorek, každý ze čtyř by měl být napájen rovnoměrně, aby se patro pomalu rovnoměrně dostalo dolů a později zpět ke stropu. El může regulovat každý motorek zvlášť podle svého uvážení, pokud by postel bylo potřeba dostat do vodorovné polohy třeba v kopci.

El také představil vnitřní úložné prostory podle vlastního návrhu. Vše vyrobil vlastníma rukama, proto je na výsledek náležitě pyšný. Šestimetrový Sprinter v držení neobvykle zručného majitele může bohatě stačit k bydlení, a to se čeká na další úpravy. Podle slov inženýra přibudou solární panely, benzínový generátor nebo větší lithium-iontový akumulátor. Než neposedný strojař vše dodělá, jistě přijde na další možnosti vylepšení, času má dost.


Strojař si postavil obytné auto podle sebe, gusta, umí věci jako žádný model v prodeji - 1 - Dodge Sprinter 2006 prestaveny na karavan foto 01Strojař si postavil obytné auto podle sebe, gusta, umí věci jako žádný model v prodeji - 2 - Dodge Sprinter 2006 prestaveny na karavan foto 02Strojař si postavil obytné auto podle sebe, gusta, umí věci jako žádný model v prodeji - 3 - Dodge Sprinter 2006 prestaveny na karavan foto 03Strojař si postavil obytné auto podle sebe, gusta, umí věci jako žádný model v prodeji - 4 - Dodge Sprinter 2006 prestaveny na karavan foto 04Strojař si postavil obytné auto podle sebe, gusta, umí věci jako žádný model v prodeji - 5 - Dodge Sprinter 2006 prestaveny na karavan foto 05Strojař si postavil obytné auto podle sebe, gusta, umí věci jako žádný model v prodeji - 6 - Dodge Sprinter 2006 prestaveny na karavan foto 06Strojař si postavil obytné auto podle sebe, gusta, umí věci jako žádný model v prodeji - 7 - Dodge Sprinter 2006 prestaveny na karavan foto 07Strojař si postavil obytné auto podle sebe, gusta, umí věci jako žádný model v prodeji - 8 - Dodge Sprinter 2006 prestaveny na karavan foto 08Strojař si postavil obytné auto podle sebe, gusta, umí věci jako žádný model v prodeji - 9 - Dodge Sprinter 2006 prestaveny na karavan foto 09Strojař si postavil obytné auto podle sebe, gusta, umí věci jako žádný model v prodeji - 10 - Dodge Sprinter 2006 prestaveny na karavan foto 10Strojař si postavil obytné auto podle sebe, gusta, umí věci jako žádný model v prodeji - 11 - Dodge Sprinter 2006 prestaveny na karavan foto 11Strojař si postavil obytné auto podle sebe, gusta, umí věci jako žádný model v prodeji - 12 - Dodge Sprinter 2006 prestaveny na karavan foto 12Strojař si postavil obytné auto podle sebe, gusta, umí věci jako žádný model v prodeji - 13 - Dodge Sprinter 2006 prestaveny na karavan foto 13Strojař si postavil obytné auto podle sebe, gusta, umí věci jako žádný model v prodeji - 14 - Dodge Sprinter 2006 prestaveny na karavan foto 14
Třináct let starý Sprinter se nezdá, ale je to prvotřídní karavan plný originálních řešení

Zdroj: TheGalavan@Youtube

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše