V italské garáži našli zapomenuté, sotva jeté BMW M1. 34 let neujelo ani metr

I tak vzácnému autu, jako je BMW M1, se může stát, že jej někdo krátce po koupi zanechá v garáži. A po dalších 34 let si na něj nikdo nevzpomene.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

V italské garáži našli zapomenuté, sotva jeté BMW M1. 34 let neujelo ani metr

29.12.2016 | Petr Prokopec | 15 příspěvků

V italské garáži našli zapomenuté, sotva jeté BMW M1. 34 let neujelo ani metr

/

I tak vzácnému autu, jako je BMW M1, se může stát, že jej někdo krátce po koupi zanechá v garáži. A po dalších 34 let si na něj nikdo nevzpomene.

Opuštěná auta ponechaná z rozličných důvodů na pospas vlastnímu osudu v garážích, stodolách, na zahradách a dalších místech byla nacházena vždy, až v posledních letech se ale díky rozmachu internetu prakticky o každém takovém nálezu rychle dozví celý svět. Také my vás o podobných pozoruhodných nálezech pravidelně informujeme a nedávno jsme tu měli třeba Aston Martin DB4 byl nalezený v lese, zarostlý stromy. Někomu by možná mohlo vrtat hlavou, jak je možné, že lidé takové automobilové skvosty ponechávají ladem osudu. Nicméně je třeba si uvědomit, že mnohdy je k tomu nutí okolnosti - kupříkladu ve Francii byla takto některá auta schována před nacisty. Konce války se ale nemusel nikdo z majitelů dožít, a tak se na ně zapomnělo.

Dnes tu máme další výjimečný příběh spojený s BMW M1. Tedy s jediným supersportem, pod kterým je mnichovská automobilka podepsána a jenž byl vyroben pouze v 453 kusech. Každý z nich přitom stál majlant už jako nový a jeho cena jen rostla, takže by se dalo očekávat, že si jej majitelé budou hýčkat. Však když šlo o vůbec první masověji vyráběné BMW s motorem uprostřed, jehož 3,5litrový šestiválec produkoval 277 koní a zvládal nejvyšší rychlost 260 km/h. Jak se však nyní ukazuje, minimálně v tomto případě to nebyla zrovna láska na celý život.

Můžeme nyní jen spekulovat, co přesně se před čtyřiatřiceti lety stalo, ale muselo to být něco opravdu vážného. Právě tehdy, v roce 1982 byl totiž v jedné italské garáži uskladněn červený exemplář BMW M1, na který od té doby nebylo sáhnuto. Vůz byl přitom vyroben jen o dvanáct měsíců dříve, tedy v posledním roce produkce M1, takže nepřekvapí, že s ním jeho majitel zvládl najet pouhých 7 392 kilometrů.

Poté ovšem německé kupé s designem Giorgetta Giugiara zamířilo na jistě neplánovaný odpočinek, který se nečekaně protáhl. Naštěstí se ovšem do hry nezapojily kupříkladu záplavy, vůz je tak i po dekádách hibernace ve velmi dobrém stavu. Při nálezu jej pouze pokrývala tlustá vrstva prachu zvenčí i zevnitř, očekávat lze také zpuchření některých gumových částí. Pneumatiky již dávno ztratily svůj tvar a sem tam lze mluvit i o korozi, jinak ale auto vypadá skoro jako nové.

Za jeho nálezem stojí německá firma Mint Classics, která se vyhledáváním podobných skvostů zabývá. Okolnosti nálezu si zatím nechává pro sebe, domnívá se ale, že uvedení této M1 do dokonalého stavu nebude náročné. Jakmile se tak stane, vůz bude nabídnut k prodeji a jsme docela zvědavi, za jakou cenu změní majitele - že to budou desítky milionů Kč, je prakticky jisté.

Zakrátko tedy bude tento exemplář psát nový příběh svého života spojený s dalším majitelem. Snad jej s ním potká více štěstí - je opravdu smutné, když musí takový automobilový skvost trávit 34 z 35 let svého života opuštěný pod nánosy prachu. I fotky takto opuštěného stroje jsou ale pozoruhodné - podívejte se na ně i na jeho stav při nálezu i po prvním očištění. Tady se vážně na dlouho zastavil čas...


V italské garáži našli zapomenuté, sotva jeté BMW M1. 34 let neujelo ani metr - 1 - BMW M1 z italske garaze 03V italské garáži našli zapomenuté, sotva jeté BMW M1. 34 let neujelo ani metr - 2 - BMW M1 z italske garaze 04V italské garáži našli zapomenuté, sotva jeté BMW M1. 34 let neujelo ani metr - 3 - BMW M1 z italske garaze 06V italské garáži našli zapomenuté, sotva jeté BMW M1. 34 let neujelo ani metr - 4 - BMW M1 z italske garaze 07V italské garáži našli zapomenuté, sotva jeté BMW M1. 34 let neujelo ani metr - 5 - BMW M1 z italske garaze 08V italské garáži našli zapomenuté, sotva jeté BMW M1. 34 let neujelo ani metr - 6 - BMW M1 z italske garaze 09V italské garáži našli zapomenuté, sotva jeté BMW M1. 34 let neujelo ani metr - 7 - BMW M1 z italske garaze 10V italské garáži našli zapomenuté, sotva jeté BMW M1. 34 let neujelo ani metr - 8 - BMW M1 z italske garaze 11V italské garáži našli zapomenuté, sotva jeté BMW M1. 34 let neujelo ani metr - 9 - BMW M1 z italske garaze 12V italské garáži našli zapomenuté, sotva jeté BMW M1. 34 let neujelo ani metr - 10 - BMW M1 z italske garaze 13V italské garáži našli zapomenuté, sotva jeté BMW M1. 34 let neujelo ani metr - 11 - BMW M1 z italske garaze 14V italské garáži našli zapomenuté, sotva jeté BMW M1. 34 let neujelo ani metr - 12 - BMW M1 z italske garaze 15
V italské garáži bylo nalezeno BMW M1, na které 34 let nikdo nesáhl

V italské garáži našli zapomenuté, sotva jeté BMW M1. 34 let neujelo ani metr - 13 - BMW M1 z italske garaze 01V italské garáži našli zapomenuté, sotva jeté BMW M1. 34 let neujelo ani metr - 14 - BMW M1 z italske garaze 02V italské garáži našli zapomenuté, sotva jeté BMW M1. 34 let neujelo ani metr - 15 - BMW M1 z italske garaze 05
Jeho stav je přesto velmi dobrý, jak ukazují i snímky po pouhém odstranění největších nečistot

Zdroj: Mint Classics@Facebook

Petr Prokopec

Diskuze 15 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše