V opuštěném dealerství aut se zastavil čas. Dodnes skrývá 20 let nejeté vozy

Tohle místo vypadá jako z hororového filmu, je ale skutečné. Čas se tu zastavil v 90. letech a všechna tehdy nabízená auta stojí dodnes na svých místech.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

V opuštěném dealerství aut se zastavil čas. Dodnes skrývá 20 let nejeté vozy

27.12.2018 | Mirek Mazal

V opuštěném dealerství aut se zastavil čas. Dodnes skrývá 20 let nejeté vozy

/

Tohle místo vypadá jako z hororového filmu, je ale skutečné. Čas se tu zastavil v 90. letech a všechna tehdy nabízená auta stojí dodnes na svých místech.

Opuštěná dealerství aut nejsou až tak výjimečná věc, najdeme je i u nás. Jedná se ale jen o budovy, jejich obsah se obvykle rychle přesune k jiným prodejcům či do soukromých garáží. Čas od času se ale stane, že majitel ponechá některý z showroomů ladem a skladem přesně v tom stavu, v jakém jej do posledního dne provozoval. A ani po mnoho dalších let na tom nic nezmění.

Někdy je to dáno okolnostmi. V létě jsme psali o takovém místě na Kypru, kde ovšem majitel neměl mnoho na výběr - při rozdělení ostrova v roce 1974 musel, stejně jako mnozí jiní, svůj showroom ve spěchu opustit. Dnešní případ je jiný, v jednom je ale podobný - tohle místo najdeme na jiném ostrově ve Středozemním moři, a sice na Maltě. A i když nejde o prodejnu Toyoty, o japonskou automobilku se jedná, o tu se souhvězdím kuřátek v logu.

Tento showroom Subaru na ulici Vjal L-Indipendenza byl do pozdních 90. let minulého století jediným dealerstvím, kde bylo možné vozy značky na Maltě koupit. Nicméně poté se na ostrově objevila konkurence, která již nesázela na prostředí jako ze 70. let či prastaré obchodní taktiky. Místo toho postavila moderní showroom a přišla i s příjemnějším zákaznickým servisem. Nabídka vozů pak sice byla v obou showroomech stejná, klientelu ale zlákal ten novější.

Majitel se tedy rozhodl, že nebude bojovat s větrnými mlýny a svého podnikání zanechal. Zajímavé je, že neudělal nic jiného, mohl alespoň rozprodat skladové vozy či nabídnout vybavení prodejny. Rozhodl se ale nechat věci, jak jsou a dodnes na tom nic nezměnil, za výlohou stojí i dobové poutače. Nakonec možná dobře udělal, byť to tak asi neplánoval - všichni víme, jak moc dnes sběratelé šílí po sebeobyčejnějších autech minulých dekád, pokud jsou jako nebo úplně nová. A to o těchto exemplářích platí bez výjimky.

Většinou jde o běžné modely ve skromných výbavách, povšimnout si ale můžeme také vzácného Subaru XT z roku 1987, které dostalo kromě tradičního pohonu všech kol do vínku také přeplňovaný 1,8litrový čtyřválec EA82T. Ve své době šlo přitom o velké lákadlo pro sportovní fanoušky, jenž se navíc chlubilo adaptivním vzduchovým podvozkem a digitálním přístrojovým štítem, který se skrýval za podivně tvarovaným volantem a jehož ovládání zůstávalo na sloupku řízení.

Také v případě tohoto dvoudvířka lze počítat s originálním stavem, jeho cena by tak i přes nutnost renovace minimálně zpuchřelých gumových komponentů mohla překonat celý zbytek osazenstva dealerství. Nikdo ale nemluví o tom, že by tyto vozy byly k mání - možná bude muset majitel dealerství nejprve opustit tento svět, aby ony mohly opustit showroom, ve kterém se marně vystavují už po dvě dekády.


V opuštěném dealerství aut se zastavil čas. Dodnes skrývá 20 let nejeté vozy - 1 - Opustene dealerstvi Subaru Malta final 01V opuštěném dealerství aut se zastavil čas. Dodnes skrývá 20 let nejeté vozy - 2 - Opustene dealerstvi Subaru Malta final 02V opuštěném dealerství aut se zastavil čas. Dodnes skrývá 20 let nejeté vozy - 3 - Opustene dealerstvi Subaru Malta final 03V opuštěném dealerství aut se zastavil čas. Dodnes skrývá 20 let nejeté vozy - 4 - Opustene dealerstvi Subaru Malta final 04V opuštěném dealerství aut se zastavil čas. Dodnes skrývá 20 let nejeté vozy - 5 - Opustene dealerstvi Subaru Malta final 05V opuštěném dealerství aut se zastavil čas. Dodnes skrývá 20 let nejeté vozy - 6 - Opustene dealerstvi Subaru Malta final 06V opuštěném dealerství aut se zastavil čas. Dodnes skrývá 20 let nejeté vozy - 7 - Opustene dealerstvi Subaru Malta final 07V opuštěném dealerství aut se zastavil čas. Dodnes skrývá 20 let nejeté vozy - 8 - Opustene dealerstvi Subaru Malta final 08V opuštěném dealerství aut se zastavil čas. Dodnes skrývá 20 let nejeté vozy - 9 - Opustene dealerstvi Subaru Malta final 09V opuštěném dealerství aut se zastavil čas. Dodnes skrývá 20 let nejeté vozy - 10 - Opustene dealerstvi Subaru Malta final 10V opuštěném dealerství aut se zastavil čas. Dodnes skrývá 20 let nejeté vozy - 11 - Opustene dealerstvi Subaru Malta final 11V opuštěném dealerství aut se zastavil čas. Dodnes skrývá 20 let nejeté vozy - 12 - Opustene dealerstvi Subaru Malta final 12
Opuštěné dealerství Subaru na Maltě skrývá řadu nejetých aut včetně vzácného kupé XT. Pohled na takové místo je skutečně zvláštní

Zdroj: Cars Addiction

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše