Ve staré stodole našli auto připomínající poslední chvíle života hollywoodské legendy

Člověk by čekal, že takové vůz bude opatrován jako oko v hlavě v některé ze soukromých sbírek, ale není tomu tak. Pontiac Trans Am z posledního filmu se Stevem McQueenem chátral opuštěný ve stodole.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Ve staré stodole našli auto připomínající poslední chvíle života hollywoodské legendy

18.12.2018 | Petr Prokopec

Ve staré stodole našli auto připomínající poslední chvíle života hollywoodské legendy

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Člověk by čekal, že takové vůz bude opatrován jako oko v hlavě v některé ze soukromých sbírek, ale není tomu tak. Pontiac Trans Am z posledního filmu se Stevem McQueenem chátral opuštěný ve stodole.

Pokud budete hledat mezi hollywoodskými herci fanoušky rychlých kol, na jejich spočítání vám nebudou stačit prsty na rukou. Z těch současných lze zmínit třeba Toma Cruise, Erica Banu či Patricka Dempseyho, z těch minulých pak Paula Newmana nebo Jamese Deana. Ovšem nade všechny vyčnívá Steve McQueen, který o sobě ostatně velmi rád prohlašoval, že neví, zda je herec, který závodí, či závodník, který hraje. Ať tak či onak, v obou odvětvích byl fenomenální.

McQueena máme spojeného hlavně s filmy Bullit a Le Mans, dnes si ale posvítíme na jeho poslední snímek The Hunter. Ten byl natočen v roce 1979, tedy v době, kdy již slavný herec trpěl rakovinou, které o pár měsíců později podlehl. Jelikož však nechtěl, aby o jeho zdravotním stavu kdokoliv věděl, důsledně jej tajil a na veřejnosti dělal, že je zcela zdráv. Byť ústupky svému zdraví udělal, kupříkladu se vzdal kouření.

Zpátky ale k filmu The Hunter, který je založen na příběhu skutečného lovce odměn Ralpha „Papa“ Thorsona. Ten za svůj život přivedl za mříže přes pět tisíc kriminálníků, nepřekvapivě se tak stal nejen ve svém oboru legendou. Před kamerou jej samozřejmě ztvárnil McQueen, jehož scénář zavedl také do Mantena v Illinois, kde si filmový Thorson vypůjčí černý Pontiac Trans Am z roku 1979.

Trans Am je mu v jedné chvíli ukraden a po krátké honičce v lánech kukuřice s kombajnem dojde na explozi černého kupé. To se rozletí na několik kusů, jež následně musí již do autopůjčovny vrátit odtahovka. A tím se dostáváme takříkajíc k jádru pudla, tedy k onomu Pontiacu, který se jako bájný Fénix vynořil z popela. Zajímavé přitom je, že od onoho roku 1979 byl jeho majitelem McQueen, o Steva však nešlo.

Natáčení v Illinois se zúčastnil i Harold McQueen, místní farmář, jenž jako jediný z širokého okolí disponoval odtahovkou a pick-upem. Tuto soupravu štábu zapůjčil, stejně jako se usadil i za volant. A napomáhal i při dalších činnostech. Když se jej pak produkce zeptala, co by si představoval jako odměnu, odvětil, ať jej ocení filmaři. Ti se dlouho nerozpakovali a darovali mu právě Trans Am, o jehož převoz se postaral.

Je třeba dodat, že Pontiac pro natáčení poskytl šest exemplářů, přičemž do vzduchu vylétl první z nich. Se záběry ale produkční společnost nebyla spokojena, proto pořídila ještě sedmý vůz, který již explodoval tak dobře, že se přítelkyně kaskadéra obávala o jeho život. Torzo roztrženého kupé bez motoru totiž skutečně skončilo mimo silnici tak, jak to můžete shlédnout na přiloženém videu.

Harold McQueen byl po skončení natáčení v Illinois požádán, aby odvezl obě vybuchlá auta - to více poškozené nazpět Pontiacu, to méně pak do své stodoly. Původně počítal s tím, že pořídí nějakou bouračku, s jejíž pomocí by kupé dal dohromady. Naneštěstí na to ale nikdy nedošlo. O nápravu se ale nejspíše postará někdo jiný.

O tom, že McQueen si z natáčení přivezl neobvyklý suvenýr, věděli i bratři Stan a Randy Harvellové, kteří zamlada chodili s Haroldovou sestrou do školy. Stan se následně přestěhoval do Arizony a stal se automobilovým sběratelem. Pontiac Trans Am z filmu The Hunter mu po dlouhá léta vězel v hlavě, posléze kvůli tomu McQueena kontaktoval. Jaké bylo jeho překvapení, když zjistil, že vůz, po kterém touží, najde stále ve stodole Harolda McQueena jako už skoro před 40 léty.

Právě odtud vůz Stan Harvell vytáhl a od majitele odkoupil. Auto má na tachometru stále jen 1 300 mil (2 092 km), o špičkové kondici si ale může nechat pouze zdát. Nejen kvůli onomu výbuchu, ale i proto, že než vůz dostal Harold, lidé ze štábu si vzali pár věcí jako třeba kapotu motoru na památku.

Nyní by tedy mělo dojít na dlouho odkládanou renovaci, pokud se ovšem Stan nejprve nerozhodne, že vůz po určitou dobu vystaví v muzeu ve stavu, v jakém je. O černém kupé tedy patrně neslyšíme naposledy. Aktuálně pak už jen můžeme dodat, že Harold a Steve nebyli v přímém příbuzenském poměru. Když se však setkali, slavný herec farmáři sdělil, že všichni McQueenové jsou příbuzní, protože pochází ze Skotska. I to byl důvod, proč vlastně Pontiac Trans Am dlouho nesměl po dekády z domu a opuštěný chátral ve stodole na farmě, kde majitel ani netrávil většinu roku.


Ve staré stodole našli auto připomínající poslední chvíle života hollywoodské legendy - 1 - Steve McQueen Pontiac Trans Am stodolni nalez 01Ve staré stodole našli auto připomínající poslední chvíle života hollywoodské legendy - 2 - Steve McQueen Pontiac Trans Am stodolni nalez 02Ve staré stodole našli auto připomínající poslední chvíle života hollywoodské legendy - 3 - Steve McQueen Pontiac Trans Am stodolni nalez 03Ve staré stodole našli auto připomínající poslední chvíle života hollywoodské legendy - 4 - Steve McQueen Pontiac Trans Am stodolni nalez 04
Steve McQueen se ve svém posledním snímku The Hunter posadil za volant Pontiacu Trans Am, vůz ale neskončil zrovna slavně

Ve staré stodole našli auto připomínající poslední chvíle života hollywoodské legendy - 5 - Steve McQueen Pontiac Trans Am stodolni nalez 05
Vrak dostal od produkce za své služby Harold McQueen, který však s hercem nebyl nikterak příbuzný

Ve staré stodole našli auto připomínající poslední chvíle života hollywoodské legendy - 6 - Steve McQueen Pontiac Trans Am stodolni nalez 06Ve staré stodole našli auto připomínající poslední chvíle života hollywoodské legendy - 7 - Steve McQueen Pontiac Trans Am stodolni nalez 07Ve staré stodole našli auto připomínající poslední chvíle života hollywoodské legendy - 8 - Steve McQueen Pontiac Trans Am stodolni nalez 08Ve staré stodole našli auto připomínající poslední chvíle života hollywoodské legendy - 9 - Steve McQueen Pontiac Trans Am stodolni nalez 09Ve staré stodole našli auto připomínající poslední chvíle života hollywoodské legendy - 10 - Steve McQueen Pontiac Trans Am stodolni nalez 10
Ten jej přitom zvažoval i dát do pořádku...

Ve staré stodole našli auto připomínající poslední chvíle života hollywoodské legendy - 11 - Steve McQueen Pontiac Trans Am stodolni nalez 11Ve staré stodole našli auto připomínající poslední chvíle života hollywoodské legendy - 12 - Steve McQueen Pontiac Trans Am stodolni nalez 12Ve staré stodole našli auto připomínající poslední chvíle života hollywoodské legendy - 13 - Steve McQueen Pontiac Trans Am stodolni nalez 13Ve staré stodole našli auto připomínající poslední chvíle života hollywoodské legendy - 14 - Steve McQueen Pontiac Trans Am stodolni nalez 14Ve staré stodole našli auto připomínající poslední chvíle života hollywoodské legendy - 15 - Steve McQueen Pontiac Trans Am stodolni nalez 15Ve staré stodole našli auto připomínající poslední chvíle života hollywoodské legendy - 16 - Steve McQueen Pontiac Trans Am stodolni nalez 16Ve staré stodole našli auto připomínající poslední chvíle života hollywoodské legendy - 17 - Steve McQueen Pontiac Trans Am stodolni nalez 17Ve staré stodole našli auto připomínající poslední chvíle života hollywoodské legendy - 18 - Steve McQueen Pontiac Trans Am stodolni nalez 18Ve staré stodole našli auto připomínající poslední chvíle života hollywoodské legendy - 19 - Steve McQueen Pontiac Trans Am stodolni nalez 19Ve staré stodole našli auto připomínající poslední chvíle života hollywoodské legendy - 20 - Steve McQueen Pontiac Trans Am stodolni nalez 20Ve staré stodole našli auto připomínající poslední chvíle života hollywoodské legendy - 21 - Steve McQueen Pontiac Trans Am stodolni nalez 21Ve staré stodole našli auto připomínající poslední chvíle života hollywoodské legendy - 22 - Steve McQueen Pontiac Trans Am stodolni nalez 22Ve staré stodole našli auto připomínající poslední chvíle života hollywoodské legendy - 23 - Steve McQueen Pontiac Trans Am stodolni nalez 23Ve staré stodole našli auto připomínající poslední chvíle života hollywoodské legendy - 24 - Steve McQueen Pontiac Trans Am stodolni nalez 24Ve staré stodole našli auto připomínající poslední chvíle života hollywoodské legendy - 25 - Steve McQueen Pontiac Trans Am stodolni nalez 25Ve staré stodole našli auto připomínající poslední chvíle života hollywoodské legendy - 26 - Steve McQueen Pontiac Trans Am stodolni nalez 26
...na to ale nikdy nedošlo. Úspěšnější by ale mohl být nový majitel, který si toto auto pamatuje již od dětsví

Ve staré stodole našli auto připomínající poslední chvíle života hollywoodské legendy - 27 - Steve McQueen Pontiac Trans Am stodolni nalez 27Ve staré stodole našli auto připomínající poslední chvíle života hollywoodské legendy - 28 - Steve McQueen Pontiac Trans Am stodolni nalez 28Ve staré stodole našli auto připomínající poslední chvíle života hollywoodské legendy - 29 - Steve McQueen Pontiac Trans Am stodolni nalez 29
Že jde o originál a navíc jediný přeživší model z natáčení, dokazuje průvodní dokumentace

Zdroj: Hemmings

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše