Vzácné záběry ukazují, jak to vypadalo na silnicích před 113 léty, to byl teprve chaos

Možná si ještě začnete vážit současné podoby silnic, až uvidíte záběry z doby tak dávné, že si ji nemůže pořádně pamatovat nikdo z dnes žijících lidí. Z automobilového hlediska je to totální dávnověk.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Vzácné záběry ukazují, jak to vypadalo na silnicích před 113 léty, to byl teprve chaos

20.6.2019 | Petr Miler

Vzácné záběry ukazují, jak to vypadalo na silnicích před 113 léty, to byl teprve chaos

/

Možná si ještě začnete vážit současné podoby silnic, až uvidíte záběry z doby tak dávné, že si ji nemůže pořádně pamatovat nikdo z dnes žijících lidí. Z automobilového hlediska je to totální dávnověk.

Schválně si vzpomeňte, jak si ještě pamatujete české nebo československé silnice. Sám jsem na nich jako dítě zažil ještě doby tuhé totality, třebaže ne až takové, kdy na nich všude platila neomezená rychlost. Tehdy po nich snad krom pátečních odjezdů na chaty a nedělních či pondělních návratů z nich nejezdil dnešní optikou v podstatě nikdo. Po Sametové revoluci situace nebyla až o tolik jiná a ještě v první polovině devadesátých let byl pohyb po České republice ve srovnání s dneškem projížďkou růžovým sadem. Aut pak začalo rychle přibývat, rozhodně rychleji než silnic, byla stále novější a rychlejší, a tak přibylo i snah vynucovat pravidla silničního provozu. Výsledkem je to, co máme dnes.

Změnilo se toho hodně, když ale pominu jiná auta a jejich počty, zase tak velký rozdíl to není. To se ale bavíme o době maximálně pár desítek let zpět, když už byl automobilismus běžnou součástí našich životů. Jak to ale na silnicích vypadalo v roce 1906, kdy byl automobil něčím zcela novým, většina lidí na nějaký silniční provoz vůbec nebyla zvyklá a tomu odpovídalo i veškeré prostředí kolem? Tak přesně na to se můžete podívat na vzácných záběrech níže.

Pochází ze San Franciska, konkrétně tamní Market Street. Údajně jde o vůbec nejstarší dochovaný materiál, který lze označit za záběry z palubní kamery a podle všeho pochází z paluby tramvaje. Proč ne, ta se pohybuje po svých kolejích celkem vyzpytatelně, všechno okolo je ale jeden velký chaos. Jsou tu chodci, kočáry tažené koňmi, chodci, další tramvaje, cosi jako autobusy, cyklisté i auta přijíždějící z jiných směrů. Nikdo na nikoho nebere velké ohledy a mušketýrům by tu snad i krvácelo srdce - tohle je „jeden za jednoho, každý za sebe”. Všichni před kamerou nahodile kříží své dráhy způsobem a vy jen čekáte, kdo do koho kdy narazí. Ale nestane se to, ani jednou.

Na zmíněný rok je pozoruhodná kvalita záběrů (zvuk bude, předpokládáme, dodělaný později) a také množství aut, která se po ulici pohybují. Je jich méně než kočárů, ale přesto, jsme v roce 1906, v samotných plenkách rozvoje automobilismu. A řidiči jednotlivých vozů se tu ve všem tom chaosu prohání, jako by je jejich stroje poslouchaly na slovo. Což také není úplně pravda.

Pozoruhodná věc, podívejte se na to sami. A pak začněte být rádi za dnešní provoz - ano, aut je víc a chaos je to někdy též. Ale takový? Ani zdaleka, ani v pátek kdekoli v Praze...


Vzácné záběry ukazují, jak to vypadalo na silnicích před 113 léty, to byl teprve chaos - 1 - Provoz na silnici 1906 San Francisco 01Vzácné záběry ukazují, jak to vypadalo na silnicích před 113 léty, to byl teprve chaos - 2 - Provoz na silnici 1906 San Francisco 02Vzácné záběry ukazují, jak to vypadalo na silnicích před 113 léty, to byl teprve chaos - 3 - Provoz na silnici 1906 San Francisco 03Vzácné záběry ukazují, jak to vypadalo na silnicích před 113 léty, to byl teprve chaos - 4 - Provoz na silnici 1906 San Francisco 04Vzácné záběry ukazují, jak to vypadalo na silnicích před 113 léty, to byl teprve chaos - 5 - Provoz na silnici 1906 San Francisco 05Vzácné záběry ukazují, jak to vypadalo na silnicích před 113 léty, to byl teprve chaos - 6 - Provoz na silnici 1906 San Francisco 06Vzácné záběry ukazují, jak to vypadalo na silnicích před 113 léty, to byl teprve chaos - 7 - Provoz na silnici 1906 San Francisco 07Vzácné záběry ukazují, jak to vypadalo na silnicích před 113 léty, to byl teprve chaos - 8 - Provoz na silnici 1906 San Francisco 08Vzácné záběry ukazují, jak to vypadalo na silnicích před 113 léty, to byl teprve chaos - 9 - Provoz na silnici 1906 San Francisco 09Vzácné záběry ukazují, jak to vypadalo na silnicích před 113 léty, to byl teprve chaos - 10 - Provoz na silnici 1906 San Francisco 10
Chaotičnost provozu na silnicích v době počátcích automobilismu je ohromující

Zdroj: Mike Upchurch@Youtube

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše