Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Aby to nezapadlo: Nový Mercedes třídy C jako barokní kostel nejen vypadá, ale i váží
25.4.2026 | Petr Miler
Když Mercedes prodával model 190, tedy předchůdce třídy C s kódovým označením W201, který byl ve výrobě až do roku 1993, vážil tento vůz v základu 1 080 kg. Tak že by nové Céčko bylo o půlku těžší? Ne? Tak dvakrát těžší? Také ne? No, bohužel opravdu ani zdaleka ne.
Quo vadis, evropský automobilový průmysle, musí se člověk zeptat po další salvě místních novinek z tohoto týdne. Jednou z těch nejvýznamnějších byl nový Mercedes třídy C, který si od nás moc pozitivní hodnocení opravdu nezískal. Nadpis hovořící o selhání a popisující auto slovy: Peppa Pig zepředu, osmdesátky zezadu, horor uvnitř a k tomu žádný kombík je zřejmě dostatečně výmluvný.
Rádi bychom řekli, že nadpis v něčem přehání, ale bohužel, to se spíš ještě mírní. Tohle auto sází na dost svérázný, velmi nehomogenní design, který působí dojmem, jako by automobilka nejprve udělala jiné auto, a pak nechala jeho příď i záď dodatečně předělat do poněkud konvenčnější podoby. Ovšem tak, ze v rámci urychlení vývoje dostal předek i zadek na starost jiný tým. Výsledkem je vůz, který dělá jeden dojem zepředu, jeden z boku a jeden zezadu. A všechny jsou mizerné.
Třeba to vidíte jinak, ale příď ve stylu barokního andělíčka hezká není a nemá absolutně nic společného se zádí jak z osmdesátkové „věže” na přehrávání dvou audiokazet nebo bočním profilem připomínajícím mýdlo, které to přehnalo s koupáním ve Vltavě. Pohled do interiéru pak chce svářečské brýle - jednak proto, aby vás neoslnil svou světelnou ukřičeností, jednak bude skoro lepší nevidět jeho lacinost a kýčovitost současně.
Dobře, tak auto vypadá tak, jak vypadá, a interiér je svéráz, ale technika, ta německá technika... No ani ta za moc nestojí. Stranou můžeme i ponechat výlučně elektrický pohon, který je problematický z podstaty, a zůstat pouze u jediného detailu, který je dokonale odrazující - u hmotnosti.
Známa byla hned, ve všech těch problematických aspektech ale docela zapadla. Tak si ji zopakujme: 2 460 kg v základu. Dva tisíce čtyři sta šedesát kilo! Dvě celé čtyřicet šest tuny! To je naprosto šílené číslo na sedan střední třídy menší než Škoda Superb, který se pokouší tvářit pořád jakž takž sportovně. S výbavou navíc, menší posádkou a trochou zavazadel bude tohle auto představovat 2,7 tuny na kolech jako nic, což je naprosto neakceptovatelné.
Jak může být takový vůz reálně efektivní? Jak může být přiměřeně úsporný, rychlý, nepotřebovat nesmyslně velké brzdy či pneu, které nebude třeba měnit nesmyslně často za nesmyslně velké peníze? No nemůže, bude to všechno platit a už proto jde o nesmysl.
Pro srovnání: Když Mercedes začal s auty těmito třídy (model 190, generace W201), začínal s hmotností na 1 080 kg. Ještě třída C generace W203 z předminulé dekády vážila 1 355 kg v základu, dokonce i ostré C32 AMG ukázalo na vahách 1 535 kg. Sakra práce, dokonce i původní osmiválcová C63 nabízená ještě v roce 2015 vážila 1 730 kg. Dnes jsme na 2,46 tuny. V základu. Žádné AMG. To snad není pravda...
Jestli něco dokonale ukazuje úpadek evropského automobilového průmyslu, jsou to tato triviální a neoddiskutovatelná data. Hrajeme si na velké ekology a tvůrce efektivních aut, a přitom stavíme parníky na kolech? Tohle auto si nikdo soudný nemůže koupit, i kdyby ho na kolenou prosili, už jen pro tento jediný údaj. A je vskutku hanebné, že něco takového Mercedes vůbec dokáže prohnat celým vývojovým procesem a poslat to do prodeje jako něco normálního.
Tohle není normální a je třeba to jednoznačně odmítnout jako nepřijatelnou absurditu.






Fešák, že? A jen 2,5 tuny váží. To je panečku partie... Foto: Mercedes-Benz
Zdroj: Mercedes-Benz
Bleskovky
Když hoří desítky elektrických aut, tohle je jediná fotka, kterou zveřejní hasiči, aby někdo náhodou neviděl, co vlastně hořelo
včera
Ferrari pošle své zpackané elektrické Luce přímo do zdi
3.6.2026
Na nenápadném místě v polském vnitrozemí stojí nedaleko od Česka ráj superaut, kde vedle sebe jen tak postávají Ferrari, Bugatti či Pagani
2.6.2026
Nové na MotoForum.cz
- Michael Dunlop vítězí na TT po 36.; Dokoupil skončil v Top-10! včera 18:11
- Pedro Acosta nejrychlejším u Balatonu včera 16:30
- Adrian Fernandez dodatečně diskvalifikován ze 6 závodů ! včera 16:14
- Dunlop je v Supersportech neporazitelný včera 15:50
- Náš Filip Salač postoupil přímo do Q2 včera 14:15
Nejnovější články
Šéf Lotusu říká, že auta vážící přes 1,8 tuny jsou mizerná. Asi zapomněl, že sám skoro nic jiného nenabízí
před hodinou
Čechy milovaný, ale jinde nechtěný propadák VW koupíte po konci výroby i jako špičkový kombík za skoro směšné peníze
před 3 hodinami
Znovuzrozené De Tomaso předalo 7 let po premiéře první produkční auto. Má tři pedály, nula displejů a topí se ve zlatě
včera
Škoda Superb vyšla z testů Němců jako auto s vůbec největším dojezdem v reálném provozu. Takových aut jmenovali 15
včera
Asi nejrozpačitěji přijatý elektromobil vůbec dostal zřejmě ránu z milosti, výrobce ho přes nezájem zdražil o 260 tisíc Kč
včera
Tiskové zprávy
- Liftago Limousine je nově dostupné přímo v aplikaci
tisková zpráva - Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva
