Akcie Tesly včera vylétly nejvíc za 7 let, nejhodnotnější automobilka světa je na dostřel

Jakkoli se už dosavadní cena akcií Tesly zdála být extrémně vysoká, jen za včerejší den se posunula o dalších 20 procent výše. Někteří analytici odhadují, že za další 4 roky bude jejich cena ještě desetkrát vyšší.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Akcie Tesly včera vylétly nejvíc za 7 let, nejhodnotnější automobilka světa je na dostřel

4.2.2020 | Petr Miler

Akcie Tesly včera vylétly nejvíc za 7 let, nejhodnotnější automobilka světa je na dostřel

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Jakkoli se už dosavadní cena akcií Tesly zdála být extrémně vysoká, jen za včerejší den se posunula o dalších 20 procent výše. Někteří analytici odhadují, že za další 4 roky bude jejich cena ještě desetkrát vyšší.

Tesla se v poslední době veze na vlně úspěchu, alespoň z pohledu akciových trhů. Její prodeje jsou sice dál hodně závislé na dotacích všeho druhu, investoři ale beztak věří, že této firmě patří budoucnost. Po oznámení ziskového čtvrtého kvartálu tak ceny jejích akcií razantně vzrostly a byť objektivní faktory nejsou tím jediným, co ve de k jejich růstu, posunu do vyšších sfér pochopitelně pomáhají.

Včera tak s hodnotou akcií doslova zamávalo oznámení Panasonicu, který s Teslou spolupracuje na výrobě baterií a spoluvlastní i jednu jejích gigatováren, že svůj bateriový byznys dostal do černých čísel a rychle pokračuje v rozšiřování výroby. To se může zdát z hlediska podnikání Tesly jako celkem okrajová záležitost, protože ale Elon Musk několikrát řekl, že nedostatečná výroba akumulátorů je jednou z věcí, která zdržuje firmu v dalším zrychlení vývoje a výroby, jeví se to pro její byznys zcela zásadním.

Akciové trhy tak reagovaly velmi razantně a hodnotu americké automobilky vystřelily do stratosféry. Je za včerejší den se cena akcií posunula výš o 20 procent na neskutečných 780 dolarů, což znamená tržní kapitalizaci přes 140 miliard dolarů. Jen Toyota je v tuto chvíli hodnotnější automobilkou, s tržní kapitalizací něco přes 200 miliard dolarů už ale není zcela mimo dostřel.

Další růst akcií pochopitelně udělal čáru přes rozpočet těm, kteří sází na jejich pokles a je otázkou, zda je dosavadní vývoj udržitelný. Ještě v loni v létě stála jedna akcie Tesly také 180 dolarů, její meziroční růst je bezprecedentní a jen včerejší posun k nebesům je největší změnou hodnoty akcií firmy od roku 2013. Někteří si myslí, že jde o bublinu, která musí splasknout, ne každý je ale toho názoru. Firma Ark Invest, zabývající se správou investic, říká, že pokud Tesla dostojí svým slibům týkajících se mj. robotických taxíků, může hodnota jedné akcie do roku 2024 stoupnout na 7 000 dolarů, tedy ještě téměř na desetinásobek současné hodnoty.

Nemáme křišťálovou kouli, abychom byť jen naznačili, co se reálně může stát, vše ale bude záležet hlavně na přijetí elektrických aut masovým publikem. Pokud k němu dojde, může Tesla uspět, pokud se stane spíše to, co tvrdí bývalý šéf Škody, nemohou Američané počítat s ničím jiným než pádem.


Akcie Tesly včera vylétly nejvíc za 7 let, nejhodnotnější automobilka světa je na dostřel - 1 - Tesla akcie cena 2020 unor 01
Akcie Tesly včera vystřelily o dalších 20 procent výš, cena 780 dolarů za akcii je více více jak trojnásobná oproti loňskému minimu

Akcie Tesly včera vylétly nejvíc za 7 let, nejhodnotnější automobilka světa je na dostřel - 2 - Tesla Gigafactory 2016 12 stav 02Akcie Tesly včera vylétly nejvíc za 7 let, nejhodnotnější automobilka světa je na dostřel - 3 - Tesla Gigafactory 2016 12 stav 03Akcie Tesly včera vylétly nejvíc za 7 let, nejhodnotnější automobilka světa je na dostřel - 4 - Tesla Gigafactory 2016 12 stav 04Akcie Tesly včera vylétly nejvíc za 7 let, nejhodnotnější automobilka světa je na dostřel - 5 - Tesla Gigafactory 2016 12 stav 05Akcie Tesly včera vylétly nejvíc za 7 let, nejhodnotnější automobilka světa je na dostřel - 6 - Tesla Gigafactory 2016 12 stav 06Akcie Tesly včera vylétly nejvíc za 7 let, nejhodnotnější automobilka světa je na dostřel - 7 - Tesla Gigafactory 2016 12 stav 07Akcie Tesly včera vylétly nejvíc za 7 let, nejhodnotnější automobilka světa je na dostřel - 8 - Tesla Gigafactory 2016 12 stav 08Akcie Tesly včera vylétly nejvíc za 7 let, nejhodnotnější automobilka světa je na dostřel - 9 - Tesla Gigafactory 2016 12 stav 09Akcie Tesly včera vylétly nejvíc za 7 let, nejhodnotnější automobilka světa je na dostřel - 10 - Tesla Gigafactory 2016 12 stav 10Akcie Tesly včera vylétly nejvíc za 7 let, nejhodnotnější automobilka světa je na dostřel - 11 - Tesla Gigafactory 2016 12 stav 11Akcie Tesly včera vylétly nejvíc za 7 let, nejhodnotnější automobilka světa je na dostřel - 12 - Tesla Gigafactory 2016 12 stav 12Akcie Tesly včera vylétly nejvíc za 7 let, nejhodnotnější automobilka světa je na dostřel - 13 - Tesla Gigafactory 2016 12 stav 13
Za posledním růstem stojí oznámení Panasonicu, že svůj bateriový byznys dostal do černých čísel a navyšuje výrobu. Právě s Panasonicem Tesla spoluvlastní gigatovárnu v Nevadě

Zdroje: Reuters, Google Finance

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše