Američané převzali nejnovější vojenské speciály, strach z nich jde už na pohled

Kdysi chlapácky vyhlížející Hummer dnes vypadá jako neviňátko vedle stroje, který jej ve službě nahrazuje. Říká si Oshkosh a není to jediná novinka, která oblékla uniformu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Američané převzali nejnovější vojenské speciály, strach z nich jde už na pohled

3.3.2019 | Mirek Mazal

Američané převzali nejnovější vojenské speciály, strach z nich jde už na pohled

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Kdysi chlapácky vyhlížející Hummer dnes vypadá jako neviňátko vedle stroje, který jej ve službě nahrazuje. Říká si Oshkosh a není to jediná novinka, která oblékla uniformu.

Geopolitická aktivita USA se pod vedením Donalda Trumpa soustředí na prosazování amerických zájmů pomocí hospodářských tlaků. Obchodní války vystřídaly vojenské akce dřívějších prezidentů, úbytek ozbrojených misí ale nebrání modernizaci armádního vozového parku. Ten opouští ikona vojenských off-roadů jménem Hummer, která je už příliš zastaralá a neschopná plnit stále vyšší požadavky. Do akce se pouští dva nové automobily, jeden větší a druhý menší, nicméně oba jsou monstra ve své kategorii.

JLTV Oshkosh

Po letech testování, schvalování, zadávání zakázek a konečné výstavby byla americké armádě předána první várka nových lehkých taktických vozidel JLTV Oshkosh. Dosluhující techniku má do budoucna nahradit 16 900 kusů těchto obrněnců z dílen firmy Oshkosh Corporation. Z ústředí ve Wisconsinu zamíří novinky na základny pozemních sil a k námořnictvu.

Smlouva mezi ozbrojenými silami a dodavatelem byla uzavřena v polovině roku 2015 po zhodnocení tří zkušebních prototypů postavených už v roce 2010. Celý proces tedy začal již téměř před deseti léty. Proces obnovy tak důležitého vojenského vybavení postupuje pomalu, samotné obrněné stroje se ale vzhledem ke své hmotnosti dokážou napnout ke slušným výkonům.

Nástupce legendárního Humvee zaujme v prvé řadě svým vzhledem. Armáda jej označuje za účelný, nevěříme ale tomu, že takto zlověstně hledí na svět náhodou. I když také hrůzu nahánějícímu designu tady lze přiřknout jistý účel.

Vůz je poháněn 6,6litrovým dieselovým osmiválcem Duramax původem od General Motors, který je doplněn o automatickou převodovkou Allison. Maximální rychlost dosahuje cca 122 km/h a dojezd na jednu nádrž činí okolo 640 kilometrů.

Nové auto má splňovat současné požadavky na výkon i hbitou manévrovatelnost, do náročným podmínek je přizpůsoben nastavitelný podvozek s regulovatelnou světlou výškou. JLTV podle Jouint Light Tactical Vehicle nabízí vojákům prostornější interiér, komfortnější prvky a především větší odolnost proti napadení nepřítelem.

Dlouhé testy simulovaly rozsáhlou škálu situací, kdy se mohou objevit slabiny použité techniky. Jak řekl projektový manažer Shane N. Fullmer: „Celý program byl zaměřen na to, aby vojáci obdrželi vylepšenou taktickou mobilitu v podání lepších jízdních vlastnosti, lepší jízdy, vyšší spolehlivosti, většího pohodlí uvnitř vozidla a výrazně vyšší ochrany.“

První klíče od nového vozidla byly předány na ústředí armády amerických ozbrojených sil, včera se dočkalo i námořnictvo. Hned za kompaktním transportérem pěchoty budou následovat předávky silných nákladních automobilů, které doplní proces obnovení technického vybavení vojska.


Američané převzali nejnovější vojenské speciály, strach z nich jde už na pohled - 1 - JLTV Oshkosh armada USA 01Američané převzali nejnovější vojenské speciály, strach z nich jde už na pohled - 2 - JLTV Oshkosh armada USA 02Američané převzali nejnovější vojenské speciály, strach z nich jde už na pohled - 3 - JLTV Oshkosh armada USA 03Američané převzali nejnovější vojenské speciály, strach z nich jde už na pohled - 4 - JLTV Oshkosh armada USA 04Američané převzali nejnovější vojenské speciály, strach z nich jde už na pohled - 5 - JLTV Oshkosh armada USA 05Američané převzali nejnovější vojenské speciály, strach z nich jde už na pohled - 6 - JLTV Oshkosh armada USA 06Američané převzali nejnovější vojenské speciály, strach z nich jde už na pohled - 7 - JLTV Oshkosh armada USA 07Američané převzali nejnovější vojenské speciály, strach z nich jde už na pohled - 8 - JLTV Oshkosh armada USA 08Američané převzali nejnovější vojenské speciály, strach z nich jde už na pohled - 9 - JLTV Oshkosh armada USA 09Američané převzali nejnovější vojenské speciály, strach z nich jde už na pohled - 10 - JLTV Oshkosh armada USA 10Američané převzali nejnovější vojenské speciály, strach z nich jde už na pohled - 11 - JLTV Oshkosh armada USA 11Američané převzali nejnovější vojenské speciály, strach z nich jde už na pohled - 12 - JLTV Oshkosh armada USA 12Američané převzali nejnovější vojenské speciály, strach z nich jde už na pohled - 13 - JLTV Oshkosh armada USA 13Američané převzali nejnovější vojenské speciály, strach z nich jde už na pohled - 14 - JLTV Oshkosh armada USA 14Američané převzali nejnovější vojenské speciály, strach z nich jde už na pohled - 15 - JLTV Oshkosh armada USA 15Američané převzali nejnovější vojenské speciály, strach z nich jde už na pohled - 16 - JLTV Oshkosh armada USA 16Američané převzali nejnovější vojenské speciály, strach z nich jde už na pohled - 17 - JLTV Oshkosh armada USA 17Američané převzali nejnovější vojenské speciály, strach z nich jde už na pohled - 18 - JLTV Oshkosh armada USA 18Američané převzali nejnovější vojenské speciály, strach z nich jde už na pohled - 19 - JLTV Oshkosh armada USA 19Američané převzali nejnovější vojenské speciály, strach z nich jde už na pohled - 20 - JLTV Oshkosh armada USA 20Američané převzali nejnovější vojenské speciály, strach z nich jde už na pohled - 21 - JLTV Oshkosh armada USA 21
Menší novinka pro Američany vystřídá Hummery, ty rázem vedle Oshkoshe vypadají jako neviňátka

Mack M917A3 HDT

Divize americké automobilky Mack s příznačným názvem Defense oznámila výrobu prvních pěti modelů řady M917A3 HDT určených výhradně pro americkou armádu. Loni v létě získala automobilka Mack objednávku na dodání 683 těžkých nákladních vozů za celkovou částku 296,4 milionů dolarů (6,6 miliardy Kč), cena jednoho kusu vyšla na cca 434 tisíc dolarů (9,7 milionu Kč).

Velkolepá zakázka zahrnuje nákladní auta vyvinutá v roce 2014, která vychází z modelu Mack Granite. Armádní úpravy jsou rozsáhlé. Například motor je přizpůsoben na spalování nafty s vysokým obsahem síry, aby mohl fungovat i na odlehlých místech světa. Kabina je snadno vyměnitelná včetně přídavného pancéřování.

Posádka je chráněna proti střelám technikou firmy Tencate, tvarovaná sedadla mají anti-traumatické provedení, které snižuje účinek nárazové vlny. Mezi místem pro vojáky a zbytkem automobilu je mimořádně velká mezera, kvůli správnému rozložení hmotnosti s neprůstřelným vyztužením.

Mack pod masivní kapotou ukrývá motor o objemu 13,76 litru, motorový prostor je vyhřívaný. Agregát zvládne uvézt 28 tun a celková hmotnost celého sklápěcího vozu je pak více než 50 tun. Ve spolupráci s firmou Meritor byla vyvinuta originální převodovka, kardany, přední náprava s nosností 10,8 tuny a zadní konstrukce odolávající zatížení až 40,8 tuny. Armáda si vyžádala jednoduchou montáž zadních kol. Sériovou dvoumontáž nahradily samostatné ráfky s terénními pneumatikami Michelin.

Oněch pět kusů bude připraveno do služby nejpozději v létě, kdy budou vozy nasazeny do tzv. zátěžového režimu, po jeho skončení začne skutečně sériová výroba. Dodávky budou probíhat dlouho, předání posledního vozu je naplánováno na rok 2025.

Američané převzali nejnovější vojenské speciály, strach z nich jde už na pohled - 22 - Mack M917A3 HDT armada USA 01Američané převzali nejnovější vojenské speciály, strach z nich jde už na pohled - 23 - Mack M917A3 HDT armada USA 02Američané převzali nejnovější vojenské speciály, strach z nich jde už na pohled - 24 - Mack M917A3 HDT armada USA 03Američané převzali nejnovější vojenské speciály, strach z nich jde už na pohled - 25 - Mack M917A3 HDT armada USA 04Američané převzali nejnovější vojenské speciály, strach z nich jde už na pohled - 26 - Mack M917A3 HDT armada USA 05Američané převzali nejnovější vojenské speciály, strach z nich jde už na pohled - 27 - Mack M917A3 HDT armada USA 06Američané převzali nejnovější vojenské speciály, strach z nich jde už na pohled - 28 - Mack M917A3 HDT armada USA 07Američané převzali nejnovější vojenské speciály, strach z nich jde už na pohled - 29 - Mack M917A3 HDT armada USA 08Američané převzali nejnovější vojenské speciály, strach z nich jde už na pohled - 30 - Mack M917A3 HDT armada USA 09Američané převzali nejnovější vojenské speciály, strach z nich jde už na pohled - 31 - Mack M917A3 HDT armada USA 10Američané převzali nejnovější vojenské speciály, strach z nich jde už na pohled - 32 - Mack M917A3 HDT armada USA 11Američané převzali nejnovější vojenské speciály, strach z nich jde už na pohled - 33 - Mack M917A3 HDT armada USA 12Američané převzali nejnovější vojenské speciály, strach z nich jde už na pohled - 34 - Mack M917A3 HDT armada USA 13Američané převzali nejnovější vojenské speciály, strach z nich jde už na pohled - 35 - Mack M917A3 HDT armada USA 14Američané převzali nejnovější vojenské speciály, strach z nich jde už na pohled - 36 - Mack M917A3 HDT armada USA 15Američané převzali nejnovější vojenské speciály, strach z nich jde už na pohled - 37 - Mack M917A3 HDT armada USA 16
Mack určený pro armádu má pancéřovanou kabinu a bezpečnějšími sedadla

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše