Američané vybrali 46 nejlepších aut roku, anketu můžou rovnou přejmenovat

Americký výběr dokonale kopíruje současné trendy. Anketa NACTOY v tuto chvíli jmenuje 46 nejlepších vozů,pouze 19 z nich však disponuje podvozkem nízko u země.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Američané vybrali 46 nejlepších aut roku, anketu můžou rovnou přejmenovat

8.8.2019 | Petr Prokopec

Američané vybrali 46 nejlepších aut roku, anketu můžou rovnou přejmenovat

/

Americký výběr dokonale kopíruje současné trendy. Anketa NACTOY v tuto chvíli jmenuje 46 nejlepších vozů,pouze 19 z nich však disponuje podvozkem nízko u země.

Rok se nám přehoupl do své druhé půle, což znamená, že startují nové ročníky anket, ve kterých se hledá auto roku. Jako první vykopávají míč tradičně Američané, kteří již vybrali 46 nejlepších kandidátů anekty NACTOY (North American Car and Utility/Truck of the Year). Seznam naprosto věrně reflektuje současné zákaznické touhy, neboť z daného výběru pouze 19 aut disponuje karoserií blízko u země. Ve 22 případech jde o SUV, v pěti dalších pak o pick-upy.

SUV a pick-upy v USA nyní představují přes 50 procent prodaných aut. Devatenáct osobních vozů tak vlastně skutečně není nemístné číslo, neboť s výjimkou několika modelů ostatní segmenty zákazníky přestávají zajímat. Daná kategorie je ovšem stále vnímána jako hlavní, zatímco udílení cen mezi užitkovými vozy, kam SUV patří, je nadále bráno jako podružné.

Je tedy dost možné, že po šestadvaceti letech čekají anketu stěžejní změny, které budou korespondovat s aktuálními zákaznickými tužbami. Z volby auta roku se tak stane volba SUV roku, ve vedlejších kategoriích pak budou oceněny anomálie z okraje trhu jako hatchbacky či sedany. Možné ale samozřejmě je, že trendy se změní a anketa bude pokračovat ve stávající formě. Nebudeme tedy zbytečně spekulovat o budoucnosti a místo toho se zaměříme na současnost.

Je velmi těžké odhadnout, který vůz zamíří na úplný vrchol, seznam nominovaných je více než zajímavý. Mezi osobními vozy figuruje třeba nová Corvette či dokonce Polestar 1, tedy auta, která již byla představena, ale k dispozici běžným zákazníkům zatím nejsou. Švédské kupé má navíc v prvé fázi do Států dorazit pouze ve 140 kusech, nicméně ani taková kvóta pravidlům neodporuje. Pro porotce je podstatné pouze to, že se daný model začne prodávat do konce letošního roku.

Zajímavé je, že poměrně hodně želízek mají v ohni evropské automobilky, zvláště v souboji o užitkové auto roku, jež vypadá jako soukromý podnik Mercedesu. Třícípá hvězda zkouší zaujmout hned pěticí aut, což je vůbec nejvíce ze všech výrobců. Ve výsledku by tedy bylo skutečně ostudné, kdyby německá značka nezabodovala. Zvláště když nechybí ani elektrický zástupce v podobě EQC. Poprat se ale bude muset třeba s taktéž bezemisním Audi E-Tron.

Padesátka porotců nyní bude vybírat dvanáct kandidátů na titul z každé kategorie, což nebude těžké mezi pick-upy, kde je zatím pouze pětice nominovaných. V říjnu poté dojde na testovací jízdy, v listopadu pak na autosalonu v Los Angeles zazní jména tří finalistů. Absolutní vítěz pak bude znám na lednové detroitské motor show, tedy v době, kdy již všechny níže uvedené vozy musí být v prodeji.

Kandidáti na titul Severoamerické auto roku 2020

BMW řady 3
BMW řady 7/Alpina B7
BMW řady 8
BMW Z4
Cadillac CT5
Chevrolet Corvette Stingray
Ford Mustang Shelby GT500
Hyundai Sonata
Kia Soul
Mazda 3
Mercedes-AMG GT 4dv
Mercedes-Benz třídy A
Mercedes-Benz CLA
Nissan Versa
Polestar 1
Porsche 911
Subaru Legacy
Toyota Supra
Volkswagen Arteon

Nominovaní na titul Severoamerické užitkové auto roku 2020

Audi E-Tron
Audi Q3
BMW X6
BMW X7
Cadillac XT6
Chevrolet Blazer
Ford Explorer
Ford Escape
Honda Passport
Kia Telluride
Hyundai Palisade
Land Rover Range Rover Evoque
Lexus UX
Lincoln Aviator
Lincoln Corsair
Mercedes-AMG GLC
Mercedes-Benz GLB
Mercedes-Benz GLE
Mercedes-Benz GLS
Mercedes-Benz EQC
Subaru Outback
Volvo V60 Cross Country

Nominovaní na titul Severoamerický truck roku 2020

Chevrolet Silverado Heavy Duty
Ford Ranger
GMC Sierra Heavy Duty
Jeep Gladiator
Ram Heavy Duty


Američané vybrali 46 nejlepších aut roku, anketu můžou rovnou přejmenovat - 1 - NACTOY 2020 nominace 01Američané vybrali 46 nejlepších aut roku, anketu můžou rovnou přejmenovat - 2 - NACTOY 2020 nominace 02Američané vybrali 46 nejlepších aut roku, anketu můžou rovnou přejmenovat - 3 - NACTOY 2020 nominace 03
O titul Severoamerického auta roku se uchází i zatím nevyráběné Polestar 1

Američané vybrali 46 nejlepších aut roku, anketu můžou rovnou přejmenovat - 4 - NACTOY 2020 nominace 04Američané vybrali 46 nejlepších aut roku, anketu můžou rovnou přejmenovat - 5 - NACTOY 2020 nominace 05Američané vybrali 46 nejlepších aut roku, anketu můžou rovnou přejmenovat - 6 - NACTOY 2020 nominace 06
Mercedes má nejvíce šancí na cenu mezi užitkovými vozy...

Američané vybrali 46 nejlepších aut roku, anketu můžou rovnou přejmenovat - 7 - NACTOY 2020 nominace 07Američané vybrali 46 nejlepších aut roku, anketu můžou rovnou přejmenovat - 8 - NACTOY 2020 nominace 08Američané vybrali 46 nejlepších aut roku, anketu můžou rovnou přejmenovat - 9 - NACTOY 2020 nominace 09
...zatímco takový Chevrolet Silverado HD by mohl vládnout truckům. Jak ale vše dopadne, zjistíme až v lednu

Zdroj: NACTOY

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše