Apple CarPlay: nový systém udělá z vašeho auta pojízdný iPhone

Stačí propojit váš iPhone 5 s vybraným vozem, a rázem můžete poslouchat hudbu, číst či dokonce diktovat SMS. Zatím ale bohužel ne v ČR.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Apple CarPlay: nový systém udělá z vašeho auta pojízdný iPhone

3.3.2014 | Petr Prokopec | 1 příspěvek

Apple CarPlay: nový systém udělá z vašeho auta pojízdný iPhone

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Stačí propojit váš iPhone 5 s vybraným vozem, a rázem můžete poslouchat hudbu, číst či dokonce diktovat SMS. Zatím ale bohužel ne v ČR.

Na ženevský autosalon nemíří jen záplava nových modelů, ale také moderní techniky. A tím nemyslíme jen vylepšené pohonné jednotky, jaké hodlá předvést Opel či Renault, ale také multimediální systémy. Jedním z těch velmi sledovaných bude dozajista příspěvek firmy Apple, který pod názvem CarPlay zamíří ještě letos „pod střechy“ modelů Ferrari, Hondy, Hyundai, Jaguaru, Mercedesu a Volva.

Vozy těchto automobilek dostanou dotykové displeje, tlačítka a páčky na volantu, kterými půjde ovládat palubní počítač spárovaný s iPhony. Ty ovšem musí obsahovat rozhrání Lightning a systém iOS 7 (jde o přístroje iPhone 5, 5C a 5S). Přes audiosystém v autě tak bude možné telefonovat a poslouchat streamovanou hudbu, zatímco na velkém displeji si přečtete příchozí zprávy (nebo se zadíváte na mapy od Applu).

Hlavní výhodou je, že se řidiči budou moci plně věnovat situaci na vozovce. Celý systém spoléhá na asistentku Siri, která umí navigovat nebo číst zprávy a hlasem jí můžete novou textovku nebo cíl nadiktovat, případně pro vás vytočí číslo. Systém umí přehrávat veškerou hudbu z iTunes, ale poradí si i s jinými službami jako Spotify, Beats Radio, iHeartRadio nebo Stitcher. Další aplikace mají brzy přijít.

Stejně tak se v brzké době má rozrůst portfolio automobilek, které s Applem spolupracují. Již nyní totiž „nakousnuté jablko“ ohlásilo, že ze systému CarPlay budou zakrátko profitovat také modely BMW Group (BMW, Mini, Rolls-Royce), Chevroletu, Fordu, Kie, Land Roveru (i Range Roveru), Mitsubishi, Nissanu, Opelu, PSA (Peugeot, Citroën), Subaru, Suzuki a Toyoty.

Je tu ovšem jedno zásadní „ale“, a tím je omezená dostupnost. Na systém CarPlay je totiž momentálně připraveno pouze třináct zemí světa. A to Austrálie, Kanada, Francie, Německo, Hongkong, Itálie, Japonsko, Mexiko, Korea, Španělsko, Švýcarsko, Velká Británie a Spojené státy americké.

Apple přitom ani v tiskové zprávě, ani na webových stránkách nezmiňuje, kdy by nová technologie mohla být dostupná v dalších státech (především pak v ČR) či na dalších značkách (zcela chybí třeba koncern VW Group). Uvidíme tedy v příštích letech, komu se Siri rozhodně dále napomáhat.


Apple CarPlay: nový systém udělá z vašeho auta pojízdný iPhone - 1 - Apple CarPlay 01Apple CarPlay: nový systém udělá z vašeho auta pojízdný iPhone - 2 - Apple CarPlay 02Apple CarPlay: nový systém udělá z vašeho auta pojízdný iPhone - 3 - Apple CarPlay 03Apple CarPlay: nový systém udělá z vašeho auta pojízdný iPhone - 4 - Apple CarPlay 04Apple CarPlay: nový systém udělá z vašeho auta pojízdný iPhone - 5 - Apple CarPlay 05Apple CarPlay: nový systém udělá z vašeho auta pojízdný iPhone - 6 - Apple CarPlay 06
Systém CarPlay po propojení vašeho telefonu s vozem umožňuje nejen bezpečné telefonování, ale i psaní, respektive diktování SMS. Mimo to nechybí možnost streamování hudby, navigace a celá řada dalších aplikací

Zdroje: Apple, Cnews

Petr Prokopec

Diskuze 1 příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše