Artega je zpátky, nový model Scalo přiváží až 530 elektrických koní

Znovuzrozená Artega ukázala na IAA svůj malosériový elektromobil. Ten pokoří stovku za 3,6 sekundy a na jedno nabití má zvládnout 400 kilometrů.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Artega je zpátky, nový model Scalo přiváží až 530 elektrických koní

15.9.2015 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Artega je zpátky, nový model Scalo přiváží až 530 elektrických koní

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Znovuzrozená Artega ukázala na IAA svůj malosériový elektromobil. Ten pokoří stovku za 3,6 sekundy a na jedno nabití má zvládnout 400 kilometrů.

Přesně před osmi lety německá automobilka Artega na frankfurtském autosalonu odhalila svůj první model GT, se kterým měla velké plány. Ty bohužel nedošly naplnění, pročež firma v červnu 2012 ohlásila bankrot. Nyní se ovšem pachatel vrací nejen ze záhrobí, ale rovnou také na místo činu. V hesenské metropoli totiž znovuzrozená značka představí nový elektrický sportovní vůz Scalo.

S dráty a cívkami Artega nekoketuje poprvé, neboť již do onoho inkriminovaného roku 2012 přišla se třemi prototypy a plány na sériovou výrobu. K té ovšem nikdy nedošlo, neboť před třemi lety trh ještě nebyl tak zcela připravený na elektrické sporťáky. Nemalé náklady na vývoj tak nakonec firmě zlomily vaz. Jak je ovšem patrné, z této újmy se zvládla vcelku rychle otřepat.

Nově tu tedy máme model zvaný Scalo, který vychází z předchozího kupé GT. Zvenčí se změnily víceméně jen drobnosti jako nárazníky, přičemž samotná karoserie je vyrobena z polyuretanu a karbonu. Pod kabátem ale již nezůstal kámen na kameni, neboť padáka dostal 3,6litrový benzinový šestiválec a na jeho místo se nastěhovaly dva výkonné elektromotory.

Pohonné jednotky standardně produkují 408 koní, na dobu deseti sekund však může být výkon zvýšen až na 530 koní. Točivý moment 780 Nm ovšem již zůstává zachován za každé situace, přičemž v rámci jízdní dynamiky Scalo počítá se sprintem z klidu na stovku za 3,6 sekundy. Je tak mnohem rychlejší než předchozí Artega GT, která potřebovala 4,8 sekundy.

Nejvyšší rychlost novinky vyšplhala na 250 km/h, nicméně v případech, kdy kapacita baterií poklesne pod 25 procent, je maximálka omezena na 200 km/h kvůli zachování dojezdu. Ten činí až 400 km, o bateriích ovšem firma prozatím příliš nehovoří. Pouze zmiňuje, že skrze rychlonabíječku jsou plné během jedné hodiny, v případě domácí zásuvky je ale třeba 10 hodin.

Dodat pak již můžeme pouze zmínku o výbavě a ceně. Standardem se stávají 20palcová kovaná kola s centrální maticí, za nimiž najdeme šestipístkové brzdy Brembo. K mání pak bude pouze 12 exemplářů, přičemž kniha objednávek je stále otevřená. Pokud ovšem máte zájem, musíte si připravit minimálně 170 000 EUR (cca 4,6 milionu korun).

Tip: Projděte si všechny novinky frankfurtského autosalonu 2015, máme pro vás i galerii živých fotek přímo z dějiště IAA.


Artega je zpátky, nový model Scalo přiváží až 530 elektrických koní - 1 - Artega Scalo prvni foto 01Artega je zpátky, nový model Scalo přiváží až 530 elektrických koní - 2 - Artega Scalo prvni foto 02
Artega pustila do světa nejen oficiální snímky modelu Scalo...

Artega je zpátky, nový model Scalo přiváží až 530 elektrických koní - 3 - Artega Scalo prvni foto 03Artega je zpátky, nový model Scalo přiváží až 530 elektrických koní - 4 - Artega Scalo prvni foto 04Artega je zpátky, nový model Scalo přiváží až 530 elektrických koní - 5 - Artega Scalo prvni foto 05Artega je zpátky, nový model Scalo přiváží až 530 elektrických koní - 6 - Artega Scalo prvni foto 06Artega je zpátky, nový model Scalo přiváží až 530 elektrických koní - 7 - Artega Scalo prvni foto 07Artega je zpátky, nový model Scalo přiváží až 530 elektrických koní - 8 - Artega Scalo prvni foto 08
...ale také fotky dokumentující jeho výrobu

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.