Audi Q8 e-tron: chystá se velké elektrické SUV, chce konkurovat Tesle Model X

Audi chce do svého největšího SUV namontovat techniku R8 e-tron, ale ujet má až 590 km na jedno nabití. Jak, to zatím možná neví ani samo Audi.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Audi Q8 e-tron: chystá se velké elektrické SUV, chce konkurovat Tesle Model X

5.2.2014 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

Audi Q8 e-tron: chystá se velké elektrické SUV, chce konkurovat Tesle Model X

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Audi chce do svého největšího SUV namontovat techniku R8 e-tron, ale ujet má až 590 km na jedno nabití. Jak, to zatím možná neví ani samo Audi.

O plánovaném Audi Q8 jste si u nás již mohli přečíst, proto jen v rychlosti zmiňme, že má být konkurentem nového Range Roveru a má být kromě SUV zároveň také zvednutým kombíkem, jakýmsi A8 Allroad. Pod kapotou si má najít místo benzínová V8 se dvěma turbodmychadly a jistě také nějaké diesely, nejspíš o šesti a osmi válcích, a pravděpodobně také plug-in hybrid. V plánu je i ostrá verze SQ8.

Kromě toho však má vlajkovou loď SUV od Audi hnát také elektromotor. V plánu prý je verze e-tron, která má přijít v roce 2017 a má odlákat zákazníky připravovanému SUV Tesla Model X. Klíčovým prodejním tahákem má být dojezd až 590 km bez použití jakéhokoliv generátoru elektřiny - zdrojem šťávy mají být pouze baterie.

Pohonné ústrojí má pocházet z Audi R8 e-tron, jehož dva elektromotory dávají celkem 376 koní a kapacita baterií má stačit na 400 km. I toto číslo vypadá hodně nereálně, natož když k němu přidáte ještě 190 km navrch v autě podstatně větší velikosti i hmotnosti. Vůz kategorie SUV nejspíš bude mít menší problém s bateriemi navíc, konkrétní kapacita je odhadována na nejméně 80 kWh, tedy tolik, kolik má mít zmíněné SUV Tesly. Jenže i to je ekvivalent jen něco málo přes 30 litrů benzinu, a to na ujetí 590 kilometrů v takhle velkém autě nestačí.

Očekává se také, že vývoj baterií za příští tři roky udělá výrazný posun kupředu - kterážto věta říká, že dojezd 590 km je zatím v podstatě jen přáním automobilky, číslem vyřčeným jen proto, aby Audi Q8 e-tron na papíře vypadalo použitelnější než Tesla Model X s dojezdem 430 km. Nechápejte nás špatně, dojezd přes 500 km je již použitelný a většina elektromobilů dnes zvládne sotva jeho čtvrtinu - jak jej ale Audi dosáhne, zatím zřejmě neví ani ono samo.

Příliš bychom se však nedivili, kdyby k řízení plně naložené Q8 e-tron byl potřeba řidičský průkaz skupiny C právě kvůli obrovské hmotnosti baterií. Otázkou také bude doba nabíjení. Více informací bychom se měli dozvědět s blížící se premiérou Audi Q8, jejíž datum však zatím stále není známé.


Audi Q8 e-tron: chystá se velké elektrické SUV, chce konkurovat Tesle Model X - 1 - Audi Q8 render 01Audi Q8 e-tron: chystá se velké elektrické SUV, chce konkurovat Tesle Model X - 2 - Audi Q8 render 02Audi Q8 e-tron: chystá se velké elektrické SUV, chce konkurovat Tesle Model X - 3 - Audi Q8 render 03Audi Q8 e-tron: chystá se velké elektrické SUV, chce konkurovat Tesle Model X - 4 - Audi Q8 render 04
Design Audi Q8 zatím není znám, toto jsou starší počítačové ilustrace.

Zdroj: Autocar

Marek Bednář

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše