Audi Q8 potvrzeno, rival Range Roveru Sport má nahradit i neexistující A8 Allroad

Německá novinka dostane prodlouženou verzi platformy MLB, vrcholným motorem se zřejmě stane čtyřlitr V8 twin-turbo a cena naroste na 2,9 milionu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Audi Q8 potvrzeno, rival Range Roveru Sport má nahradit i neexistující A8 Allroad

30.4.2013 | Petr Prokopec | 4 příspěvky

Audi Q8 potvrzeno, rival Range Roveru Sport má nahradit i neexistující A8 Allroad

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Německá novinka dostane prodlouženou verzi platformy MLB, vrcholným motorem se zřejmě stane čtyřlitr V8 twin-turbo a cena naroste na 2,9 milionu.

Neuběhly ani dva týdny od chvíle, kdy se šéf vývoje a výzkumu Audi Wolfgang Dürheimer na autosalonu v Šanghaji poprvé pořádně rozpovídal o chystaném luxusním SUV Q8 a už zde máme potvrzení jeho budoucího vzniku od téhož člověka. Ten naznačil i směřování budoucí německé novinky, která by se podle Dürheimera měla být přímým konkurentem nový Range Rover Sport, přičemž marketingově bude sportovně-luxusní SUV na trh uváděno jako Audi A8 se zvýšenou světlou výškou. Považovat jej tak klidně můžeme i za náhradu neexistující verze Allroad, které jsou u nižších řad Audi k dispozici.

Technický ředitel Audi rovněž prozradil, že po stránce podvozkové máme očekávat tu samou platformu MLB, která bude vyjma Porsche Cayenne, Volkswagenu Touareg a SUV značek Bentley a Lamborghini podepírat také příští Audi Q7. Ve srovnání se sourozenci ale Q8 dostane prodlouženou verzi, což souvisí s firemní hierarchií. Aneb jak dodává Dürheimer, „Audi má největší SUV v koncernu a já nevidím jediný důvod, proč to měnit“.

Po stránce motorické již tolik jistot nemáme, jedna je však stoprocentní. Vrcholnou pohonnou jednotkou se totiž stane nový čtyřlitr V8 twin-turbo, který se napříč koncernem objevuje prakticky pod jakýmkoliv výkonným modelem od Audi RS6 Avant až po Bentley Continental GT V8. Jeho výkon a charakter ale budou více odpovídat odlišné hmotnosti a tvaru karoserie.

Základní modely pak dozajista budou profitovat z benzinového a dieselového šestiválce, s ohledem na angažovanost Volkswagenu na poli hybridních technologií je pak možné očekávat i alternativní pohon. Zvláště, když vedení Land Roveru naznačuje, že movitá klientela po obdobných systémech touží, proto ostatně má vzniknout i Range Rover Hybrid, jakkoli nebude zrovna levný.

Když už jsme se otřeli o ceny, měly bychom zmínit také spektrum, ve kterém se Audi Q8 má pohybovat. Podle Dürheimera by mělo jít o zhruba 100 000 GBP (cca 2 900 000 Kč), což je výrazný odskok proti vrcholně vybavené budoucí Q7, která se má prodávat za nějakých 60 000 GBP (1 740 000 Kč). Jak ale technický šéf Audi dodává, „všichni vidíme, že tento segment trhu roste“.

Aby toho nebylo málo, přidáváme i pár ilustrací počítačových grafiků. Ty samozřejmě s realitou nemusejí mít nic společného, jistý náznak věcí budoucích by nám ale poskytnout mohly...


Audi Q8 potvrzeno, rival Range Roveru Sport má nahradit i neexistující A8 Allroad - 1 - Audi Q8 render 01Audi Q8 potvrzeno, rival Range Roveru Sport má nahradit i neexistující A8 Allroad - 2 - Audi Q8 render 02
Audi Q8 potvrzeno, rival Range Roveru Sport má nahradit i neexistující A8 Allroad - 3 - Audi Q8 render 03Audi Q8 potvrzeno, rival Range Roveru Sport má nahradit i neexistující A8 Allroad - 4 - Audi Q8 render 04
Audi Q8 se již stalo předmětem retuší počítačových nadšenců. Zřejmě ani jedna z těchto podob však nebude odpovídat skutečnému provedení

Zdroj: Autocar, Auto Express

Petr Prokopec

Diskuze 4 příspěvky

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.