Audi S3 2013: známe technické parametry i vzhled nové generace

Ingolstadtská automobilka finalizuje přípravy uvedení prozatím nejvýkonnějšího vozu typové řady A3. Audi S3 se představí na podzim v Paříži.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Audi S3 2013: známe technické parametry i vzhled nové generace

1.6.2012 | Miro Mihálik | 2 příspěvky

Audi S3 2013: známe technické parametry i vzhled nové generace

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Ingolstadtská automobilka finalizuje přípravy uvedení prozatím nejvýkonnějšího vozu typové řady A3. Audi S3 se představí na podzim v Paříži.

Výměna druhé generace Audi A3 momentálně jen začala, takže kromě nového třídveřového hatchbacku jsou v prodeji všechny stávající varianty, včetně nejvýkonnějších S3, RS3 Sportback a vůbec Sportbacku jako takového, jehož nástupce už byl ovšem také přistižen. Tento stav ale dlouho nevydrží. Už na podzimním pařížském autosalonu předstoupí před veřejnost nová es-trojka v plné zbroji.

Současné auto stojí na platformě PQ35 s nezávislým zavěšením všech kol, která společná s Volkswagenem Golf, Scirocco nebo Škodou Octavia. Pod kapotou má dvoulitrový přeplňovaný čtyřválec EA113 s výkonem 265 koní a nejvyšším točivým momentem 350 newtonmetrů. Váží 1 495 kg a ve spojení se šestistupňovou manuální převodovkou a pohonem všech kol využívajícím spojku Haldex akceleruje na stovku za 5,8 sekundy.

Nová generace bude výběhovému modelu podobná, technicky ale půjde o naprosto jiné auto. Příští Audi S3 bude postaveno na zcela nové platformě MQB, a přestože bude mít také dvoulitrový čtyřválec s turbodmychadlem, jednotka EA888 má s EA113 společnou pouze rozteč válců. Motor vybavený přímým vstřikováním FSI je uzpůsoben podélné i příčné zástavbě a k pohonu vačkových hřídelí využívá rozvodový řetěz.

Pokud jsou zdroje v automobilce přesné, nový agregát vyvinutý v režii Audi bude mít v S3 280 koňských sil při 6 000 ot./min. a nejvyšší točivý moment 380 newtonmetrů při velmi nízkých 2 500 ot./min. Quattro s Haldexem bude opět součástí balení, kromě šestistupňového manuálu však bude k mání také sedmistupňové DSG, tedy S-tronic.

Díky nové konstrukci a lehčím materiálům by měla hmotnost auta klesnout až k hranici 1 400 kg, takže akcelerace na stovku i díky tomu potrvá jen 5,5 sekundy. Maximální rychlost bude standardně omezena na 250 km/h. U výbavy předbíhat nemůžeme, pořád je poněkud brzy, ale S3 by měla mít v základní výbavě osmnáctipalcová kola, pak příplatek pak dokonce devatenáctky.

Design vozu není podle špionážních fotografií ničím překvapivý. Pokračuje v trendu nastíněném Audi A4/S4 nebo A6/S6 a zejména zepředu bude snadno zaměnitelný. Na trhu se S3 objeví až začátkem příštího roku, možná již i se zmíněným pětidveřovým Sportbackem.

Kompletní fotogalerii špionážních obrázku Audi S3 z Nürburgringu si můžete prohlédnout na Worldcarfans.com.


Audi S3 2013: známe technické parametry i vzhled nové generace - 1 - audi s3 2012 spy
Design přídě vozů Audi je posledních pár let docela snadno předvídatelný, S3 není výjimkou

Zdroje: Blog Automobile, Worldcarfans

Miro Mihálik

Diskuze 2 příspěvky

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.