Automobilka začala prodávat nejpokročilejší sedadla světa, i v 290 km/h prý umí léčit

K čertu s doktorem, připlaťte si za sedačky do auta! Berte to s humorem, takhle nějak ale vyznívá představení nových automobilových sedadel vyvedených ve stylu křesel leteckých prvních tříd.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Automobilka začala prodávat nejpokročilejší sedadla světa, i v 290 km/h prý umí léčit

9.7.2022 | Petr Prokopec

Automobilka začala prodávat nejpokročilejší sedadla světa, i v 290 km/h prý umí léčit

/

Foto: Bentley

K čertu s doktorem, připlaťte si za sedačky do auta! Berte to s humorem, takhle nějak ale vyznívá představení nových automobilových sedadel vyvedených ve stylu křesel leteckých prvních tříd.

Pokud byste chtěli někomu co nejlépe vysvětlit význam slova opulence, stačí otevřít zadní dveře prodlouženého Bentley Bentayga a poukázat prstem na sedadla zvaná Airline Seat Specification. Britská automobilka je totiž osadila hned dvanácti elektromotory a třemi pneumatickými válci s elektronickou kontrolou. Není tedy divu, že je Bentley nazývá nejpokročilejšími sedadly, jaká se kdy v automobilu objevila. Zvládají totiž daleko více než se jen nastavit ve 22 směrech.

Jedním z klíčových bodů nových křesel je technologie upravující držení těla. Systém vyvinutý chiropraktiky totiž dokáže na bázi algoritmů skrze pneumatické ventily vyvinout tlak na tělo cestujícího ve 177 klíčových oblastech rozdělených do šesti nezávislých zón. To uvolňuje tlak a povzbuzuje cestujícího, aby upravil svou pozici. Tedy jinými slovy, pneumatický masážní strojek vás nutí k poposednutí do správné pozice, čímž je navýšen komfort na dlouhých cestách.

Dalším stěžejním prvkem je nový automatický klimatizační systém sedadel, který má být o 40 procent efektivnější než manuálně ovládané vyhřívání či chlazení. Během pouhých 25 milisekund přitom dokáže detekovat rozdíly ve vlhkosti či teplotě, a to s přesností na jednu desetinu stupně Celsia. Tomu pak uzpůsobí buď vyhřívání, nebo chlazení. Či aktivuje obojí naráz. Přednastavených je přitom sedm režimů, z nichž jeden vás „vyléčí”, pokud zjistí, že máte horečku. Kam nemůže lékař, tam musí sedadlo Bentley, chce se říci.

Výrobce nicméně předpokládá, že 75 až 80 procent zákazníků na základě studií ponechá nastavení automatického klimatizačního systému na neutrálním režimu. Dle značky pak sedadla Airline Seat Specification zvolí polovina zákazníků sahajících po Bentley Bentayga v prodloužené verzi. Tu lze přitom osadit pouze jediným motorem, a sice čtyřlitrovým osmiválcem naladěným na 550 koní. S ním 5,3 metru dlouhé SUV zvládá stovku za 4,6 sekundy a maximálku 290 km/h - masáž (či dokonce léčba...) v takovém kalupu zní zajímavě.

Pokud se nicméně rozhodnete pro standardní model, který namísto 3,175metrového rozvoru počítá s 2,995metrovým, pak můžete zvolit i šestilitrový dvanáctiválec. Ten ve verzi Speed dává k dobru 635 koní, s nimiž zrychlíte na stovku již za 3,9 sekundy. Tuto dynamiku, stejně jako nejvyšší rychlost 306 km/h si ovšem budete chtít užívat spíše zpoza volantu. I proto jsou ona nejpokročilejší sedadla světa k dispozici pouze při volbě prodlouženého provedení.


Automobilka začala prodávat nejpokročilejší sedadla světa, i v 290 km/h prý umí léčit - 1 - Bentley Bentayga EWB 2022 Airline Seat Specification 01Automobilka začala prodávat nejpokročilejší sedadla světa, i v 290 km/h prý umí léčit - 2 - Bentley Bentayga EWB 2022 Airline Seat Specification 02Automobilka začala prodávat nejpokročilejší sedadla světa, i v 290 km/h prý umí léčit - 3 - Bentley Bentayga EWB 2022 Airline Seat Specification 03Automobilka začala prodávat nejpokročilejší sedadla světa, i v 290 km/h prý umí léčit - 4 - Bentley Bentayga EWB 2022 Airline Seat Specification 04Automobilka začala prodávat nejpokročilejší sedadla světa, i v 290 km/h prý umí léčit - 5 - Bentley Bentayga EWB 2022 Airline Seat Specification 05Automobilka začala prodávat nejpokročilejší sedadla světa, i v 290 km/h prý umí léčit - 6 - Bentley Bentayga EWB 2022 Airline Seat Specification 06Automobilka začala prodávat nejpokročilejší sedadla světa, i v 290 km/h prý umí léčit - 7 - Bentley Bentayga EWB 2022 Airline Seat Specification 07Automobilka začala prodávat nejpokročilejší sedadla světa, i v 290 km/h prý umí léčit - 8 - Bentley Bentayga EWB 2022 Airline Seat Specification 08Automobilka začala prodávat nejpokročilejší sedadla světa, i v 290 km/h prý umí léčit - 9 - Bentley Bentayga EWB 2022 Airline Seat Specification 09Automobilka začala prodávat nejpokročilejší sedadla světa, i v 290 km/h prý umí léčit - 10 - Bentley Bentayga EWB 2022 Airline Seat Specification 10Automobilka začala prodávat nejpokročilejší sedadla světa, i v 290 km/h prý umí léčit - 11 - Bentley Bentayga EWB 2022 Airline Seat Specification 11Automobilka začala prodávat nejpokročilejší sedadla světa, i v 290 km/h prý umí léčit - 12 - Bentley Bentayga EWB 2022 Airline Seat Specification 12Automobilka začala prodávat nejpokročilejší sedadla světa, i v 290 km/h prý umí léčit - 13 - Bentley Bentayga EWB 2022 Airline Seat Specification 13Automobilka začala prodávat nejpokročilejší sedadla světa, i v 290 km/h prý umí léčit - 14 - Bentley Bentayga EWB 2022 Airline Seat Specification 14Automobilka začala prodávat nejpokročilejší sedadla světa, i v 290 km/h prý umí léčit - 15 - Bentley Bentayga EWB 2022 Airline Seat Specification 15
Příplatková sedadla Airline Seat Specification jsou k mání jen při volbě prodlouženého Bentley Bentayga, jsou prý těmi nejpokročilejšími na světě. Foto: Bentley

Zdroj: Bentley

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.