Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Automobilky našly cestu, jak do interiérů vrátit tlačítka a nezabít moderní design
17.6.2019 | Petr Prokopec
Že jsou dotykové displeje jako jediný ovladač za jízdy k ničemu, ví všichni, jenže stejně je všichni používají, protože jsou „in”. Existuje cesta ven? Tzv. ultrahaptická odezva se zdá být řešením.
Pokud máte rádi mechanické hodinky, vývoj aut vás musí přivádět k šílenství. Možná se analogové budíky časem vrátí do módy stejně jako zmíněné mechaniky, ale jasným trendem dnes je displej místo analogových „budíků” a centrální obrazovka informačně-zábavního systémů. Ta využívá dotykovou technologii, která ze středové konzole vytlačuje klasická tlačítka. Na volantu zatím zůstávají zachována, ale i to je jen otázka času.
Jakkoliv je totiž volant ideálem pro ovládání čehokoli za jízdy, jeho velikost představuje značný limit. Buď je totiž třeba udělat tlačítka titěrná, nebo dovolit ovládat jen pár funkcí - ani jedno není ideální. To ale platí jen za předpokladu, že zůstaneme u klasické analogové techniky, výrobci však chtějí dát dotykové displeje i sem. A jakkoli se to zdá být bláznivé, nová řešení z toho zase tak špatný nápad nedělají.
Automobilky se totiž rozhodly, že jakkoli fyzická tlačítka ruší, dotykovými displeji je budou v podstatě simulovat. Řešením je haptická odezva, tedy obrazovky s aktuátory, jejichž součástí jsou i piezoelektrické krystaly. Ty reagují na elektrický proud roztáhnutím se. Stačí pak do místa dotyku na obrazovce poslat proud, což vyvolá hmatovou odezvu. Dají se tak vytvářet virtuální tlačítka s přesně definovanými hranami, která dokonce umí „kliknout” tak, jak to známe od těch standardních.
Že tímto směrem výrobci míří, jsme vám ukazovali už na příkladu dotykového volantu Hyundai. Tehdy jsme psali, že nám „dotykové plošky na volantu přijdou absurdní, ale třeba Hyundai vymyslí něco dosud netušeného” a ono vymýšlí. Ani haptika totiž není konec vývoje, evoluce kráčí stále dál.
Výrobci nyní ve spolupráci s bristolskou univerzitou pracují na využití tzv. ultrahaptiky, jež užívá utrazvuk a umožňuje tak procítit ono kliknutí ještě ve chvíli, kdy nedošlo ke kontaktu prstu s obrazovkou. Jinými slovy, de facto dotykový displej bude ve vašich prstech vytvářet dojem uchopení tlačítka, které neexistuje a vytvořit tak na volantu cokoli od otočného ovladače přes tlačítko až po táhlo ventilace - cokoli si budete přát. Obrazovky Jaguar Land Rover pak dokonce používají kameru sledující pohyb ruky, dík níž systém dokáže předvídat, jakou funkci se chystáte aktivovat, a předpřipraví ji. Podle vašeho pohybu tak například vytuší, že chcete změnit teplotu klimatizace a pro vaší ruku připraví virtuální ovladač, kterým změnu provedete. Prý to ušetří více jak pětinu času dnes věnovanou ovládání čehokoli.
Jestli jste si tedy mysleli, že se automobilky chytnou za nos a dotykové displeje zase nahradí tlačítky, mýlili jste se. Je dnes už prakticky jisté, že bez dotykových obrazovek to nepůjde a výrobci najdou cestu, jak s pomocí modernějších a lépe vypadajících řešení vrátit do vozu to, co z nich sami vymýtili. Chápeme, pokud vám to připadá jako škrábání se levou rukou na pravém uchu, je ale třeba vnímat výhody - zejména ultrazvuková haptika umožňující cítit i 3D hologramy dokáže na palubní desce vytvořit jakýkoli ovladač a klidně jej zcela změnit softwarovým updatem, pokud nebude fungovat podle představ uživatelů. To s fyzickými tlačítky dost dobře nejde a nelze očekávat, že by se k nim výrobci kdy vrátili.





Dotykový volant Hyundai působil jako nesmysl, s tzv. ultrahaptikou ale dostává nový rozměr, v podstatě doslova
Nejde ale jen o Hyundai, i další výrobci v podstatě vrací tlačítka do hry v digitální podobě
Zdroj: Autocar
Bleskovky
Stačí skutečně velmi, velmi málo, aby nejnovější Ferrari vypadalo dokonale věrohodně jako nová Toyota
5.7.2025BMW se hlásí o rekord z nejnáročnějšího okruhu světa. Pomalé jeho auto není, vše ostatní je ale diskutabilní
4.7.2025Čínskému SUV Ferrari za cenu Škody začaly při ostré jízdě hořet brzdy, výrobce říká, že je to úplně normální
2.7.2025
Nejnovější články
Věříte Mercedesu byť jen slovo, když říká, že se jeho tragicky přijatá novinka prodává jako housky na krámě?
včeraFord upravil své levné velké SUV pro Čínu, aby ho nabídl po celém světě. Jeho skutečný původ skrývá
včeraProdeje elektrických Fordů se dál mohutně propadají, sportovní spalovací Mustang už v USA dokonce překonává rodinný Mach-E
včeraNová specialita Porsche vypadá jako stvořená pro Česko, dvouocasý lev ho nezdobí zdaleka jen tady
včeraDnes neuvěřitelný VW z dob, kdy jste si u Němců mohli poručit skoro cokoli, je k mání stále nejetý. Nikdo ani nezašpinil jeho spodek
včera