Až konec trápení s pokusem uspět v USA s evropským zbožím ukazuje, jaký propadák to byl

Už dřívější nabídky skladových aut s obrovskými slevami ukazovaly, že tohle nemůže být úspěšný model. Celková bilance prodejů v USA odhaluje vše.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Až konec trápení s pokusem uspět v USA s evropským zbožím ukazuje, jaký propadák to byl

11.10.2020 | Petr Miler

Až konec trápení s pokusem uspět v USA s evropským zbožím ukazuje, jaký propadák to byl

/

Foto: Jaguar

Už dřívější nabídky skladových aut s obrovskými slevami ukazovaly, že tohle nemůže být úspěšný model. Celková bilance prodejů v USA odhaluje vše.

Koncem minulého týdne jsme psali o tom, že pokus Jaguaru uspět v USA kombíkem XF je propadák. I když jsme neznali přesný počet prodaných kusů právě této varianty, bylo to zjevné z celkových prodejních čísel modelu XF a také z toho, že u dealerů lze dodnes najít nikdy neprodaná auta z úvodu výroby. Ta jsou nabízena se slevami 400 až 600 tisíc Kč, přesto v showroomech stojí dál.

Aniž bychom to tušili předem, Britové o dva dny později toto trápení ukončili. Představili facelift celého XF, se kterým dorazilo i oznámení, že kombík Sportbrake dále nebude v USA nabízen. Brali jsme to jako potvrzení výše zmíněného, to nejlepší ale mělo teprve přijít.

Ačkoli na to Jaguar jistě není hrdý a dříve tuto informaci odmítal poskytnout, po ukončení trápení magazínu Road & Track přiznal, že za celou dobu existence XF Sportbrake v nabídce severoamerického zastoupení značky prodal méně než 250 vozů. Přesné číslo nechce říci ani teď, ale je nakonec jedno, jestli jde o 249 nebo 229 aut - jakékoli podobné jen ukazuje, jak obrovský propadá to za oceánem byl. A to je třeba dodat, že mezi tyto vozy se počítají i neprodané exempláře dodnes stojící u prodejců, takže vozů, které reálně dorazily k zákazníkům, bude ještě méně.

Na relativně obyčejný vůz je to až absurdně nízký počet. Porsche prodalo v USA více exkluzivních 918 Spyder za desítky milionů, sám Jaguar prodal svého času více XJ220 na celém světě. A i Bugatti Veyron či Chiron se globálně prodal resp. prodá přibližně dvojnásobek tohoto počtu. Je to vážně až neuvěřitelně málo, finální bilance ale prostě jen podtrhuje v neděli řečené.

Třebaže Evropané taková auta milují, Američané mají k prémiovým kombíkům až neuvěřitelnou averzi, která sedláky od Chlumce udělala dosud z každého, kdo se ji pokusil zlomit. Jaguar zjevně není výjimkou, v celých velkých Spojených státech za tři roky nabízení XF Sportbrake prodával v průměru asi 7 aut za měsíc, a to včetně těch, která reálně dosud vlastně ani neprodal.


Až konec trápení s pokusem uspět v USA s evropským zbožím ukazuje, jaký propadák to byl - 1 - Jaguar XF Sportbrake 2017 oficialni sada 44Až konec trápení s pokusem uspět v USA s evropským zbožím ukazuje, jaký propadák to byl - 2 - Jaguar XF Sportbrake 2017 oficialni sada 45Až konec trápení s pokusem uspět v USA s evropským zbožím ukazuje, jaký propadák to byl - 3 - Jaguar XF Sportbrake 2017 oficialni sada 46Až konec trápení s pokusem uspět v USA s evropským zbožím ukazuje, jaký propadák to byl - 4 - Jaguar XF Sportbrake 2017 oficialni sada 48Až konec trápení s pokusem uspět v USA s evropským zbožím ukazuje, jaký propadák to byl - 5 - Jaguar XF Sportbrake 2017 oficialni sada 49Až konec trápení s pokusem uspět v USA s evropským zbožím ukazuje, jaký propadák to byl - 6 - Jaguar XF Sportbrake 2017 oficialni sada 50Až konec trápení s pokusem uspět v USA s evropským zbožím ukazuje, jaký propadák to byl - 7 - Jaguar XF Sportbrake 2017 oficialni sada 26Až konec trápení s pokusem uspět v USA s evropským zbožím ukazuje, jaký propadák to byl - 8 - Jaguar XF Sportbrake 2017 oficialni sada 27Až konec trápení s pokusem uspět v USA s evropským zbožím ukazuje, jaký propadák to byl - 9 - Jaguar XF Sportbrake 2017 oficialni sada 28Až konec trápení s pokusem uspět v USA s evropským zbožím ukazuje, jaký propadák to byl - 10 - Jaguar XF Sportbrake 2017 oficialni sada 30Až konec trápení s pokusem uspět v USA s evropským zbožím ukazuje, jaký propadák to byl - 11 - Jaguar XF Sportbrake 2017 oficialni sada 31Až konec trápení s pokusem uspět v USA s evropským zbožím ukazuje, jaký propadák to byl - 12 - Jaguar XF Sportbrake 2017 oficialni sada 32Až konec trápení s pokusem uspět v USA s evropským zbožím ukazuje, jaký propadák to byl - 13 - Jaguar XF Sportbrake 2017 oficialni sada 33Až konec trápení s pokusem uspět v USA s evropským zbožím ukazuje, jaký propadák to byl - 14 - Jaguar XF Sportbrake 2017 oficialni sada 35Až konec trápení s pokusem uspět v USA s evropským zbožím ukazuje, jaký propadák to byl - 15 - Jaguar XF Sportbrake 2017 oficialni sada 36Až konec trápení s pokusem uspět v USA s evropským zbožím ukazuje, jaký propadák to byl - 16 - Jaguar XF Sportbrake 2017 oficialni sada 41Až konec trápení s pokusem uspět v USA s evropským zbožím ukazuje, jaký propadák to byl - 17 - Jaguar XF Sportbrake 2017 oficialni sada 42
Až konec trápení Jaguaru s kombíkem XF Sportbrake odhalil, že Britové prodali v USA za tři roky méně než 250 aut. To je neskutečně málo a je třeba dodat, že část z nich dealeři neúspěšně prodávají dodnes. Foto: Jaguar

Zdroj: Road & Track

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše